Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu nebo na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí. V současné sezoně zatím nebyl při laboratorních vyšetřeních zaznamenán žádný případ viru chřipky. To ale samozřejmě nemusí znamenat, že se v Česku chřipka vůbec nevyskytuje. „Chřipkovou aktivitu lze však i vzhledem k obdobné situaci v Evropě odhadnout na minimální,“ uvedla Doláková.
Méně nemocných s akutními respiračními infekcemi, které nesouvisí s nákazou novým typem koronaviru, může být i kvůli opatřením, která v zemi v souvislosti s epidemií koronaviru platí. Podle Dolákové hrají tato opatření, jako je práce z domova, distanční výuka na školách či nošení roušek, nemalou roli, ale nelze na ně zcela spoléhat. Při nákaze koronavirem a propuknutí nemoci covid-19 může mít člověk příznaky podobné chřipce.
„Pokud bychom odhadovali, jaká bude chřipková sezona na základě zkušeností z jižní polokoule, mohli bychom se opřít o zkušenost, kdy v zemích významně zasažených epidemií covid-19 byla incidence viru chřipky nevýznamná a chřipková sezona mírná,“ dodala Doláková.
Česko se od loňského jara potýká s epidemií koronaviru, dosud testy v Česku odhalily přes osm set tisíc případů této nákazy a k pátečnímu datu zemřelo 12 800 lidí.
V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 tisíc lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.