Ředitelé škol by měli mít při epidemii větší pravomoci, shodli se Drahoš, Rais i Bartoň

43 minut
OVM: Co znamená současná situace pro školní výuku
Zdroj: ČT24

Vláda by měla víc věřit ředitelům škol a dát jim větší pravomoce při zavádění protiepidemických opatření – ta by se naopak ve školství neměla uplatňovat plošně. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce se na tom shodli parlamentní odborníci na školství, senátor Jiří Drahoš (z klubu STAN) a poslanci Karel Rais (ANO) a Lukáš Bartoň (Piráti).

Jiří Drahoš (nestr., klub STAN) se domnívá, že ministerstvo školství, eventuálně ministerstvo zdravotnictví by mohlo více věřit ředitelům škol a víc na ně spoléhat. „Nedělat tedy permanentně plošná opatření.“ Mělo by se tak podle něho více věřit tomu, že škola je schopna si s některými věcmi poradit. „Pořád je tam to podléhání epidemickému hledisku za každou cenu a plošně, a to není dobré,“ uvedl Drahoš.

Lukáš Bartoň (Piráti) dal jako příklad, kde by se mělo více důvěřovat názoru ředitelů, současné rotační střídání celých tříd po týdnech. „Přitom by stačilo snáze dát volnost řediteli, který by řekl, tyto skupiny žáků budou chodit tyto dny.“ Vyloženě prospěšné by to podle něho bylo pro střední odborné školy, kde dochází k praktikám a je nutno namíchat různé třídy. 

Také Karel Rais (ANO) souhlasil, že by ředitelé měli dostat větší pravomoc rozhodovat o své „firmě“, za což i nesou odpovědnost. „A mají jednoznačný cíl zvýšit kvalitu výuky“. To se podle něho týká i rektorů a vůbec posílení role managementu. 

Jiří Drahoš (za STAN) v Otázkách Václava Moravce
Zdroj: ČT24

Co ukázal průzkum

„Žáci se naučí mnohem méně a budou to těžko dohánět“ – s tímto názorem souhlasilo 56 procent dotázaných, když měli zhodnotit vliv distanční výuky na vědomosti žáků.

Vyplynulo to z listopadového modelu, který agentura Kantar CZ zpracovala pro ČT. Dotázala se 1200 respondendů.

Vliv distanční výuky na vědomosti žáků
Zdroj: ČT24

„Žáci se naučí o něco méně, ale aspoň se vybere to důležité“ – k tomu názoru se přiklonilo 38 procent dotázaných.

Spoluautor výzkumu Trendy Česka Pavel Ranocha zmínil, že to je skupina lidí, kteří vidí v současné situaci příležitost. Tedy vybrat to, co je důležité. „Podle jejich názoru se děti učí možná až příliš mnoho, takže je třeba nějakým způsobem sáhnout do osnov,“ konstatoval. Dodal, že častěji tento názor razí muži, sami rodiče dětí, a také lidé s vysokoškolským vzděláním, u nichž je tento názor dokonce převažující. 

Distanční výuka má i svá pozitiva

Drahoš souhlasí s názorem, že distanční výuka nemůže kompletně nahradit výuku prezenční. „V tuto chvíli bych se ale ještě nebál toho, že vychováme generaci negramotů, která bude pouze schopná se lépe domlouvat na sociálních sítích,“ uvedl.

Domnívá se, že učíme děti zbytečně mnoho, měly by se podle něj hledat způsoby, jak méně učit a více naučit. Vidí to jako jeden z pozitivních dopadů distanční výuky. Osobně by se smířil s tím, že ještě nějakou dobu může být střídání distanční a prezenční výuky. 

Karel Rais (ANO) v Otázkách Václava Moravce
Zdroj: ČT24

Rais vidí v současné době i příležitost k posílení digitalizace českého školství. Mnohé dřívější pokusy skončily neúspěchem, nyní se to daří mnohem lépe. Věří, že do půl roku bude situace – i díky vakcinaci – vyřešena. Dodal zároveň, že distanční výuka je vždy jen doplněk k té prezeční.

Bartoň se domnívá, že současná situace nahrává větší míře diskriminace v přístupu ke vzdělávání. Jako příklad zmínil některé skupiny, kterým při distanční výuce chybí motivace, kterou mají, když jsou ve třídě. Pro ně bude současná situace znamenat „velký zásek do jejich vzdělávání“.

Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti)
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 1 hhodinou

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 1 hhodinou

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 11 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 11 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 11 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 11 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 16 hhodinami
Načítání...