Zemřela Kamila Moučková. Divákům ČST v roce 1968 ohlásila vpád vojsk

7 minut
Zemřela bývalá moderátorka ČST Kamila Moučková
Zdroj: ČT24

Zemřela Kamila Moučková. Byla první televizní moderátorkou zpráv v Československu i v Evropě. V roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy se zapojila do protiokupačního vysílání, čelila potom perzekucím.

Kamila Moučková se narodila do rodiny komunistického funkcionáře a novináře a poválečného šéfredaktora Rudého práva Viléma Nového. Ten ji také v mladém věku přihlásil do KSČ. Předtím ještě musela rodina přežít válku. Otec odešel do londýnského exilu, kde se podílel na vysílání BBC a matka skončila v koncentračním táboře. „Paní Kamilu Moučkovou převážně vychovávala babička,“ doplnil správce portálu Paměť národa Michal Šmíd.

Po druhé světové válce vystudovala Kamila Moučková konzervatoř, hrála zprvu v regionálních divadlech a od roku 1948 v pražském Libeňském divadle. Brzy ale začala pracovat v Československém rozhlasu a od roku 1956 se podílela i na televizním vysílání. „Televize mě jako nové médium zajímala. Mikrofon jsem měla zvládnutý a poté, co mě kolegové lanařili do televize, obrazovka mě jako nové médium nakonec zlákala,“ vzpomínala. Od jejich počátků v roce 1958 moderovala Televizní noviny. Byla první evropskou moderátorkou zpráv. Její kariéru nenarušilo ani zatčení rodičů, kteří byli počátkem 50. let odsouzeni v politickém procesu. 

Sama Kamila Moučková připustila, že až do pražského jara se podílela hlavně na šíření komunistické propagandy. „Brala jsem to spíše jako profesi řečnickou. Že obsah byl sekundární. Samozřejmě se nemohu ospravedlnit z toho, že to tak bylo,“ řekla Kamila Moučková v rozhovoru pro Paměť národa.

7 minut
Události, komentáře: Zemřela Kamila Moučková
Zdroj: ČT24

Období pražského jara potom bylo jejím profesním vrcholem. „Z televizního studia najednou zmizel cenzor, tak tu dobu prožívala jako vrchol svého období,“ podotkl Michal Šmíd.

Poté, co v noci na 21. srpna 1968 začali Československo obsazovat vojáci států Varšavské smlouvy, dorazila Kamila Moučková do práce a informace o okupaci předávala divákům až do vypnutí vysílačů – přestože na ni sovětští vojáci během vysílání mířili samopaly. Potom byla do 27. srpna tváří provizorního vysílání z Hloubětína.

V následujícím roce musela odejít z obrazovky, brzy i z ČST. Těžko potom hledala nové zaměstnání, musela se živit prodejem občerstvení v divadle nebo lepením pytlíků. Podepsala Chartu 77. Vymazat ji z historie se ale normalizačnímu režimu nepodařilo. „V paměti lidí po 20 letech nuceného zapomnění zůstala,“ zdůraznil Michal Šmíd. Když Kamila Moučková vyšla na balkon Melantrichu, začalo plné Václavské náměstí skandovat její jméno.

Po revoluci moderovala Objektiv, pracovala v Rádiu Svobodná Evropa a dočkala se řady ocenění. To nejvyšší dostala v roce 2013, kdy jí prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy I. stupně. Hlava státu ji nazvala symbolem pražského jara 1968, o tři roky později se stala čestnou občankou Prahy.

Když před dvěma lety slavila Kamila Moučková devadesátiny, mohla prohlásit: „Já se v devadesáti letech za sebou ohlédnu a mám tam čisto. To je k nezaplacení,“ podotkla. Podle Michala Šmída byl její život „taková kronika 20. století, byl velmi pestrý a dramatický“.

Matka tří dětí Kamila Moučková byla dvakrát vdaná, první manželství s hercem Milošem Willigem vydrželo zhruba rok, druhé s lékařem Josefem Moučkou deset let. Nejdéle žila s hercem Jiřím Zahajským, za něhož se však nevdala. Bok po boku si stáli do konce 80. let, Zahajský s Moučkovou setrval, i když její podpis Charty 77 těžce zkomplikoval jeho kariéru. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 2 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 3 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 9 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 10 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 11 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 11 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 12 hhodinami
Načítání...