Pieta v pražských Kbelích uctila zemřelou českou vojačku

Vojenský speciál přivezl na kbelské letište v Praze tělo české vojačky, štábní praporčice Michaely Tiché, která zemřela při čtvrtečním pádu vrtulníku mnohonárodnostních sil na egyptském Sinajském poloostrově. Její památku připomněla pieta za účasti rodiny a nejvyšších představitelů ministerstva obrany a Armády ČR.  Tichá je první českou vojačkou, která zahynula při zahraniční misi.

Video Pietní akt k úmrtí české vojákyně
video

Pietní akt k úmrtí české vojákyně

Zdroj: ČT24

Nad vojenské letiště stroj doprovodily stíhací letouny české armády Gripen. Za účasti rodiny a nejvyšších představitelů armády či ministerstva obrany následovalo pietní vynesení rakve. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již rozhodl o povýšení Tiché in memoriam do hodnosti štábní praporčice.

Rodině i blízkým zesnulé vojačky vyjádřili ve čtvrtek upřímnou soustrast prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), náčelník českého generálního štábu Aleš Opata i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Kondolence rodinám mrtvých vyjádřilo také izraelské ministerstvo zahraničí.

„Nejde jen o to, že letectvo přišlo o jednu příslušnici. Armáda přišla o vojákyni, my jsme přišli o kamarádku a spolubojovnici. Je to určitě nesmírně těžké a vyrovnat se s tím bude trvat nějakou dobu,“ komentoval tragickou událost vojenský historik Eduard Stehlík.

Video Události
video

Události: Pieta za praporčici

„V současné době jsou nastavené věci, kterými si připomínáme naše padlé. Existuje speciální web inmemoriam.army.cz, na kterém jsou osudy všech lidí, kteří položili životy ve službě České republice,“ dodal.

Vrtulník UH-60 Black Hawk byl ve čtvrtek na pozorovacím letu nedaleko egyptského letoviska Šarm aš-Šajch, když se náhle zřítil. Patřil k misi, která na Sinaji dohlíží na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem.

Při havárii zemřelo celkově sedm lidí. Kromě české vojačky zahynul i jeden Francouz a pět Američanů. Na Sinaji úřady zahájily vyšetřování, vše zatím nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu.