Nesvítí se někde zbytečně? Astronomové vyzývají, aby města během zákazu vycházení omezila noční osvětlení

10 minut
Studio 6: Výzva astronomů
Zdroj: ČT24

Zhasněme alespoň ta světla, která nepotřebujeme, vyzývají čeští astronomové. Obzvlášť během momentálního nouzového stavu a zákazu vycházení je podle nich zbytečné plýtvat energií a rušit zbytečným svícením odpočívající přírodu. Typicky jde o sochy, kostely, zámky anebo i o reklamy a pouliční lampy. Větší tma by navíc pomohla astronomům k lepšímu pozorování oblohy.

Podle astronomů by se dal světelný smog výrazně omezit, ať už zhasnutím nepotřebných světel, nebo omezením osvícení na některých místech. Mapa světelného znečištění jasně znázorňuje, že ve většině republiky je situace závažná – nejhůře jsou na tom velká města. Naopak v nejlepším stavu se nachází Šumava, ale i ta je, podle Michala Bareše z České astronomické společnosti, znečištěná světelným smogem.

„Na mapě je modrá, přičemž nejlepší stupeň je označený černou barvou. Ten se bohužel v České republice a obecně ve střední Evropě už vůbec nevyskytuje. Takže už i na Šumavě určitě znečištění je, i když je nejmenší v zemi. Směrem do vnitrozemí je to jenom horší a horší,“ říká o situaci Bareš.

Mapa světelného znečištění
Zdroj: ČT24

Podle něj se situace postupně zhoršuje i za pandemie koronaviru. Napomáhá tomu například výměna starého oranžového osvětlení za moderní bílé LED zdroje. Převážně je ale podle astronoma zásadním problémem plýtvání světlem. „Nejvíce zasažené jsou oblasti velkých měst, případně oblasti, kde je těžký průmysl, skladovací areály či obchodní centra. Tam se samozřejmě všude používá velké množství světla, což znamená i vysoké znečištění,“ tvrdí.

Světelný smog by se podle Bareše dal výrazně omezit vypínáním nepotřebného osvětlení a výrazným ztlumením některých světel, která nejsou momentálně důležitá. „To znamená reklamy – různé billboardy, světelné reklamní kampaně a tak dále. Pak jde o architektonické osvětlení – osvícené památky, kostely, hrady a zámky. Proč svítit na tyto objekty, když venku stejně nikdo nesmí být,“ míní. 

Bareš pokládá současnou situaci, kdy je prakticky zastaven noční život, za ideální ke změně svícení. „Osvětlení památek a podobně, tam se nic neomezuje, to se může vypnout dle libosti. Co se týče ulic a silnic, tam se připouští tlumení během noci, v závislosti na hustotě provozu. I tam jsou otevřené možnosti, jak snížit znečištění.“

Příliš mnoho světelného smogu ovlivňuje zásadně životy některých živočichů. Narušuje jejich životní denní cykly, a ti pak nejsou správně připraveni na danou roční nebo denní dobu.

Mimo to pomáhá více tmy i astronomům, kteří mají větší šanci pozorovat objekty, které jsou velmi slabé a vzdálené. „Na světelném pozadí tyto objekty zanikají a naše přístroje je nedokáží detekovat. Případně k té detekci potřebují mnohem více času,“ popisuje Bareš.

Kdyby se skutečně používání světla omezilo, změnila by se podle Bareše dosavadní negativní situace poměrně dramaticky. „Dá se říct, že všechna místa na mapě světelného znečištění by se posunula o jeden stupeň, i ve velkých městech. Měli bychom přirozené noční prostředí mnohem blíže, než tomu bylo dosud.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:25Aktualizovánopřed 36 mminutami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 45 mminutami

Novela o fyzických trestech u dětí čeká na Pavlův podpis, kritici žádají veto

Na podpis prezidenta Petra Pavla čeká novela občanského zákoníku, která ustanovuje nepřijatelnost fyzických trestů u dětí. Zásadně mění rozvody a úpravu péče o potomky. Podle kritiků norma nepříznivě dopadne právě na děti. Žádají proto, aby ji prezident odmítl. To by ale podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové byla velká chyba.
před 1 hhodinou

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 1 hhodinou

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím NATO prodávat moderní zbraně, přičemž Aliance bude tyto dodávky koordinovat.
před 2 hhodinami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 5 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...