„Prymula padl na politickou provokaci,“ říká komentátor rozhlasu Nováček

30 minut
Interview ČT24 s komentátorem Českého rozhlasu Petrem Nováčkem
Zdroj: ČT24

Vláda se v pátek v poslanecké sněmovně domohla prodloužení nouzového stavu, opozice nahlas kritizovala nepřítomnost premiéra a ministra zdravotnictví. Toho předseda vlády v týdnu vyměnil. Jak se kabinet zvládá vypořádat s turbulentní dobou a jak se mění česká společnost v ní? Na to odpovídal v pátečním Interview ČT24 komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček, který je nově držitelem medaile Za zásluhy.

Někteří kandidáti na ministra zdravotnictví minulý týden nabídku od premiéra odmítli. „Já bych v takové vládě nechtěl být, protože pan premiér si opravdu myslí, že se to dá všechno řídit jako firma, ale zvláště koaliční vládu musíte řídit s citem,“ říká Nováček.

Zakladatel lidové strany Jan Šrámek měl zásadu „dohodněme se, že se dohodneme“, připomíná Nováček. „To byla doba, kdy v politice ještě uměli dělat kompromisy, ale tady v první polovině devadesátých let byl kompromis považován za sprosté slovo, za synonymum zbabělosti, a ono to tak není. V politice musíte umět o 20 procent slevit ze svého, abyste získala těch 80 procent,“ míní komentátor. 

Novináři se ihned po uvedení do funkce začali nového ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ptát, jestli je to on, kdo podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii za odvolání premiéra Andreje Babiše (ANO). „Když pan ministr nabídku jít do vlády přijal, pokud vím, tak byl třetí v pořadí, tak musel tušit, že tady nebude v politickém hájenství,“ komentuje Nováček.

„Nový pan ministr zdravotnictví je lékař, dětský hematolog, do té doby se nikde v politice neprojevoval. Že se stal ministrem, ještě neznamená, že se z něho tím okamžikem stává politik,“ pokračuje. 

„To vidíte, že mu to zatím myslí trošku jinak, než to myslívá většinou politikům, ale já jsem zvědav, jak se to bude dál vyvíjet, protože člověka, který myslí trošku jinak, toho už jsme v politice dlouho neměli, většinou tam mimochodem nedopadli dobře,“ míní Nováček.

Nový ministr Blatný řekl, že od něj lidé neuslyší slovo přitvrdit, naproti tomu premiér Babiš se i výraznými výroky snaží, aby ho lidé brali vážně. Podle Nováčka je ztráta důvěry způsobená i tím, že v Česku hyne politika jako respektované umění. 

„Tady už přece neprobíhá žádná vážná debata dlouho, hledáme spasitele od voleb, vždycky nějakého nového, to se na té zemi musí projevit. Politická hnutí, politické strany mají poměrně slabé politické programy, pokud je vůbec mají,“ komentuje Nováček.

„Pokud jde o pana premiéra Babiše, tak byl hlavně charismatický člověk, myslím, že z toho charismatu trošku ubylo. V poslední době, když jsem ho viděl na obrazovce, tak mi připadal značně unaven,“ pozoruje komentátor.

„On je zatlačen do kouta a ani v hnutí ANO to už není, jak to bývalo. To vidíte na tom, jak se formovaly třeba krajské koalice. Hnutí ANO v krajích obtížně získávalo politické spojence, protože se mu přihodilo to co předtím ODS, bylo úspěšné, do toho hnutí začali vstupovat lidé toužící po politické kariéře, a když se na všecky nedostalo, tak to hnutí se začíná vnitřně uvolňovat. Markantní je ta situace v Brně,“ popisuje Nováček.

Dlouholetý druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek, poté co zorganizoval schůzku v zavřené restauraci, teď čelil dotazům novinářů na téma, proč krátce po aféře na Vyšehradě odletěl ve vyhrocené situaci okolo epidemie do španělské Malagy.

„Pan Faltýnek dělá svou věc skvěle, on byl druhý muž vedle Andreje Babiše, spoustu toho dokázal zařídit, nejen tu schůzku. Mimochodem na té schůzce, pokud já vím, tak kromě ředitele ostravské fakultní nemocnice a bývalého pana ministra zdravotnictví byl přítomen ještě další muž, a sice významný právník,“ uvádí Nováček.

Ten prý pracoval pro pražskou radnici za primátorky Adriany Krnáčové (za ANO). „Víte, odkud je tenhle ten pan advokát? Z Prostějova jako pan Faltýnek a pak také, pokud vím, tak ty fotografie nepořídil Blesk, ale Blesk je pouze koupil. To znamená, že by v tom případě pan ministr zdravotnictví vlastně padl na politickou provokaci,“ komentuje Nováček.

Některé strany zjistily, že mají malou sílu, proto se spojují

Opozice teď představila společnosti jakési společné politické bloky, ve kterých by šla do voleb. „Čekalo se na výsledek krajských voleb, v těch si strany otestovaly sílu, některé zjistily, že už ji mají malou, tak se musí spojit,“ říká Nováček.

Voliči se podle něj opět budou přesouvat mezi stranami. „Nezapomeňte, že tady máme komunisty, kteří se pohybují na hraně volitelnosti. Kdyby ještě zeslábli, tak část jejich příznivců také někam odejde, to parlamentní politické spektrum může vypadat opravdu jinak,“ předpovídá Nováček.

Vládě podle něj škodí komunikační chaos v souvislosti s řešením epidemie koronaviru. „Lidi mají svá normální zaměstnání, když slyší něco jiného večer a něco jiného ráno, tak z toho musí být zmateni a budou přemýšlet o tom, jestli si ve volbách vybrali dobře,“ míní. Jak se ale politická scéna změní, zatím podle něj není jisté. Rozhodovat se bude až v posledních týdnech před parlamentními volbami.

Ocenění od prezidenta

Komentátor Petr Nováček se stal 28. října nově držitelem medaile Za zásluhy i přesto, že právě svou prací kriticky přistupuje k politikům.

„Ve většině názorů mezi mnou a panem prezidentem je odchylka. Když jsem se dověděl, že je to na cestě, tak jsem se ptal asi pěti svých nejlepších přátel, a ani jeden mi neřekl, neber to. Řekli mi, že je to státní vyznamenání za prvé a za druhé, ty už si toho pro tuhle zemi udělal dost, takže už jsi ho měl dostat dávno,“ popisuje svoje rozhodování Nováček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 33 mminutami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 6 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 13 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 15 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 18 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 19 hhodinami
Načítání...