Faltýnek podle Babiše překročil své pravomoci. Odmítl ale spekulace o ovlivnění nákupu testovacích přístrojů

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle šéfa hnutí a předsedy vlády Andreje Babiše na schůzce s dosavadním ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) překročil své kompetence. Premiér ale zároveň označil za nesmysl spekulace o tom, že se schůzka týkala ovlivnění nákupu testovacích přístrojů na koronavirus v Moravskoslezském kraji. Babiš to v sobotu uvedl v rozhovoru pro Rádio Z.

Jaroslav Faltýnek
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

„Nesnáším jakékoli náznaky klientelismu a absolutně vylučuju tuhle nějakou spekulaci,“ prohlásil Babiš. Podle jeho informací se středeční schůzka, které se zúčastnil i ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, týkala testování obyvatel na covid-19 formou antigenních testů.

S Havrlantem, i podle jehož vyjádření se jednání týkalo pilotního projektu na plošné testování, si o obsahu schůzky chce ještě Babiš promluvit. Ministerský předseda zkritizoval Faltýnka za to, že se v takovýchto záležitostech angažuje. 

„U pana Faltýnka jsem opakovaně řekl, že to není možné. On se do toho vůbec nemá montovat, to není vůbec jeho byznys. Já si na to dohlížím sám,“ poznamenal Babiš. Jako příklad uvedl to, že se v pátek povedlo dojednat dodávku dalších 20 500 očkovacích dávek na chřipku.

Babiš: Když resort zdravotnictví nakupoval prostředky během první vlny, byla to katastrofa

Ministerstvo zdravotnictví nemá podle Babiše potřebné struktury na nákup zdravotnických látek a prostředků. „Taky když nakupovalo za první vlny koronaviru, tak to nebylo bůhvíco, byla to spíš katastrofa. Nový ministr si tam musí udělat pořádek,“ uvedl premiér. Dříve zástupci ANO postup ministerstva zdravotnictví, které ještě v září vedl Prymulův předchůdce Adam Vojtěch (ANO), ve věci nákupu ochranných pomůcek obhajovali.

Schůzka Prymuly s Faltýnkem a Havrlantem se uskutečnila v jedné z restaurací na Vyšehradě navzdory tomu, že restaurační zařízení musí být na základě protikoronavirových opatření zavřena. Prymula i Faltýnek podle fotografií v deníku Blesk schůzku opustili bez roušek.

Faltýnek na Babišovu výzvu v pátek rezignoval na funkci místopředsedy ANO. Prymula odstoupit z ministerské funkce odmítl a Babiš navrhl prezidentu Miloši Zemanovi jeho odvolání. Zeman se má s kandidátem na nového ministra, jehož jméno Babiš nesdělil, sejít v úterý.