Liberec prodá podíly na bytech u sporných smluv družstevníkům

Liberec své podíly v bytových družstvech u sporných smluv prodá přímo družstevníkům. Jde asi o dvanáct set bytů stavěných se státní dotací, v nichž žijí zhruba tři tisíce lidí. Kolik budou muset za podíl města zaplatit, zatím není jasné. Zřejmě půjde o nižší desítky tisíc korun za byt.

Podmínky pro převod se budou teprve tvořit, hotovo by mělo být do začátku září. V pátek o tom rozhodli zastupitelé, kteří vybírali ze dvou návrhů.

Neúspěšný byl návrh části koalice a opozice, který nabízel více variant, jak převést podíl města, a to i na družstva. Smyslem jejich návrhu bylo podle opozičního zastupitele Jaromíra Baxy (LOL) hledání nejlevnější varianty pro družstevníky. „Schválenou připouštíme jen jednu cestu,“ uvedl Baxa.

Město závazek nemůže splnit

Problematická je sdružená výstavba bytů z let 1997 až 2007, pro něž družstva prostřednictvím města získala dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Město obdrželo od státu zhruba půl miliardy korun na výstavbu dvanácti set bytů ve 44 bytových domech, což pokrylo zhruba čtvrtinu až třetinu nákladů na výstavbu. Liberec se v rámci uzavřených smluv zavázal, že 20 let po kolaudaci domů převede svůj podíl bezúplatně na družstva.

Podle právní kanceláře, u níž si město zadalo analýzu, ale závazek nemůže město splnit pro neplatnost těchto smluv, neboť tehdy nebyly zveřejněné na úřední desce. Podle právníků zastupitelé také musí odůvodnit, proč by měli podíl města převést bezplatně či se slevou.

Vedení radnice tvrdí, že za převod zdarma nebo za korunu by družstevníci navíc museli platit daň. Na byt to podle města vychází v průměru 200 tisíc korun. Placení daně podle vedení města nehrozí, pokud svůj podíl prodá členům družstva s nějakou slevou. „Cena musí být zdůvodněna,“ uvedl radní města Michal Hron (Starostové pro Liberecký kraj), který bude garantem přípravy podmínek převodu podílu.

Za výchozí cenu budou podle něj brát výši dotace na byt, jež byla 320 tisíc nebo 400 tisíc korun. Na polovinu těchto částek se podle Hrona dostanou už jen přihlédnutím ke stáří domů. Stanovením dalších podmínek budou moci podle něj jít ještě výrazně níže. Konkrétní částku sdělit nechtěl, mělo by jít ale o nižší desítky tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Liberecký kraj

V prvním pololetí napršelo nejméně za dekády

V prvním pololetí roku 2025 spadlo v Česku nejméně srážek za čtyřiašedesát let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo sedmdesát šest procent normálu let 1991 až 2020. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pršelo méně než obvykle každý měsíc. Mezi regiony nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, ale nejméně jich bylo na Vysočině. Naopak nejlépe na tom byl střed Čech a Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Požár v České Lípě dostali hasiči pod kontrolu

Hasičům v České Lípě se po více než čtyřech hodinách podařilo dostat pod kontrolu požár kovošrotu v zóně Dubice, lokalizaci velitel zásahu vyhlásil ve 22:41. Místo je nasvícené, aby zasahující hasiči měli přehled, kam vstupují, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jaroslava Benešová. Radnice preventivně doporučila lidem zavřít okna a nevětrat.
28. 6. 2025Aktualizováno28. 6. 2025

Správci KRNAP vyzývají návštěvníky k dodržování pravidel

Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. Krkonoše patří s více než dvanácti miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
28. 6. 2025

Jízlivou něhu podává Naděžda Plíšková po lžících

Galerie Lázně Liberec představuje výstavu děl grafičky, sochařky a básnířky Naděždy Plíškové. Na uměleckou scénu pronikla v šedesátých letech minulého století, po invazi vojsk Varšavské smlouvy patřila mezi neoficiální umělce. Tvorbě se pak věnovala i po revoluci.
27. 6. 2025

Reportéři ČT: Na liberecké radnici se prý rozrostl „ucelený systém korupce“

Vyostřená zastupitelstva a hádky o to, kdo co vlastně zavinil a kdo by za to měl nést zodpovědnost. Tak to v poslední době občas vypadá na liberecké radnici. Policie pokračuje ve vyšetřování případu, v rámci kterého politici údajně ovlivňovali rozhodování ve prospěch některých firem. Loni musel ve funkci skončit náměstek primátora za ODS. Nedávno policie obvinila dalšího náměstka primátora zvoleného za ANO. A také musel skončit. Pro Reportéry ČT točil Petr Vodseďálek.
24. 6. 2025

Bouřky zaměstnaly hasiče v mnoha krajích

Hasiči napříč kraji zasahovali kvůli bouřkám od pondělního večera u několika set různých případů. Nejvíce výjezdů zaznamenali v Jihočeském kraji, kde řešili hned 179 případů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy a větve nebo čerpali vodu. Kvůli popadaným stromům někde také nejezdily vlaky, většinou na Šumavě a na Liberecku.
24. 6. 2025Aktualizováno24. 6. 2025

Voliči ve čtyřech obcích vybrali své zastupitele

Sobotní mimořádné volby do zastupitelstev čtyř obcí přilákaly 61,2 procenta voličů. Je to více než při předchozím komunálním hlasování v březnu, kdy k urnám v šesti obcích přišlo v průměru 53 procent voličů. Oznámil to v noci na neděli Český statistický úřad (ČSÚ). Volby se v sobotu konaly v Adamově na Kutnohorsku, Lužcích na Berounsku, Kamenném Malíkově na Jindřichohradecku a Ždírci na Českolipsku.
15. 6. 2025Aktualizováno15. 6. 2025

Inspekce řeší případ uhynulého čápěte po oslavách ve Frýdlantu

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje případ z Frýdlantu, kdy petardy při Valdštejnských slavnostech vyplašily čápa v hnízdě. Jedno z mláďat později uhynulo. Pořádání ohňostrojů teď budou obce v Libereckém kraji muset konzultovat s ochránci přírody.
4. 6. 2025
Načítání...