Přežil ruský gulag i válku, domů ho komunisté už nikdy nepustili. Příběh Vasila Timkoviče je téměř zapomenut

12 minut
Reportéři ČT: Zapomenutí bojovníci
Zdroj: ČT24

Před 75 lety se do Československa začali vracet vojáci československé zahraniční armády. Byly mezi nimi tisíce bojovníků z Podkarpatské Rusi, kteří na začátku války uprchli do Sovětského svazu. Skončili nejprve v gulazích a až potom se dobrovolně hlásili na frontu. Dnes jsou jejich příběhy skoro zapomenuty. S jedním z posledních žijících veteránů natáčeli Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach pro pořad Reportéři ČT.

Mezi vojáky, kteří defilovali před 75 lety, 18. května 1945 v pražských ulicích, byl i Vasil Timkovič. Ještě před vstupem do armády strávil tři roky v sovětském gulagu. Narodil se ve vesnici Skotarski na tehdejší Podkarpatské Rusi. Ještě když studoval gymnázium, anektovalo 15. března 1939 toto československé území s Německem spřátelené Maďarsko. A v září téhož roku začala druhá světová válka. Mladý Vasil se rozhodl utéct do Sovětského svazu, který po napadení Polska rozšířil své území až k Podkarpatské Rusi.

Díky historiku z Ústavu pro studium totalitních režimů Adamu Hradilkovi, jemuž se povedlo získat spisy z ukrajinských archivů, měli reportéři České televize jedinečnou možnost nahlédnout i do spisu, který na něj vedla sovětská tajná policie NKVD. Stálo v něm, že nelegální přechod státní hranice Timkovič objasnil tím, že v Maďarsku bylo těžké žít a chodit do školy. O Sovětském svazu slyšel, že tam bylo možné najít práci a učit se, proto se rozhodl odejít. Podle agenturních materiálů byl podezřelý ze špionáže.

Měl štěstí v neštěstí

Timkovič dostal jen tři roky gulagu za nelegální přechod hranice. Historik Hradilek uvedl, že po odsouzení v Charkově byl Vasil Timkovič odeslán do jednoho z táborů Pečorlagu v republice Komi, což byla velice typická destinace pro zatčené československé občany. V té době totiž probíhalo budování trasy z Kotlasu do Vorkuty, kde se nacházely obrovské zásoby uhlí, podél této trasy tak byly desítky táborů.

Podmínky v gulagu dokládá například jediné fungující autentické muzeum Perm 36 na Urale. Přežít ve 40. letech v takovém pracovním táboře nebylo lehké. „Byl tam velikánský stan, bylo nás tam třeba 120. Ráno jste dostal polívku a smradlavou tresku. Měl jste plné zuby napíchané kostmi. Přišel jednou nějakej Babič a povídá mně: Usekni mi pět prstů. A já jsem povídal: Já ti to neudělám. Já to nedokážu. Tak šel k jinému a ten mu je usekl. Pak soudili jeho i druhého. Nechtěl do práce, ta tam byla strašně těžká,“ popisoval život v gulagu Timkovič.

19. prosince 1942 byl Timkovič amnestován a propuštěn, paradoxně ale až jedenáct dnů poté, co mu vypršel trest. Zamířil do Buzuluku, kde se tvořila československá vojenská jednotka pod velením Ludvíka Svobody. „No, nepřejete si, co z těch kluků a děvčat z těch gulagů přijelo, to byla tragédie. Mně bylo 15 let, když jsem přišla do Buzuluku, a když jsme věděli, že přijede transport, tak jsme utíkali na nádraží. Ale to nebyli lidé, to se tahaly kostry,“ popisovala veteránka 2. světové války Božena Ivanová.

Na armádu nemá lepší vzpomínky než na gulag

Fronta nebyla jen samé hrdinství. Poprvé bojoval Timkovič v bitvě u Kyjeva. „Byl jsem vystrašený jako králík. To bylo někde u Kyjeva, tam jsem si vykopal hlubokou jámu, do toho jsem skočil. A oni povídali: Ven! Jste spojař, musíte natahovat linku, abychom mohli taky telefonovat,“ vzpomínal.

Nejhorší ale podle něj byly boje na Dukle na podzim 1944. Vasil Timkovič všechno přežil, jenže když se po válce vrátil domů, už nebyl v zemi, za kterou bojoval a seděl v gulagu, ale v Sovětském svazu. Československá vláda po nátlaku odstoupila Podkarpatskou Rus Moskvě. Připojení území, kterému se od té chvíle muselo říkat Zakarpatská Ukrajina, odůvodňovali Sověti vůlí lidu.

Zakarpatská Ukrajina začala žít podle komunistických pořádků. Represe, kolektivizace, zatýkání. NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí) si přišla i pro tatínka pana Vasila, lesníka Georgije Timkoviče. „Držel vnuka v náručí a oni přišli. Já nevím, kdo ho udal. Řekli: ‚Vy jste arestovaný.‘ Pustil kluka na zem a pak ho odvedli. Víckrát jsem ho neviděl,“ popsal Timkovič.

Veterán nakonec zůstal v Československu. Dnes bydlí v České Třebové a prožil si život plný paradoxů. Neměl rád komunisty, ale až do důchodu v roce 1980 sloužil v komunistické armádě. Byl válečným hrdinou, ale raději o zážitcích ze Sovětského svazu nemluvil. Přesto rád jezdil do Moskvy na nákupy. Domů ho však nepustili.

Většina se domů nevrátila

Československá armáda na východě měla až čtyři tisíce Ukrajinců a Rusínů z Podkarpatské Rusi, kteří prošli stejným příběhem jako pan Timkovič. Většina z těch, co válku přežili, zůstala v Československu a o svou vlast přišla. Jejich osudy šly různým směrem.

Třeba prokurátor Karel Vaš navrhoval tresty pro odpůrce komunistického režimu. Někdejší výsadkář a partyzánský velitel Vasil Kiš po vykonstruovaném procesu naopak seděl ve vězení. A jen málokdo v Česku zná Stěpana Vajdu, podkarpatského hrdinu, kterému Moskva dala své nejvyšší vyznamenání. On sám ale bojoval za Československo. Dnes ho připomíná malé zapomenuté muzeum v rodném Dulovu v dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

„Kapitán Stěpán Vajda, si myslím, že je jednou z nejvíce zapomenutých osobností československých vojenských dějin z východu, kterou máme. On sám se konce války nedožil. Padl měsíc před osvobozením na území dnešního Polska při ostravské operaci,“ vysvětluje historik Jiří Klůc.

V zakarpatské metropoli Užhorodě se ještě donedávna scházela skupina bývalých bojovníků Svobodovy armády, kteří se po válce vrátili domů. Ani jim v Česku nikdo nevěnoval velkou pozornost.

„Vím, jakou obrovskou roli sehrály boje za osvobození Československa za 2. světové války, ale mám pocit, že asi česká veřejnost to dodnes nedocenila, že to neví. Zároveň neví, jakým způsobem bylo naloženo s lidmi na Podkarpatské Rusi poté, co připadla Sovětskému svazu, po skončení 2. světové války, kdy v průběhu sovětizace byly tisíce lidí zavlečeny do sovětských pracovních táborů,“ uvedl historik Hradilek.

Dnes se ví už jen o třech žijících veteránech původem z Podkarpatské Rusi. Dva jsou v Česku, jeden v Izraeli. Sedmadevadesátiletý Vasil Timkovič je jedním z nich. Dodnes v duchu zůstal frontovým vojákem, který však nemá ani státní vyznamenání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 34 mminutami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 47 mminutami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 6 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 6 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 13 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 14 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 15 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...