Čeští vojáci už nestřeží afghánský Bagrám. V zemi ale zůstávají

Česká armáda koncem března ukončila střežení základny Bagrám v Afghánistánu. Na misi se vystřídaly dva tisíce vojáků, osm jich padlo. V pátek do Česka armáda přepravila velkokapacitním letounem Ruslan část materiálu strážní roty. Mise armády v Afghánistánu ale nadále pokračuje, v zemi jsou čeští lékaři nebo výcvikové jednotky.

České armádní vozy v Afghánistánu
Zdroj: ČTK/AP/Rahmat Gul

Spojeneckou základnu čeští vojáci střežili od roku 2013, v zemi se vystřídalo třináct jednotek a zhruba dvě tisícovky vojáků. Na starosti měli venkovní ochranu letecké základny a zabránění nepřátelským aktivitám povstalců. Vyjížděli proto do jejího okolí, kde dohlíželi na situaci, kontrolovali místa, odkud v minulosti povstalci odpalovali rakety nebo shromažďovali zpravodajské informace. Při dvou sebevražedných útocích na české hlídky padlo v roce 2014 pět vojáků a v roce 2018 tři vojáci.

Na letišti v Pardubicích v pátek přistál první ze tří letounů An-124 Ruslan, který v projektu strategické přepravy SALIS dovezl materiál poslední strážní roty. „Ta posledním březnovým dnem ukončila svůj operační úkol v rámci zahraniční operace Resolute Support v Afghánistánu,“ potvrdila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Poslední strážní rota byla v Afghánistánu nasazena od října. Na ochraně základny spolupracovala s americkými, gruzínskými a afghánskými vojáky. Uplynulé dva týdny jednotka připravovala svůj materiál a techniku k přepravě do Česka. Zpět budou převezeny kontejnery s materiálem, spojovací prostředky, zbraně, munice, vozidla Land Rover a výstroj a vybavení vojáků. Vojáci se vrací zpět postupně během dubna.

V Afghánistánu zůstávají lékaři i cvičitelé speciálních sil

Česká armáda nicméně v Afghánistánu nadále zůstává. Svou přítomnost letos posílila polním chirurgickým týmem, který působí v polní nemocnici na základně v Kábulu. Zároveň má v zemi jednotky, které mají na starosti výcvik mimo jiné afghánských speciálních sil. V Afghánistánu také zůstává jednotka s bezpilotním prostředkem Scan Eagle, která doposud působila ve prospěch strážní roty.

USA v únoru uzavřely mírovou dohodu s Talibanem, Spojené státy se v ní zavázaly, že do 14 měsíců ze země stáhnou všechny své vojáky a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO včetně Česka. Taliban na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.