Mynář odmítl, že by objednal výhružný dopis čínské ambasády směřovaný Kuberovi

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář popřel, že by si Kancelář prezidenta republiky jeho prostřednictvím objednala od čínské ambasády výhružný dopis bývalému šéfovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS). Dokument, ve kterém podle Deníku N velvyslanectví hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně v případě uskutečnění senátorovy cesty na Tchaj-wan, už řada českých politiků odsoudila.

„Kategoricky odmítám, že si Kancelář prezidenta republiky (KPR) měla mým prostřednictvím objednat takzvaný výhružný dopis čínské ambasády bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Je to naprostá lež,“ uvedl Mynář. „Žádný výhružný dopis Jaroslavu Kuberovi ve skutečnosti ani neexistuje. Dokument, který média takto prezentují, není ani oficiálním dopisem, není podepsán a rozhodně není adresován panu Jaroslavu Kuberovi,“ dodal kancléř.

O vypracování dokumentu k zamýšlené cestě požádal čínské velvyslanectví podle informací Deníku N Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Dokument, který byl doplněný přípisem Pražského hradu, byl nalezen v pozůstalosti Kubery po jeho smrti.

Čína upozorňovala Hrad už od podzimu

Deník N uvedl s odkazem na „tři velmi dobře informované lidi z diplomacie, okolí premiéra i z blízkosti čínské ambasády“, že si KPR od čínské strany vyžádala informace, jak bude reagovat, když předseda Senátu pojede na Tchaj-wan. Mynář se kvůli tomu prý setkal se zástupcem čínského velvyslance.

Mynář v prohlášení uvedl, že Čína prostřednictvím svého velvyslanectví od loňského podzimu upozorňovala prezidenta Miloše Zemana i vládu, že případnou cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan bude považovat „za hrubé porušení vzájemných smluv a dohod a za narušení své územní celistvosti“. „Podle názoru Čínské lidové republiky se takovéhoto porušení bilaterálních dohod nedopouští žádná jiná země EU,“ uvedl kancléř.

Čínský velvyslanec podle Mynáře o tomto postoji minimálně dvakrát s Kuberou osobně jednal. „S blížícím se termínem připravované cesty velvyslanectví ČLR formulovalo pozici své země i písemně do takzvaného non-paper (to jest stanoviska), ve kterém české straně dává na vědomí svoji reakci v případě, že cesta bude realizována,“ dodal. Toto stanovisko se podle něj stalo součástí dokumentů, které KPR připravovala pro jednání Zemana a nejvyšších ústavních činitelů.

Podle Mynáře jde o dezinformační kampaň

Mynář dodal, že s Kuberou měl nadstandardní vztah a nepotřeboval si objednávat výhružné dopisy, protože mu mohl říkat věci otevřeně. Pokud by podle něj byl dopis určen Kuberovi a on ho považoval za výhružný, veřejně by sdělil své stanovisko tak, jak měl ve zvyku. Obvinil novináře z Deníku N, že zneužívají památky Kubery. „Podsouvají mu něco, co nikdy neřekl a nic nenasvědčuje ani tomu, že by si to myslel. Logika naopak napovídá, že si myslel pravý opak,“ napsal kancléř.

Deník N uvedl, že informace o pozadí vzniku dopisu dostali v březnu senátoři ze zahraničního a bezpečnostního výboru od tajných služeb. „Rád bych upozornil, že k něčemu takovému nemá BIS ani její ředitel jakékoliv oprávnění a jednalo by se o jednoznačné porušení zákona se všemi důsledky,“ uvedl Mynář. Senát podle něj není v této oblasti příjemcem zpráv BIS.

Mynář záležitost kolem dokumentu označil za pečlivě připravenou dezinformační kampaň. „Je vědomě rozpoutána v situaci, kdy lidé oceňují dodávky zdravotnického materiálu z Číny na ochranu životů v České republice,“ dodal.

Záležitostí se chce zabývat sněmovní zahraniční výbor, který pozval Mynáře na své příští zasedání. Pozváni byli i šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák, čínský velvyslanec Čang Ťien-min a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 3 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 4 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 4 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 4 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 7 hhodinami
Načítání...