Česká vlajka zdobí stát už celé století. Modrý klín doplnil původní červený a bílý pruh

3 minuty
Události: Česká vlajka zdobí stát už celé století
Zdroj: ČT24

Ačkoliv se Československo zrodilo 28. října 1918, až do března 1920 nemělo vlastní státní symboly. A zatímco znak nebo prezidentská standarta se za posledních sto let proměňovaly, vlajka vydržela s výjimkou válečných let až do současnosti. Století české vlajky si v pondělí lidé připomínají jejím vyvěšením.

Proč nemělo Československo státní symboly od provopočátku své existence, ale zvolilo si je až víc než rok po svém vzniku, si vysvětluje místopředseda České vexilologické společnosti Aleš Brožek tím, že zrození samostatného státu byl proces částečně živelný.

„Byla to trochu jiná situace, než když se osamostatňovaly koloniální státy v šedesátých letech, které si symboly předchystaly. U nás probíhal 28. říjen poněkud nečekaně. Do toho řádila španělská chřipka. Republika se zkrátka potýkala s jinými problémy. Zkrátka nebylo to prvořadé. Vláda si navíc uvědomovala finanční náklady spojené s tím, že bude potřeba například ušít nové vlajky a vyrobit další státní symboly,“ myslí si vexilolog Brožek.

1 minuta
Sto let státní vlajky
Zdroj: ČT24

Červená a bílá, teprve později i modrá

První a neoficiální československá vlajka, která vznikla ve Washingtonu v souvislosti s ustanovením exilové československé vlády, sestávala z horního bílého a spodního červeného pruhu. Stejný motiv se spontánně objevil 28. října 1918 také v Praze při vyhlašování samostatnosti.

Bílá a červená podle Brožka vycházely z vlajky českých zemí v 19. století a odvozovaly se z erbu českého království, tedy stříbrného lva na červeném poli.

Jenže tento motiv se podobal vlajce polské i rakouské a to činilo problémy hlavně při označování státního majetku a svrchovanosti na hranicích barevnými pruhy. Bylo proto potřeba časem přijmout novou vlajku.

10 minut
Od roku 1920 stále stejná. Česká státní vlajka slaví sto let
Zdroj: ČT24

Řešení přineslo připojení třetí barvy – modré. Ta spolu s tradiční dvojicí vytvářela takzvanou slovanskou trikoloru, během první světové války zakazovanou. Stejné barvy charakterizovaly i vlajky nejdůležitějších spojenců – Francie, Velké Británie, USA a předbolševického Ruska. Modrá byla zároveň součástí zemských znaků Moravy, Slovenska a Podkarpatské Rusi.

Nové státní barvy právně zakotvila ústava z 29. února 1920. Na poslední chvíli tehdy pozměňovací návrh skupiny poslanců upravil pořadí na bílá–červená–modrá, aby nedošlo k rozdělení původní dvojice. 

Archivář Kursa navrhl několik možných vlajek

Jak doplnit svrchní bílý a spodní čevrený pruh modrou, navrhl archivář tehdejšího ministerstva vnitra Josef Kursa, jehož koníčkem byla heraldika. „Byl pečlivý a pracovitý. Když se v červnu 1919 rozhodlo, že vlajka musí mít i modrou barvu, tak rozpracoval různé kombinace těchto barev. Zprvu to byly jednoduché kombinace pruhů, ale pak začal zkoušet i méně běžné trojúhelníky a klíny. Ten sahal do třetiny, do dvou třetin délky vlajky a podobně,“ připomněl vexilolog Brožek.

Právě modrý klín zaujal námořního inženýra Antonína Valšíka, který zasedal v komisi pro výběr nových státních symbolů. Spolu s ním komisi tvořili také zástupci ministerstev, politici i odborná veřejnost. „V Číně Valšík viděl, že trojúhelníkové vlajky jsou praktické. A dokázal přesvědčit ostatní členy komise, která byla ke klínu nedůvěřivá a měla ho za něco nezvyklého,“ dodal Brožk. 

Ačkoliv byl ve hře i návrh, který vkládal modrý klín do třetiny délky bíločervené vlajky, prosadil se nakonec návrh, jenž klín prodloužil do poloviny vlajky. Rozměry stran nové vlajky zákonodárci 30. března 1920 stanovili závazně v poměru 3:2.

Vlajka zůstala, i přes nesouhlas Slovenska

Vlajka s klínem se vžívala postupně, v předválečném Československu ji odmítali zejména čeští Němci, kteří preferovali původní bíločervenou. Ale během druhé světové války si jako hlavní symbol boje za obnovení republiky vydobyla všeobecné uznání a ani za vlády komunistické strany v roce 1960 se na rozdíl od státních znaků nezměnila. 

Česká republika si vlajku ponechala i po rozpadu federace v roce 1993. „Slovenská národní rada sice navrhovala, aby žádný nástupnický stát Československa nevyužíval původní vlajku. To ale bylo pro nás nemyslitelné, vlajka byla spojená s rokem 1989, 1968 i 1945. Čeští poslanci sice se slovenským návrhem souhlasili, po rozpadu federace si ale odsouhlasili, že vlajka zůstane,“ dodal vexilolog Brožek.

Ostatní symboly se měnily

Před sto lety schválilo Národní shromáždění také podobu státního znaku a standarty prezidenta republiky. Takzvaný malý státní znak tvořil v roce 1920 červený štít se stříbrným dvouocasým lvem ve skoku a s korunkou, na jehož prsou byl štítek zobrazující znak Slovenska – dvojramenný kříž vyrůstající z modrého trojvrší. Později se znak měnil, například v roce 1960 přišel lev o korunku, kterou nahradila pěticípá hvězda.

Prezidentská vlajka neboli standarta je už sto let čtvercového tvaru. Na bílém podkladu olemovaném okrajem z bílých, červených a modrých plaménků byl umístěn velký státní znak s nápisem PRAVDA VÍTĚZÍ. Základní podoba standarty se zachovala i v dalších letech, měnil se především znak uvnitř a v letech 1990–1992 byl nápis v latinském znění VERITAS VINCIT. Nápis je nyní opět v češtině, a to na červené stuze podložené žlutými (zlatými) lipovými ratolestmi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

ŽivěPoslanci se sešli k zákonu o podpoře bydlení

Poslanci by ve středu mohli hlasovat o podobě nového zákona o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením.
před 2 hhodinami

Zemřel herec Alois Švehlík

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 5 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 6 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 18 hhodinami
Načítání...