Je věrolomností tehdejších poslanců, že si ČR nechala československou vlajku, říká vexilolog

18 minut
Speciál ČT24 o československé vlajce a vlajkách nástupnických států
Zdroj: ČT24

Bílý a červený pruh s modrým klínem se stal po vzniku samostatného Československa symbolem jeho státnosti. České země měly předtím vlajku stejnou jako Polsko, přidání modré bylo přijetím barev slovanských, ale zároveň vkladem Slováků k podobě společné vlajky, přiblížili ve Speciálu ČT24 místopředseda České vexilologické společnosti Aleš Brožek a Ladislav Vrteľ ze slovenského Heraldického registru.

Experti mluvili i o tom, že nebýt věrolomnosti českých poslanců, samostatná Česká republika by dnes měla vlajku docela jinou. Přechodem roku 2017 do roku 2018 uplynulo 25 let od chvíle, kdy skončila historie společného státu Čechů a Slováků.

„Vlajka s modrým klínem byla přijata až 30. března 1920 a její přijetí nebylo jednoduché,“ přiblížil k historii trojbarevné zástavy Aleš Brožek. Upřesnil, že už na konci roku 1918 těsně po zrodu samostatného československého státu vznikla komise, která měla vyřešit uspořádání kombinace bílé, červené a modré barvy na společné vlajce.

Původní červenobílá vlajka českých zemí byla totožná s polskou. „Nejlepší řešení bylo tedy doplnit ji modrou, což byla barva slovanská,“ dodává vexilolog. Ještě v roce 1919 se s modrým klínem počítalo pouze pro zkompletování právě slovanské barevné kombinace. Pak se ale hovořilo o tom, že vlajka má být společným symbolem Čechů i Slováků. „A začalo se mluvit i o tom, že klín si můžeme představit jako slovenské trojvrší,“ vysvětluje odborník.

Původně měl modrý klín sahat pouze do třetiny vlajky, výtvarníci ale doporučili jeho dosah až do její poloviny, čímž se podle Brožkových slov docílilo vyváženého vzhledu.

Zleva Aleš Brožek a Ladislav Vrteľ hosty Speciálu ČT24
Zdroj: ČT24

Ladislav Vrteľ z Heraldického registru slovenského ministerstva vnitra podotkl, že červená, modrá a bílá byla barevná kombinace slovenské vlajky už při vzniku Československa, modrý klín lze tedy jednoznačně považovat za vklad Slováků ke společnému státnímu symbolu.

Podle něj se slovenská vlajka postupně rodila od roku 1848, kdy ji tvořily rovněž bílá s červenou stejně jako u Čechů. „Pod dojmem různých politických událostí, k nimž došlo v Praze, se pak Slováci orientovali spíše na spolupráci s Chorvaty a modrá tam přibyla právě v tomto období,“ vysvětluje Vrteľ, jak se na slovenskou vlajku dostala modrá.

Nebýt „věrolomnosti“ českých poslanců, mělo by Česko jinou vlajku

Češi i Slováci prošli 20. stoletím bok po boku, konec jejich společného státu začali psát v 90. letech Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Když se začal připravovat zákon o rozdělení Československa, který byl posléze přijat 19. listopadu 1992, dostala se do zákona také zmínka o tom, že žádný z nástupnických států nebude používat státní symbol Československa.

„Je to do určité míry věrolomnost našich tehdejších poslanců, že i přesto 1. ledna 1993 u nás zavlála vlajka československá a stala se vlajkou České republiky,“ zhodnotil ustavení vlajky ČR Aleš Brožek. Podle jeho slov to Čechům tehdy Slováci velmi zazlívali proto, že měla podle nich společná vlajka zůstat nepoužívána. Brožek vzpomíná, že po vzniku České republiky se objevovaly alternativní nápady, například ten, který by zaměnil stávající modrou barvu klínu za blankytně modrou. Myšlenka se však neujala.

Ladislav Vrteľ vnímá přijetí československé vlajky za vlajku České republiky jako zpochybnění společné historie, když si jedna země symbol československého státu nechala sama pro sebe. „Jsme sice obě země nástupnické, ale jedna z nás je vlastně nástupničtější, protože má státní vlajku společného státu,“ vytýká Ladislav Vrteľ Čechům ponechání si československého symbolu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 2 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 3 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 3 hhodinami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 8 hhodinami

Zemřel bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina

Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina. Agentuře ČTK to sdělil jeho syn. Štětina patřil také k zakladatelům humanitární organizace Člověk v tísni.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...