Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno
„Naši zaměstnanci a jejich rodiny nyní nesou následky, zatímco RFE/RL nadále čeká, až USAGM (Agentura Spojených států pro globální média) poskytne Kongresem schválené finanční prostředky,“ uvedl v prohlášení šéf RFE/RL Stephen Capus. Právě přes USAGM za běžných okolností proudí finance na provoz rozhlasové stanice.
USAGM minulý týden ve středu stanici informovala, že na základě rozhodnutí soudu ruší své předchozí rozhodnutí o konci financování, a dohoda o grantu na letošní fiskální rok tak opět platí. Žádné Kongresem vyčleněné peníze ale od té doby rozhlasové stanici nepřišly, upozornila RFE/RL.
Exekutivní příkazy Trumpa
V pondělí se proto stanice znovu obrátila na soud ve Washingtonu se žádostí o předběžné opatření, aby tak zajistilo poslání peněz na zbytek fiskálního roku.
Právě soud ve Washingtonu už minulý týden předběžným opatřením pozastavil snahu americké administrativy ukončit financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Ve svém rozhodnutí postup USAGM označil za svévolný.
Americký Kongres na financování stanice do konce letošního září vyčlenil zhruba 77 milionů dolarů (1,8 miliardy korun). Američtí zákonodárci své rozhodnutí nezrušili, a tak snahy o ukončení financování RFE/RL vycházejí z exekutivních příkazů amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tento postup ale podle rozhlasové stanice není možný, protože by o takovém kroku musel rozhodnout Kongres.
Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda se na svém webu označuje za soukromou, nezávislou a mezinárodní zpravodajskou organizaci, jejíž programy každý týden sleduje téměř padesát milionů lidí ve 23 zemích včetně Ruska, Ukrajiny, Íránu, Afghánistánu či Pákistánu.
Česká republika se nyní snaží zajistit případný další provoz stanice s pomocí některých zemí Evropské unie, čeští ministři tuto otázku opakovaně zmiňují při jednáních s kolegy v Bruselu.
V článku jsme původně chybně uváděli, že RFE/RL posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou.