Jeden z nakažených je pražský taxikář bez vazby na nákazu v Itálii, řekl Prymula

2 minuty
Prymula: Pražský taxikář je pro nás zlomový případ
Zdroj: ČT24

Česko mělo v pondělí večer 38 případů nákazy koronavirem. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v ČT řekl, že posledním infikovaným je pražský taxikář, který nemá vazbu na lidi, kteří pobývali na severu Itálie. Prymula připustil možnost, že se kvůli tomuto případu budou zavádět další mimořádná opatření. V karanténě je už přes dva tisíce lidí. Úřady se snaží zabránit nákaze rizikových skupin, a proto začíná od úterý platit zákaz návštěv v nemocnicích či domovech pro seniory.

„Je to pro nás zlomový případ, kdy dochází k šíření v komunitě,“ řekl k nakaženému taxikáři náměstek Prymula. „Nevíme, z jakého zdroje se nakazil. Je to člověk v Praze. Je potenciálním rizikem pro další klienty, které vozil.“ 

Podle Prymuly se taxikář „možná nakazil od kašlajících Němců v bytě, možná od lidí, které vezl“. „V tuhle chvíli je velmi obtížné trasování osob, které s ním jezdily. Tohle je klasický složitý případ.“

Prymula uvedl, že tento případ by mohl vést vládu k dalším opatřením proti šíření koronaviru. „Je to pro nás signál, abychom v kontextu lokální i celoevropské situace uvažovali vážně o tom, že zrušíme akce nad nějakou hodnotu. V úterý o tom budeme vážně hovořit,“ dodal.

46 minut
Události, komentáře: Celá Itálie je v karanténě. V Česku je první „složitý“ případ
Zdroj: ČT24

Další případy

V Česku byly první tři případy nákazy novým typem koronaviru potvrzeny na začátku března. K 9. březnu už bylo pozitivně testováno 38 lidí. V pondělí se potvrdila nákaza u dvou pacientů, kteří byli testovaní v pražské Bulovce, a u ženy z Rožnova pod Radhoštěm. Jeden případ také nahlásila Národní referenční laboratoř. 

Chlapec narozený v roce 2008 je příbuzný již nakaženého muže, který přijel z Itálie a je podle ministra zdravotnictví Vojtěcha v domácí karanténě. Druhým nakaženým pacientem, který se testoval v pražské Bulovce, je muž ročníku 1975, jenž se vrátil z italské Lombardie.

Šestatřicátý případ nákazy koronavirem potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. Na svém Twitteru pak uvedl, že jde o ženu – ročník 1958, která má návaznost na skupinu, která byla lyžovat v italské Val Gardeně. Ve večerním vysílání TV Nova pak ministr informoval, že počet nakažených stoupl na 38. 

Mírné příznaky

Nakažená žena, která žije v Rožnově pod Radhoštěm, je v domácí karanténě. Příznaky onemocnění má mírné, řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková. Podle ní měla drobné respirační obtíže, v neděli se jí proto odebraly vzorky a v pondělí přišly výsledky. Pacientka se narodila v roce 1978, v Itálii byla s rodinou. „Budeme nyní zjišťovat, kde žena byla, kde pobývala,“ uvedla Sedláčková.

  • Generální konzulát ČR v Miláně
  •  +39 375 63 78 179
  • +39 02 365 09 536
  • Velvyslanectví ČR v Římě 
  • +39 335 310 450
  • Italské nouzové linky
  • Lombardie 800 894 545
  • Benátsko 800 462 340

Nemoc COVID-19 má různě závažný průběh, většina českých pacientů měla jen minimální příznaky, nanejvýš se potýkali s horečkou a na tom se nic nemění. Původně musel každý pozitivně testovaný člověk do nemocnice, ale to se změnilo. I ti, kteří v nemocnicích byli, již mohli domů, kde ale zůstanou v karanténě, dokud opakované testy nepotvrdí, že jsou zdraví.

Primářka infekční kliniky Na Bulovce Hana Roháčová nepředpokládá, že by se někdo z nich ještě vrátil. „Neočekáváme žádné komplikace. Jsou instruováni, že pokud by se něco objevilo, mají nás kontaktovat,“ ujistila. 

Život v karanténě

Přibývá i lidí, kteří musí zůstat doma. Od zavedení plošné karantény zůstává po návratu z Itálie doma přes dva tisíce lidí. Často celé rodiny, které přijely z dovolené.

2 minuty
Jak vypadá život v domácí karanténě
Zdroj: ČT24

Opatření se týká i rodiny Simandlů ze Staré Boleslavi. „Nechali jsme si zajistit dovoz potravin od příbuzných. Co jsme překročili Českou republiku, tak jsme nikde nestavěli a dojeli jsme rovnou domů,“ popsal pro štáb České televize život v karanténě Martin Simandl. 

  • Kdo se o víkendu nebo později vrací z Itálie do Česka, musí se podrobit mimořádnému opatření vyhlášenému ministerstvem zdravotnictví. Důsledkem je dvoutýdenní domácí izolace, kterou ale musí nařídit praktický lékař. Přišedší z Itálie tedy má povinnost nejprve praktika kontaktovat. Lékař musí také vystavit potvrzení o karanténě, které potom musí dostat zaměstnavatel, a to opět bez fyzického kontaktu.
  • Dostat se domů bez kontaktu s jinými lidmi ale často nejde. Kdo cestoval z Itálie veřejnou dopravou, musí se dostat z nádraží či letiště. Státní zdravotní ústav doporučuje přinejmenším z nádraží jít pěšky, případně se nechat odvézt autem.
  • Lékaře by měli lidé po příjezdu kontaktovat telefonicky nebo například e-mailem. Kdo přijíždí o víkendu, kdy lékař neordinuje, může počkat do pondělí. Je ale potřeba i tak zůstat doma a sledovat svůj zdravotní stav. Ven lze jít například na zahradu, kdo ji má, nikoli však mezi lidi.
  • Komu se přitíží již před telefonátem praktickému lékaři, měl by kontaktovat linku 112. „Tam vyhodnotí, jak bude proveden odběr. Obvykle se v takovém případě jezdí za pacientem,“ uvedla Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.
  • Během karantény má zaměstnanec nárok na náhradu 60 procent mzdy či platu, živnostník nedostane během prvních dvou týdnů nic, i když si připlácí pojištění. U profesí, kde je to možné, se mohou zdraví lidé domluvit se zaměstnavatelem na práci z domova.
  • K doplňování zásob potravin doporučují hygienici využívat internetové obchody, případně požádat blízké, aby jídlo nakoupili a donesli před dveře.

Zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory

„Všem poskytovatelům pobytových sociálních služeb se nařizuje zákaz návštěv osob, kterým jsou poskytovány pobytové sociální služby, s výjimkou nezletilých pacientů, pacientů s omezenou svéprávností a pacientů v terminálním stádiu onemocnění,“ shrnul premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu obsah mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které bude platit od úterý.

13 minut
Události: Nemocnice zakazují návštěvy, některé školy ruší výuku
Zdroj: ČT24

Ministr zdravotnictví zdůvodnil zákaz snahou ochránit nejzranitelnější skupiny, ke kterým patří senioři a lidé s větším počtem závažných chorob. „Mohlo by to pro ně mít fatální následky,“ podotkl Adam Vojtěch. Proto se také netýká zákaz dětských oddělení či porodnic. „Riziko je minimální a zákaz návštěv by mohl mít nepříznivé důsledky, pokud by děti nemohly být navštěvovány svými rodiči,“ zdůraznil.

Nařízení vlády se setkávají i s kritikou. „Nám připadá ta salámová metoda přizavírání nemocnice jako neefektivní,“ uvedl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl. 

Ruší se výuky na vysokých školách

Výuku zrušily dvě pražské vysoké školy – ČVUT a VŠE. První se tak rozhodla od úterý do 22. března, jde o preventivní opatření proti koronaviru. Škola navíc zruší všechny zahraniční cesty, plánované konference či společenské akce.

„Vzhledem k tomu, že Kampus Dejvice v Praze 6 je významným centrem s vysokou koncentrací studentů a pedagogů vysokých škol, využívaným rovněž občany Prahy 6 a zaměstnanci firem sídlícími v Praze 6, je zde pravděpodobnost a rychlost potenciálního šíření komunitní nákazy vyšší než v ostatních částech města,“ uvedla Ilona Prausová z tiskového oddělení univerzity.   

VŠE pak studenty informovala na svých webových stránkách, kde uvedla, že studentka oznámila, že přišla do kontaktu s nakaženou osobou. Z preventivních důvodů rektorka Hana Machková rozhodla o zrušení výuky v pondělí odpoledne. 

V úterý 10. března bude VŠE celý den uzavřena, jak kampus na Žižkově, tak na Jižním Městě a budou se dezinfikovat všechny prostory. Studentka nebydlí na kolejích a je v domácí karanténě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 12 mminutami

Místopředsedové politických stran a hnutí debatovali o sněmovních volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 1 hhodinou

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 2 hhodinami

Hmotnost kamionů bude od července kontrolovat Inspekce silniční dopravy

Od července bude hmotnost a technický stav nákladních aut kontrolovat Inspekce silniční dopravy. Podle stávající praxe může vůz zastavit a navést na kontrolní vážení pouze policista. Ke kamenolomu v obci na Pardubicku se s náměstkem ředitelky Centra služeb pro silniční dopravu Pavlem Bergmanem vydal štáb České televize, aby ukázal, jak kontrolní vážení kamionu probíhá a jak vysoká pokuta hrozí při porušení pravidel.
před 5 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 6 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 7 hhodinami

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 10 hhodinami

Přenáší se zodpovědnost na nás, ale my se chceme bavit o obraně, říká za SPD Koten

Koalice se uzavřením části sněmovní schůze k obraně chtěla vyhnout konfrontaci s dotazy opozice, domnívá se poslanec SPD Radek Koten. V Interview ČT24 zdůraznil, že SPD je pro „konstruktivní spolupráci“. Za smysluplnou investici do armády nepovažuje nákup nadzvukových letounů F-35. Za největší bezpečnostní hrozbu i pro Česko pak označuje evropské lídry.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...