V Česku jsou tři lidé nakažení koronavirem. Předtím byli v Itálii

V Česku jsou tři lidé nakažení novým koronavirem. Dva byli zjištěni v pražské Nemocnici Na Bulovce, jeden případ se objevil v Ústí nad Labem. Na tiskovém brífinku informaci ČT24 potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Všichni tři předtím byli v Itálii. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce na pondělní Bezpečnostní radě státu kvůli šíření koronaviru navrhnout zákaz letů z Milána a Benátek.

 „V České republice máme první tři případy nemoci COVID-19, jsou to případy, které byly potvrzeny v rámci Národní referenční laboratoře. Jsou to tedy zatím suspektní případy, pro potvrzení posíláme vzorky do laboratoře v Berlíně, ale s největší pravděpodobností to jsou skutečně tři pozitivní případy,“ uvedl Vojtěch. 

Všichni pacienti jsou izolováni na infekčních odděleních. Průběh onemocnění u nich podle ministra není nikterak závažný. „Cítí se velmi dobře,“ potvrdila primářka kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Jeden případ na Bulovce je muž české národnosti, ročník 1952, který pobýval na italské univerzitě v Udine, kde byl na konferenci. „Po návratu byl v domácí karanténě s tím, že u jednoho z italských kolegů na univerzitě byl potvrzen COVID-19. Z toho důvodu došlo k vyšetření daného pána a to bylo pozitivní,“ přiblížil Vojtěch.

„Tento pán s námi byl v kontaktu už od 26. února, takže v době, kdy začal mít první potíže, jsme ho poučili, aby zůstal v domácí karanténě, obtíže se mu stupňovaly, proto šel včera na infekční kliniku na Bulovce a byl určen k tomu, aby mu byl udělán odběr,“ doplnila ředitelka protiepidemického odboru pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

  • 23:14

    Tři fotbalisté Fiorentiny a čtyři hráči Sampdorie Janov se nakazili novým typem koronaviru. Oba italské kluby o tom informovaly po vyhodnocení výsledků testů, které provedly před návratem k tréninku po dvouměsíční pauze zaviněné pandemií nákazy covid-19.

  • 23:10
    Česká televize

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro ČT také potvrdil, že NATO se nyní připravuje na možnou druhou vlnu koronaviru. Popsal, že Aliance proto spustila i nový operační plán.

  • 22:06

    Řecko oznámilo, že ve snaze zachránit aspoň část zisků z letní turistické sezony začne postupně otevírat antické památky a muzea. Země by se pro cestující ze zahraničí měla otevřít od července.

Druhý případ na Bulovce je žena ze Spojených států amerických, ročník 1999, která studuje v Miláně.

„Jela jako turistka do Prahy, zhoršil se její stav, byla vyšetřena prvotně na urgentním příjmu v Motole, vše proběhlo tak, jak má, podle našich pokynů – bylo s ní nakládáno jako s potenciálně infekční, všichni zdravotníci měli ochranné pomůcky, takže riziko nákazy v Motole bylo minimalizováno. Následně byla z Motola převezena do Nemocnice Na Bulovce,“ popsal ministr. 

„Pacientka byla okamžitě po příchodu izolovaná, všichni byli oblečeni v ochranných pomůckách, takže budou pouze sledovat svůj zdravotní stav, ale ze zaměstnání je vyřazovat nebudeme a karanténní opatření se na ně vztahovat nebude,“ dodala Jágrová. 

Cestovala ještě s kamarádkou z Ekvádoru, která má podobné symptomy, ale její test byl zatím negativní.

Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík ještě uvedl, že k nim dorazily v sobotu kolem desáté hodiny večerní. Podle něj neměly možnost se potkat s jinými pacienty. Přišly k recepci urgentního příjmu, kde je sklo, mluvily se sestrou, která měla službu, a ve chvíli, kdy zjistila podrobnosti, tak jim řekla, aby si vzaly roušky, a byly nasměrovány na speciální box, popsal.

20 minut
Ministr zdravotnictví oznámil výskyt koronaviru v Česku
Zdroj: ČT24

Třetí nakažený byl lyžovat v rizikové oblasti

Třetí případ zaznamenala Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, a to pacienta české národnosti, ročník 1976, který byl na lyžařské dovolené v Itálii v severní části Benátska, tedy v rizikovém regionu. „Cestoval autem se svou rodinou, s manželkou a čtyřmi dětmi, ti všichni jsou nyní v domácí karanténě, ale bez příznaků,“ přiblížil ministr s tím, že budou dál testováni. Muž byl posléze převezen do pražské Nemocnice Na Bulovce.

Středisko Auronzo di Cadore v oblasti Benátsko, kde nakažený pobýval, je menší, níže položené rodinné lyžařské centrum v Dolomitech. Čeští lyžaři jej příliš nenavštěvují. Skipasy má společné se známým velkým střediskem Cortina d ́ Ampezzo, od něhož je ale vzdáleno 30 kilometrů. Pobyty v Auronzo di Cadore nejsou v nabídce velkých českých cestovních kanceláří.

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová uvedla, že probíhá epidemiologické šetření v případě této trojice. „Jsou dohledávány kontakty, tedy potenciálně rizikoví jedinci, kteří by mohli trpět daným onemocněním, a daná protiepidemická opatření budou nastavena příslušnými krajskými hygienickými stanicemi tak, jak se bude na základě toho šetření zdát jako nezbytné, aby bylo co nejvíce zabráněno šíření,“ řekla.

Například pacient, který pobýval na italské univerzitě, podle Jágrové žije sám s manželkou a s nikým jiným se nestýkali, protože mu nebylo dobře a předpokládali, že by tam mohl být problém. V případě ústeckého nakaženého se příznaky projevily hned po příjezdu, takže zatím hygienci řešili jeho nejbližší rodinné okolí, ale šetření dále probíhá.

Prymula: Na opatřeních se nic nemění

Vojtěch poznamenal, že to jsou individuální případy. Česká republika tak nebude přistupovat k žádným karanténním opatřením kvůli prvním třem nakaženým novým koronavirem v tuzemsku.

„Systém musel přepokládat, že tu případy budou. Na opatřeních se nic nemění, nedochází zatím k plošným opatřením typu karantenizace lokalit,“ dodal v ČT náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. „Doufám, že se nebudeme chovat jinak, než jsme se chovali,“ dodal. Lidé by si podle něj měli hlavně mýt ruce.

Zopakoval doporučení nejezdit na sever Itálie. Hlásit by se měli ti, kdo se vrátí z ohnisek nákazy nebo mají příznaky. Pokud byl někdo například v Lombardii, ale stovky kilometrů daleko od ohniska, nemusí žádné kroky podle Prymuly podnikat. Kdokoli si není jistý, může zavolat na hygienickou stanici nebo praktickému lékaři.

„Není důvod k obavám, jsme připraveni,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho osobní názor ale je, že by Češi měli omezit cesty do Itálie. V tomhle směru ale rozhoduje Bezpečnostní rada státu, která se sejde v pondělí. Chce na ní navrhnout zastavení veškerých letů z Milána a Benátek.

„Budu chtít, abychom dopředu, než jsou výsledky vzorků, věděli, kde člověk byl, s kým se stýkal, úplně podrobně. I když se může ukázat, že to nebude pozitivní, tak abychom měli časový náskok. Vyšetřovat to následně se mi nelíbí,“ dodal premiér.

„Nejdůležitější je zůstat v klidu“

„Ze všeho nejdůležitější je teď zůstat v klidu. Je to ještě důležitější než před tou nynější informací,“ poznamenal k situaci Daniel Stach z vědecké redakce ČT24.

„Zásadní je, že lidé, kteří se vracejí z Itálie, se ozývají. To je nesmírně důležitá věc, lidé se musí chovat zodpovědně, že se zeptají, zavolají, ať už na infolinky, které zřídil Státní zdravotní ústav, nebo ty, které jsou v jednotlivých krajích,“ dodal Stach.

„Neplatí, že když jeden z rodiny onemocní, že musí nutně onemocnět i ostatní. Samozřejmě nejlepší varianta je, když jsou od sebe pryč. Pokud je někdo v rodině, kdo má domácí karanténu, nebo máme podezření, jako když se třeba někdo vrátil z konference v Itálii, nejlepší je, když zůstane v jedné místnosti, bude buď nosit roušku, nebo jeho rodina bude nosit respirátory označené FFP3,“ nastínil redaktor ČT.

Nový typ koronaviru se začal šířit na začátku prosince 2019 z čínského města Wu-chan. Po třech měsících je jím ve světě nakaženo přes 87 tisíc lidí v 64 zemích. Téměř tři tisíce osob nákaze podlehly. Nejvíc nemocných v Evropě je v Itálii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 38 mminutami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 1 hhodinou

Za vyhrožování úředníkovi na internetu udělil soud muži podmínku a pokutu

Muže, který na sociálních sítích vyhrožoval v době pandemie koronaviru úředníkovi, odsoudil soud k podmíněnému trestu, také musí zaplatit peněžitou pokutu. Úředníkova advokátka vnímá verdikt jako důležitý okamžik. Podle ní vymezuje, co si lidé můžou k zaměstnancům veřejných institucí dovolit a co už je za hranou. Policie radí všechny takové případy oznamovat.
před 1 hhodinou

Sněmovna přerušila schůzi k digitalizaci na neurčito

Poslanci večer přerušili na neurčito mimořádnou schůzi k digitalizaci stavebního řízení, kterou vyvolalo opoziční ANO. Místopředseda hnutí Karel Havlíček označil projekt digitalizace za naprosté a systémové selhání vlády. Zopakoval, že ANO v nejbližších dnech kvůli projektu podá trestní oznámení. Podle šéfa resortu školství Mikuláše Beka (STAN), který zastoupil ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN), je jednání předčasné vzhledem k tomu, že audit bude hotový až na přelomu května a června.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hasičem roku se stal Karel Žilinský za záchranu chlapce

Hasičem roku se stal Karel Žilinský z Moravskoslezského kraje za záchranu chlapce, který spadl z okna na střechu autobusové zastávky. Slavnostní vyhlášení výsledků 16. ročníku ankety se uskutečnilo ve čtvrtek ve Španělském sále Pražského hradu. Loňským hasičským zásahem roku se stalo zvládnutí povodní na Jesenicku. Velitelem roku byl vyhlášen Jan Pastucha za pohotové reakce a schopnost určit nejkritičtější místa v oblasti povodní.
před 10 hhodinami

Státní zástupci chtějí vyšší platy. Plánují podat žaloby

Státní zástupci si chtějí ústavními žalobami vymoci vyšší platy, podobně jako soudci. Argumentují tím, že stát jejich výdělky navázal právě na zmíněnou profesi. Obě skupiny chtějí dorovnat příjmy na platovou základnu určenou trojnásobkem průměrné mzdy za letošní i minulý rok. Někteří státní zástupci také považují letošní novelu zákona o platech ústavních činitelů za retroaktivní. Argumentují, že jim kvůli tomu v únoru – ve srovnání s lednem – klesly platy.
před 11 hhodinami
Načítání...