Česko podepíše smlouvu s USA o dodání 12 vrtulníků do konce roku, uvedl Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023. Zakázka podle něj umožňuje i zapojení českého obranného průmyslu z více než 30 procent.

Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Lance Cpl. Dalton Swanbeck

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda.

„Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci,“ řekl Metnar. 

Česko na konci června obdrželo od americké vlády dvě nabídky na nákup vrtulníků. Nabídce víceúčelových modelů Venom a bojových strojů Viper konkurovala možnost pořídit 12 vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun.

Modely Viper a Venom doporučila armádě expertní komise. V ceně je kromě vrtulníků jejich vybavení zbraňovými systémy, munice, údržba a zaškolení a výcvik personálu.

Oba typy jsou podle výrobce podobné, což sníží náklady 

Vrtulníky Viper jsou dvoumístné dvoumotorové stroje schopné nést protivzdušné zbraně i výzbroj k boji proti pozemním cílům. Konstrukčně vycházejí z typu Supercobra, který používají americké ozbrojené síly již od 70. let. Jeho předchůdcem potom byly Cobry AH-1, které létaly již ve Vietnamu.

Dvoumotorové Venomy UH-1Y mohou nést až dvanáct osob, případně náklad, vyzbrojit je lze nenaváděnými raketami, případně kulomety. Maximální vzletová hmotnost je přes osm tun, což je ovšem podstatně nižší hodnota než v případě Mi-171 (13 tun). Stroje konstrukčně vycházejí z helikoptér Huey, které – podobně jako cobry – rovněž létaly již ve Vietnamu.

Výrobce obou typů – americký Bell – uvádí, že jsou vipery a venomy z 85 procent konstrukčně shodné. Jejich současné využívání tak snižuje logistické i další náklady, je nutné vlastnit méně náhradních dílů a shodnost také usnadňuje výcvik personálu.