80 let od prvního transportu evropských Židů. Tisíc Ostravanů odvlekli nacisté na východ Polska

3 minuty
Události: Před 80 lety přijel do Niska první evropský transport Židů
Zdroj: ČT24

Ve východopolském Nisku se v pátek konala připomínka vůbec prvních transportů evropských Židů. Přesně před osmdesáti lety tam nacisté odvlekli muže z Ostravy, Katowic a Vídně. Na místě měli postavit takzvaný přeškolovací tábor pro další příchozí. O půl roku později od přesídlovacího plánu Třetí říše upustila.

Cílem prvního transportu v dějinách holocaustu bylo nádraží v Nisku. Osmnáctého října tam nacisté přivezli tisíc židovských mužů z Ostravy. V dalších dnech pak na místo dorazily vlaky z Katovic a Vídně. 

„Záměr byl přivézt židovské obyvatele sem do této oblasti Lublinska, kde se uvažovalo o vytvoření jakéhosi rezervoáru,“ uvedl Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín. Deportovaní muži  tak museli u nedaleké vesnice postavit tábor, kterému nacisté říkali přeškolovací.

Po osmdesáti letech je tam od pátku bude připomínat pomník. „Je to něco, co musíme připomínat, udržovat a ukazovat to celému světu, aby k takové tragédii už nedošlo,“ řekl starosta Niska Waldemar Ślusarczyk.

Tábor nacisté zrušili už po půlroce

Už na jaře 1940 nacisté tábor zrušili. Někteří vězni se dokázali vrátit domů, často ale jen nakrátko –  než museli do transportů směřujících na smrt. Jiní utekli do Sovětského svazu, část z nich se pak domů vrátila se Svobodovou armádou.  

Jedním z  odvlečených mužů byl dědeček Davida Stechra Otto, který z tábora unikl do Lvova k příbuzným. Tam pak několik měsíců pracoval jako lékař, kterých bylo v prvním transportu mnoho. 

Poslední dopis, který se jeho potomkům podařilo v archivech dohledat, posílal Stechrův dědeček v létě 1943. Tehdy došlo k likvidaci lvovského ghetta. „Nejspíš tam zahynul,“ domnívá se Stecher.  

Proč od plánu přesídlení Židů na východ nacisté upustili, není jasné. Dokázali ale, že jsou schopní v krátkém čase deportovat tisíce lidí. Už operaci Nisko měl na starosti osobně Adolf Eichmann. Jeden z hlavních architektů holocaustu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 2 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 4 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 7 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 8 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 14 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 14 hhodinami
Načítání...