Argumentem úřadu bylo, že Piráti zveřejnili informace až tři dny před volbami ve 21 hodin, Úřad však vyžadoval, aby údaje byly dostupné už o půlnoci. Krajský soud v Brně nyní kontroval, že volební zákon přesnou lhůtu nestanovuje.
Při rozhodování soud čerpal z občanského zákoníku, který uvádí, že lhůty mají být dodržovány v takzvanou obvyklou denní dobu. Tu lze ale pro zveřejňování informací na internetu podle soudu stanovit jen těžko.
„Jsme rádi, že soud uznal, že původně vyměřená pokuta byla neopodstatněná, jelikož zákon o volbách a občanský zákoník neuvádí přesnou lhůtu,“ řekla mluvčí strany Karolína Sadílková. „Ostatně Piráti jsou od počátku stranou s transparentním hospodařením, kdy lze veškeré výdaje i dary v rámci kampaní či hospodaření strany obecně vždy veřejně dohledat,“ dodala Sadílková.
Pokutu soud označil jako nepřiměřený trest. „Rozhodnutí úřadu se ruší a věc se mu vrací k dalšímu řízení,“ řekla mluvčí soudu Eva Angyalossy.
Od vyhotovení písemného rozsudku bude mít Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran lhůtu dva týdny na podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle mluvčí úřadu Lindy Hrubešové zatím není jasné, jak bude postupovat.
Soudy budou řešit i další pokuty
Pirátská strana byla první, která se proti rozhodnutí úřadu bránila u soudu, žalobu ale podali také Starostové a nezávislí a Komunistická strana Čech a Moravy. Jimi se ale soud zatím nezabýval, celkem bude řešit 15 pokut.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran funguje od začátku roku 2017 a jeho vedení jakýkoliv rozsudek vítá. Osvětluje tak jeho výkladovou praxi.