Soud zrušil pokutu pro Piráty. Strana podle něj dárce zveřejnila včas

Krajský soud v Brně zrušil pokutu 55 tisíc pro Piráty. Po sněmovních volbách v roce 2017 ji udělil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí za to, že strana nezveřejnila včas informace o dárcích a financování volební kampaně. Podle čtvrtečního rozhodnutí soudu ale Piráti lhůtu stihli.

Argumentem úřadu bylo, že Piráti zveřejnili informace až tři dny před volbami ve 21 hodin, Úřad však vyžadoval, aby údaje byly dostupné už o půlnoci. Krajský soud v Brně nyní kontroval, že volební zákon přesnou lhůtu nestanovuje.

Při rozhodování soud čerpal z občanského zákoníku, který uvádí, že lhůty mají být dodržovány v takzvanou obvyklou denní dobu. Tu lze ale pro zveřejňování informací na internetu podle soudu stanovit jen těžko.

„Jsme rádi, že soud uznal, že původně vyměřená pokuta byla neopodstatněná, jelikož zákon o volbách a občanský zákoník neuvádí přesnou lhůtu,“ řekla mluvčí strany Karolína Sadílková. „Ostatně Piráti jsou od počátku stranou s transparentním hospodařením, kdy lze veškeré výdaje i dary v rámci kampaní či hospodaření strany obecně vždy veřejně dohledat,“ dodala Sadílková.

Pokutu soud označil jako nepřiměřený trest. „Rozhodnutí úřadu se ruší a věc se mu vrací k dalšímu řízení,“ řekla mluvčí soudu Eva Angyalossy.

Od vyhotovení písemného rozsudku bude mít Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran lhůtu dva týdny na podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle mluvčí úřadu Lindy Hrubešové zatím není jasné, jak bude postupovat. 

Soudy budou řešit i další pokuty

Pirátská strana byla první, která se proti rozhodnutí úřadu bránila u soudu, žalobu ale podali také Starostové a nezávislí a Komunistická strana Čech a Moravy. Jimi se ale soud zatím nezabýval, celkem bude řešit 15 pokut.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran funguje od začátku roku 2017 a jeho vedení jakýkoliv rozsudek vítá. Osvětluje tak jeho výkladovou praxi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 2 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 3 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 11 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Školné na vysokých školách není na pořadu dne, shodli se Bek a Plaga

„Pokud nebude propracovaný systém půjček, aby si sociálně slabší mohli studium dovolit, tak školné je bariéra, která by naopak bránila těm talentovaným se dostat na vysokou školu,“ řekl v úterních Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. S jeho názorem souhlasil i současný šéf resortu Mikuláš Bek (STAN), podle něhož školné není na pořadu dne.
před 17 hhodinami
Načítání...