Předsednictvo ČSSD odhlasovalo setrvání strany ve vládě. Pro odchod byla čtvrtina přítomných

Předsednictvo ČSSD odhlasovalo v pátek setrvání strany ve vládě. Pro odchod bylo 11 členů ze 42 přítomných členů tohoto širšího vedení sociální demokracie. Poslanecký klub strany se zároveň postavil za předsedu strany Jana Hamáčka. Části sociálních demokratů se postup vedení strany ve sporu s prezidentem Milošem Zemanem nelíbí. Ústecká ČSSD i kvůli tomu vyzvala Hamáčka k rezignaci, ten to ale odmítá a podle ohlasů má podporu i většiny regionů.

Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle Hamáčka nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

Usnesení o odchodu z vlády na jednání předložili zástupci jihomoravské sociální demokracie. O opuštění kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) již dříve mluvila také ústecká ČSSD. Jejich zástupcům vadilo, že vedení strany neprosadilo do čela ministerstva kultury svého kandidáta Michala Šmardu. Ten na kandidaturu tento týden rezignoval.

Místopředseda strany Roman Onderka, který do jihomoravské organizace náleží, novinářům řekl, že se hlasování zdržel. Zdůraznil ale, že zdržení v tomto případě také znamená nesouhlas s usnesením tak, jak bylo navrženo.

Klub stojí za Hamáčkem

Pozice sociální demokracie ve vládní koalici a situace kolem ministerstva kultury byly hlavními tématy jednání poslaneckého klubu. Poslanci ČSSD se shodli, že celý klub stojí za Hamáčkem jako předsedou strany. Konání v rámci prázdninové vládní krize Hamáčkovi podle předsedy poslaneckého klubu Jana Chvojky nikdo nevytkl.

Po jednání má Hamáček jistotu, že členů klubu je nadále patnáct, zůstává v něm i místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se v posledních týdnech dostal do sporu s vedením strany poté, co prohlásil, že by podpořil kabinet ANO i po případném odchodu sociální demokracie z koalice. Zkritizoval také některé členy nejužšího vedení strany, především ministry zahraničí Tomáše Petříčka a práce a sociálních věcí Janu Maláčovou.

16 minut
Ohlasy po jednání poslaneckého klubu ČSSD
Zdroj: ČT24

„Pravda je, že panu poslanci někteří členové klubu napsali v rámci prázdnin, že se jim jeho výroky nelíbí. Ale nebudeme pana Foldynu vylučovat, tato věc nebyla vůbec v jednání,“ uvedl Chvojka.

Podle Chvojky navíc nedal žádný z přítomných poslanců ČSSD najevo, že by chtěl z vlády vystoupit. „Žádný poslanec, který byl dnes na jednání klubu, a byli tam bez dvou omluvených poslanců všichni, nedal najevo, že by nějakým způsobem chtěl vystupovat z vlády,“ přiblížil. Před zasedáním klubu přitom Václav Votava nastínil, že by se na odpoledním jednání předsednictva ČSSD mohlo o odchodu z kabinetu znovu hlasovat.

„Informoval jsem poslance o aktuálním vývoji a poslanecký klub mi vyjádřil podporu,“ konstatoval Hamáček při příchodu na zasedání stranického předsednictva v pražském Lidovém domě. „Po jednání mám jistotu, že je nás stále patnáct. Je evidentní, že i Jaroslav Foldyna zůstává členem poslaneckého klubu,“ dodal.

Poslanecký klub ČSSD se také podle předsedy klubu Chvojky usnesl, že nebude blokovat projednání ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana na půdě Poslanecké sněmovny. Dalšího zasedání klubu 10. září se pravděpodobně zúčastní senátoři Václav Láska a Tomáš Goláň (oba SEN 21), kteří se na textu žaloby podíleli. „Vyslechneme si jejich argumenty a pak se nějak rozhodneme,“ poznamenal šéf sociálnědemokratických
poslanců.

11 minut
Politolog Bureš k situaci v ČSSD
Zdroj: ČT24

„Byli bychom rádi, aby se to projednalo, aby každý poslanec měl možnost hlasovat, případně vyjádřit svůj názor na mikrofon,“ dodal. Aby se senátní ústavní žaloba dostala k Ústavnímu soudu, musela by pro návrh hlasovat aspoň třípětinová většina, tedy nejméně 120 poslanců. Návrh žaloby je založen na tom, že Zeman podle jejích tvůrců svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou.

Změnu v čele sněmovního zahraničního výboru kvůli nominaci dosavadního předsedy Lubomíra Zaorálka na ministra kultury v pátek poslanci zásadně neřešili, podle Chvojky chtějí do dvou týdnů udělat rozhodnutí. „Ve finále to není jen o tom, že musíme nutně nominovat někoho znovu na místo předsedy zahraničního výboru. Může přijít v úvahu i to, že budeme chtít vyměnit vedení výboru za vedení jiného výboru. Je to věc dalšího jednání,“ doplnil.

Horké vládní léto

Kabinet podle Hamáčka zažil v souvislosti se sporem o výměnu ministra kultury i kvůli vyjednávání o rozpočtu horké léto. „Bylo by v zájmu sociální demokracie, abychom se soustředili na dotažení státního rozpočtu a na řízení jednotlivých ministerstev a neplánovali další horká léta,“ konstatoval. 

18 minut
ČSSD řeší spor o ministra kultury
Zdroj: ČT24

Ústečtí sociální demokraté se tento týden usnesli, že by Hamáček měl kvůli potížím s výměnou ministra kultury i dalším pochybením odstoupit z čela strany. Navrhovat by podobné usnesení mohli na předsednictvu. „Je to setrvalý postoj Ústeckého kraje, oni byli vždy proti vládě a dělají vše pro to, abychom ji opustili,“ zopakoval Hamáček.

„Není to v tuto chvíli na stole. Myslím si, že bychom nyní měli debatovat o přípravě krajských voleb a o programu,“ uvedla na dotaz k případné rezignaci předsedy Hamáčka místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Místo Šmardy Zaorálek

Jednání předsednictva strany čeká sociální demokraty odpoledne. Vrátí se na něm ke sporu s prezidentem Milošem Zemanem kvůli výměně ministra kultury. Kauza trvající čtvrt roku podle části sociálních demokratů stranu poškodila. Podle kritiků Hamáčka není vládní angažmá ČSSD jako menšího partnera v koaličním kabinetu hnutí ANO úspěšné. 

Zeman odmítl jmenovat na post ministra kultury místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. Hamáček ve středu představil jako nového kandidáta bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. S jeho nominací Zeman souhlasí. V pondělí ho přijme na zámku v Lánech a v úterý po poledni jmenuje ministrem, potvrdil Hrad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hydrologové čekají v Beskydech a Jeseníkách silné deště

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl Český hydrometeorologický ústav. V oblastech ohrožených silnými dešti je ohlášeno devatenáct dětských táborů. Moravskoslezská města se chystají na extrémní srážky.
09:29Aktualizovánopřed 9 mminutami

V okolí Náchoda kolabuje doprava

Ve dvacetitisícovém Náchodě druhým dnem pokračuje oprava klíčové okružní křižovatky Slávie, která je součástí hlavního průtahu městem. Ve směru od polských hranic i od Hradce Králové se tvoří kolony. Do středečního rána by se situace mohla zlepšit, předpokládá radnice. Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne totiž stavbaři křižovatku otevřou naplno.
10:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie odložila případ zřícení římsy v pražském centru, která usmrtila člověka

Vyšetřování tragického pádu římsy v centru Prahy, při kterém zemřel muž, bylo policií odloženo. Pád zdiva podle kriminalistů zapříčinilo zejména použití nevhodných materiálů, a to už při stavbě budovy v roce 1899. Současný vlastník nemovitosti není za smrt muže trestně odpovědný, protože udělal veškeré kroky k uvedení domu do bezvadného stavu. Dozorový státní zástupce se s tímto závěrem ztotožnil, sdělila Lucie Andělová z tiskového oddělení Městského státního zastupitelství v Praze.
před 3 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 4 hhodinami

Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu

V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Václav Šípek. Vlastnosti půdy, ale i to, jak se zeminou správně hospodařit, popsal vědec pro Českou televizi. Meteorologové v pondělí vydali pro část země výstrahu před extrémními srážkami.
před 7 hhodinami

Má stát v Krkonoších u přísně chráněné zóny horská bouda? Úřady se neshodnou

Plánovaná stavba horské boudy poblíž nejpřísněji chráněné zóny Krkonoš, kterou původně povolil národní park, se komplikuje. Ministerstvo životního prostředí totiž povolení zrušilo, a kauza tak doputovala na přezkum ke královéhradeckému hejtmanství. Developer ale podal odvolání a případem se nyní zabývá ministerstvo pro místní rozvoj.
před 8 hhodinami

Vyšší pokuta i více bodů. Za nebezpečné odbočování jsou nově tvrdší tresty

Od začátku prázdnin trestá policie přísněji řidiče, kteří nebezpečně odbočují. Pokud při tom ohrozí ty jedoucí za nimi, hrozí jim nově téměř dvojnásobná pokuta a také až čtyři trestné body. Změna má ochránit hlavně motorkáře, právě pro ně totiž nebezpečné odbočování mnohdy končí úmrtím. Jen loni jich na silnicích zemřelo přes osmdesát.
před 8 hhodinami

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
před 18 hhodinami
Načítání...