Jak na přemnožené hlodavce? Vyhladovět, zní recept z Irska

65 minut
90’ ČT24: Jak na přemnožené hlodavce?
Zdroj: ČT24

Přemnožení hlodavci na polích rozpoutali spor o to, zda hubit hraboše polní rozmetáním jedovatého přípravku Stutox, který ale může ohrozit i jejich přirozené predátory. O tom, jak v boji proti myším v polích zakročit, diskutovali odborníci v páteční Devadesátce ČT24.

„V Irsku doporučují jako první operaci odstranit potravní nabídku pro hraboše. Proto než bych řekl, pojďme sypat jedy na meze a příkopy, raději bych řekl, pojďme vyžnout veškerou vegetaci, ať hraboši nemají co jíst,“ uvedl Václav Zámečník z České společnosti ornitologické s tím, že po populačním „boomu“ hrabošů beztak nastane přirozený úbytek. 

Ekologické organizace navrhují i hlubokou orbu. Podle Michala Hnízdila z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského ale ani ta není všespásná. „Hlubokou orbou můžeme významně hraboší populaci potlačit. Problém je ten, že máme několik suchých let. V oblastech, jako je střední a jižní Morava, kde je sucho katastrofické, bojujeme o každou kapku. Doporučováním hluboké orby bychom možná vytloukali klín klínem,“ řekl.

Ekologickou možností jsou také berličky pro dravce a sovy, které podle Hnízdila zemědělci využívají, avšak letos toto řešení nestačí. „Kalamita se vyskytuje zhruba každých pět let, ale takovou jako letos nepamatuji, a to pracuji v zemědělství od roku 1962,“ uvedl k přemnožení hlodavců předseda zemědělské akciové společnosti z Pravčic na Kroměřížsku Josef Netopil. Hospodaří asi na tisíci hektarech a ztrátu odhaduje nejméně na 4,5 milionu korun.

Hnízdil ze zemědělského ústavu upozornil, že navíc není ani v zájmu zemědělců používat plošné trávení hrabošů. „Žádný zemědělec nebude používat Stutox zbytečně,“ ujistil s tím, že jde pro zemědělce o další náklady. „Přípravek Stutox se dával zhruba deset kilo na hektar, to je náklad zhruba dva tisíce korun na hektar,“ dodal zemědělec Netopil.

V Německu aplikují jed pouze do děr

V okolních zemích zemědělci na polích Stutox v boji s hlodavci také využívají, avšak většinou ne plošně. „V Německu se Stutox také používá, ale s aplikací pouze do děr,“ uvedl příklad náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír Dolejský s tím, že ne rozmetání, ale právě vkládání do myších děr je pro tento jed standardní.

Účinnost při trávení v dírách je ale podle zemědělce Netopila nízká. „Dělali jsme to zhruba na sto hektarech a dopadli jsme, jak jsme dopadli,“ dodal. Zemědělcům na Moravě naopak podle jeho slov nyní pomohly i deště, které myší nory zavalily bahnem.

„Je to také o dlouhodobé dohodě a spolupráci s myslivci o nestřílení lišek a dravců a naopak, protože je další zvěř, která je naopak přemnožená a likviduje úrodu na polích a v lesích, ať už černá zvěř, nebo vysoká či srnčí,“ dodal další úhel pohledu v Devadesátce ČT24 místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

Bejček: Potřeba je brát na krajinu ohled

A v souvislosti s klimatickými změnami podle Bejčka bude v budoucnu zemědělství muset být více ohleduplné.  „Bylo by dobré se zamýšlet, co s krajinou dál, jak s ní hospodařit,“ dodal Vladimír Bejček z České zemědělské univerzity v souvislosti s narůstajícími suchými léty, která přemnožení hlodavců nahrávají.

Stohektarové, i padesátihektarové lány jsou podle něj přežitkem. „Myslím, že bychom se měli vrátit ke krajině, která nebude kombinací malých políček, ale pokud budou lány dvacetihektarové, předělené pásy křovin a cestami, bude krajina funkčnější a bude lépe odolávat tomu, co se dneska děje. A bude i estetičtější a pro člověka přátelštější,“ soudí Bejček z České zemědělské univerzity.

„Musíme se začít chovat, jak zemědělci, tak my všichni, celá společnost, ke krajině jinak. Krajina je velice důležitý pojem jak z hlediska hospodářského, tak i z hledisek jiných pro společnost a zdravá krajina znamená i dobrý přístup k zemědělským praktikám,“ dodal Bejček.

Podle zemědělského svazu mohou způsobit hraboši škody za více než miliardu korun. Výjimka pro plošnou aplikaci jedu i mimo nory má zachránit především plodiny, které se budou teprve sít. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 3 hhodinami

Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce

Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.
před 5 hhodinami

Závody ve zbrojení dávají jistotu míru, řekla Černochová

Lidé po sametové revoluci nepočítali s tím, že by mohly přijít větší konflikty, takže Česko a další země zaspaly a ruský vpád na Ukrajinu je zastihl nepřipravené. V Interview ČT24 předtočeném ke čtvrtečnímu 80. výročí konce druhé světové války v Evropě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Politici podle ní pořádají závody ve zbrojení, protože to dává určitou jistotu bezpečí a míru. Že se neválčí i v tuzemsku, je podle Černochové jen proto, že Ukrajina Rusko zadržela. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 6 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 13 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 18 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 19 hhodinami
Načítání...