Jak na přemnožené hlodavce? Vyhladovět, zní recept z Irska

65 minut
90’ ČT24: Jak na přemnožené hlodavce?
Zdroj: ČT24

Přemnožení hlodavci na polích rozpoutali spor o to, zda hubit hraboše polní rozmetáním jedovatého přípravku Stutox, který ale může ohrozit i jejich přirozené predátory. O tom, jak v boji proti myším v polích zakročit, diskutovali odborníci v páteční Devadesátce ČT24.

„V Irsku doporučují jako první operaci odstranit potravní nabídku pro hraboše. Proto než bych řekl, pojďme sypat jedy na meze a příkopy, raději bych řekl, pojďme vyžnout veškerou vegetaci, ať hraboši nemají co jíst,“ uvedl Václav Zámečník z České společnosti ornitologické s tím, že po populačním „boomu“ hrabošů beztak nastane přirozený úbytek. 

Ekologické organizace navrhují i hlubokou orbu. Podle Michala Hnízdila z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského ale ani ta není všespásná. „Hlubokou orbou můžeme významně hraboší populaci potlačit. Problém je ten, že máme několik suchých let. V oblastech, jako je střední a jižní Morava, kde je sucho katastrofické, bojujeme o každou kapku. Doporučováním hluboké orby bychom možná vytloukali klín klínem,“ řekl.

Ekologickou možností jsou také berličky pro dravce a sovy, které podle Hnízdila zemědělci využívají, avšak letos toto řešení nestačí. „Kalamita se vyskytuje zhruba každých pět let, ale takovou jako letos nepamatuji, a to pracuji v zemědělství od roku 1962,“ uvedl k přemnožení hlodavců předseda zemědělské akciové společnosti z Pravčic na Kroměřížsku Josef Netopil. Hospodaří asi na tisíci hektarech a ztrátu odhaduje nejméně na 4,5 milionu korun.

Hnízdil ze zemědělského ústavu upozornil, že navíc není ani v zájmu zemědělců používat plošné trávení hrabošů. „Žádný zemědělec nebude používat Stutox zbytečně,“ ujistil s tím, že jde pro zemědělce o další náklady. „Přípravek Stutox se dával zhruba deset kilo na hektar, to je náklad zhruba dva tisíce korun na hektar,“ dodal zemědělec Netopil.

V Německu aplikují jed pouze do děr

V okolních zemích zemědělci na polích Stutox v boji s hlodavci také využívají, avšak většinou ne plošně. „V Německu se Stutox také používá, ale s aplikací pouze do děr,“ uvedl příklad náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír Dolejský s tím, že ne rozmetání, ale právě vkládání do myších děr je pro tento jed standardní.

Účinnost při trávení v dírách je ale podle zemědělce Netopila nízká. „Dělali jsme to zhruba na sto hektarech a dopadli jsme, jak jsme dopadli,“ dodal. Zemědělcům na Moravě naopak podle jeho slov nyní pomohly i deště, které myší nory zavalily bahnem.

„Je to také o dlouhodobé dohodě a spolupráci s myslivci o nestřílení lišek a dravců a naopak, protože je další zvěř, která je naopak přemnožená a likviduje úrodu na polích a v lesích, ať už černá zvěř, nebo vysoká či srnčí,“ dodal další úhel pohledu v Devadesátce ČT24 místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

Bejček: Potřeba je brát na krajinu ohled

A v souvislosti s klimatickými změnami podle Bejčka bude v budoucnu zemědělství muset být více ohleduplné.  „Bylo by dobré se zamýšlet, co s krajinou dál, jak s ní hospodařit,“ dodal Vladimír Bejček z České zemědělské univerzity v souvislosti s narůstajícími suchými léty, která přemnožení hlodavců nahrávají.

Stohektarové, i padesátihektarové lány jsou podle něj přežitkem. „Myslím, že bychom se měli vrátit ke krajině, která nebude kombinací malých políček, ale pokud budou lány dvacetihektarové, předělené pásy křovin a cestami, bude krajina funkčnější a bude lépe odolávat tomu, co se dneska děje. A bude i estetičtější a pro člověka přátelštější,“ soudí Bejček z České zemědělské univerzity.

„Musíme se začít chovat, jak zemědělci, tak my všichni, celá společnost, ke krajině jinak. Krajina je velice důležitý pojem jak z hlediska hospodářského, tak i z hledisek jiných pro společnost a zdravá krajina znamená i dobrý přístup k zemědělským praktikám,“ dodal Bejček.

Podle zemědělského svazu mohou způsobit hraboši škody za více než miliardu korun. Výjimka pro plošnou aplikaci jedu i mimo nory má zachránit především plodiny, které se budou teprve sít. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 2 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 3 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 3 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 7 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 8 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...