Babiš zjistil, že nemůže pověřit náměstka vedením ministerstva. Krizi kolem šéfa kultury označil za spor uvnitř ČSSD

Premiér Andrej Babiš (ANO) zjistil, že nemá kompetence k pověření náměstkyně pro řízení sekce živého umění Kateřiny Kalistové (ČSSD) řízením ministerstva kultury. Náměstka či náměstkyni by měl pověřit před svým odchodem z úřadu nynější ministr Antonín Staněk (ČSSD), premiér s ním chce proto o věci mluvit. Několikatýdenní proluka v řízení resortu podle něj nezpůsobí problémy. Babiš také uvedl, že o nominaci české kandidátky do Evropské komise rozhodne vláda koncem srpna, kdy skončí vládní prázdniny. Do té doby ho zastoupí v úřadu premiéra vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Premiér Andrej Babiš po schůzce s prezidentem
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

O tom, že by resort kultury mohla dočasně řídit Kateřina Kalistová, mluvil premiér ve čtvrtek s šéfem koaliční ČSSD Janem Hamáčkem. „Kalistová byla teď třikrát na vládě, resort funguje, není to tak, že by se bez ministra ministerstvo zhroutilo. Navíc jsou prázdniny, takže je to zbytečná starost,“ prohlásil v sobotu.

Na ministerstvo se Babiš chystá ve středu před zahájením vládních prázdnin. „Rozpočet vyjednáváme od února, neznamená to, že by bylo něco ohroženo,“ uvedl premiér. Už dříve řekl, že předpokládá, že nejpozději 26. srpna, tedy po vládních prázdninách, bude o situaci na ministerstvu jasno. Pokud ne, udělá zásadní kroky, řekl. Možný další postup nechtěl přiblížit.

Premiér ale oznámil, že v době své dovolené svěří úřad vicepremiérce a ministryni financí Schillerové (za ANO). Vládní prázdniny začnou k 1. srpnu. 

Babiš: Spor o Staňka ať si vyřeší ČSSD, prezident to asi věděl

Babiš ve středu v Lánech jednal o výměně na ministerstvu kultury s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu Babišovi pouze potvrdila, že odvolá Staňka k 31. červenci. O nominaci ČSSD na nového ministra ale prezident hodlá rozhodnout až v polovině srpna. ČSSD navrhla na nového ministra svého místopředsedu Michala Šmardu, jinou nominaci odmítá.

Kriticky se ke Šmardovi vyjádřil i premiér, naposledy v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo: „Kdybych byl zodpovědný za nominace celé vlády, tak bych pana Šmardu nikdy nenominoval, zvlášť ještě po všech jeho veřejných vystoupeních. Souhlasím s prezidentem, že to není člověk, který je vhodný na kulturu. Je to specifický resort, na který je třeba mluvit jazyky, reprezentovat, mít znalosti. Nejsem si jistý, jestli to splňuje zrovna pan Šmarda, ale akceptuji, že si to sociální demokracie myslí, proto jsem jej také prezidentovi navrhl.“

Podle Babiše je napětí kolem výměny ministra kultury vnitřní boj v rámci sociální demokracie. Premiér v rozhovoru vyslovil názor, že předsedu ČSSD Jana Hamáčka přimělo k návrhu na Staňkovo odvolání stranické křídlo, které nesouhlasí s vládním angažmá ČSSD.

„Kauzu vyrobilo Sobotkovo a Chovancovo křídlo v sociální demokracii, tedy Plzeň, Ústí nad Labem, Praha a část Brna, které nikdy nepřijalo výsledek vnitrostranického referenda a celou dobu od vstupu do vlády hází panu Hamáčkovi klacky pod nohy. Zřejmě donutili Hamáčka, aby odvolal Staňka v rozporu s dohodami, že odvolán nebude. Nevím sice čím a jak, ale donutili. A jelikož prezident o těch dohodách zřejmě věděl, tak jeho postoji rozumím. Takže ať si to ČSSD nyní laskavě vyřídí, nehodlám za ni vést její vnitrostranický boj,“ řekl Právu premiér.

Hamáčkovo rozhodnutí, aby Staněk v čele ministerstva kultury nepokračoval, označil Babiš za „podraz pana Staňka a vlastně i prezidenta, který o těch záležitostech věděl, a vznikla tato situace“.

Staněk v polovině května podal demisi, kterou Zeman nepřijal. Babiš na konci měsíce na žádost ČSSD navrhl prezidentovi odvolání ministra a současně jmenování Šmardy. Návrhu na odvolání musí prezident podle ústavy vyhovět, Zeman ale opakovaně dával najevo, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu.

ČSSD hrozila odchodem z vlády, kdyby Staněk kabinet neopustil a Zeman místo něj nejmenoval Šmardu. Podle sociálních demokratů by jejich účast ve vládě ztratila smysl, kdyby nemohli rozhodovat, koho do ní vyšlou. Situace kolem Staňka je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítal vyhovět premiérovi s navrženou změnou ve vládě.

Jméno českého eurokomisaře pošle vláda do Bruselu na poslední chvíli 

Na prvním zasedání kabinetu po skončení vládních prázdnin budou ministři podle Babiše schvalovat českého kandidáta na eurokomisaře tak, aby týž den návrh putoval do Bruselu, který tento den stanovil jako poslední termín pro podávání kandidatur. I když premiér mluvil o tom, že by mohl nabídnout i dvě ženy, favoritkou je podle jeho nedávných slov dosavadní eurokomisařka Věra Jourová. Aby návrh posvětil i zahraniční výbor sněmovny, požádal Babiš o jeho svolání na 26. srpna.

O portfoliu českého eurokomisaře bude Babiš jednat o posledním červencovém pondělí v Bruselu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Jourová je nyní eurokomisařkou spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovných příležitosti mužů a žen.