Pojišťovny syslí peníze a nikdo neví proč, říká Kubek. Rezervy jsou nutné, namítá ministerská tajemnice

12 minut
Debata o zdravotnictví s Milanem Kubkem a Helenou Rögnerovou
Zdroj: ČT24

V jakém stavu jsou tuzemské nemocnice a ordinace? Zatímco tajemnice ministra zdravotnictví pro ekonomické záležitosti Helena Rögnerová zdůrazňuje, že nikdy tolik peněz do sektoru neplynulo jako teď a že nemají známky toho, že by hrozila krize, podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka krize je. Zajištění dostupnosti péče v nemocnicích je podle něj možné pouze díky plošnému a systematickému porušování zákonů. V rezervách pojišťoven přitom je desetkrát tolik, kolik ukládá zákon, kritizoval v pořadu Události, komentáře.

Malé české nemocnice se potýkají s problémy. Některé řeší dluhy i nedostatek personálu nebo zavírají oddělení. Lužická nemocnice v Rumburku dokonce zkrachovala – teď ji možná převezme Krajská zdravotní, která zastřešuje páteřní nemocnice v Ústeckém kraji.

Zdravotní odbory tvrdí, že oproti okolním zemím jde do menších nemocničních zařízení málo peněz. Na srpen proto svolaly setkání jejich zástupců a chtějí jednat se státem. Když se situace nezlepší, nevylučují ani protestní akce.

Zdravotnictví je v boomu, říká ministrova tajemnice

Tajemnice ministra zdravotnictví Helena Rögnerová v Událostech, komentářích řekla, že nevědí o nějakých hromadných existenčních problémech malých nemocnic. „Nemocnice mají stále vyšší platby, zdravotnictví je teď v boomu, ve vlně, která přináší z roku na rok více a více peněz,“ poznamenala.

Kubek upozornil, že zdravotnictví není perpetuum mobile. „Nikdy do něj nešlo tolik peněz, ale nikdy také nebyly tak vysoké ceny, máme také nějakou inflaci a meziročně rostou náklady,“ přiblížil.

Dostupnost péče v nemocnicích je teď podle něj zajištěna jen prostřednictvím plošného a systematického porušování zákonů. „Porušuje se zákoník práce, nerespektují se pravidla zaměstnávání cizinců, jako lékaři slouží cizinci, kteří nemají zkoušku z jazyka, nemají aprobační zkoušky,“ podotkl prezident České lékařské komory.

Polovina z rezerv pojišťoven by se dala použít na péči, říká Kubek

Kubek kritizuje ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), že v čase ekonomické prosperity, kdy je na účtech zdravotních pojišťoven 55 miliard korun, „dokázat poslat nemocnice do kolen“. „Byla tady jedinečná příležitost dofinancovat obrovské ztráty, s kterými se zdravotnická zařízení potýkají. Nejsou to jenom malé nemocnice, ale též soukromí lékaři, kteří také velkou část své práce nedostávají zaplacenou,“ uvedl.

Rögnerová ale jeho slova odmítá jako poplašné zprávy a vyčítá komoře, že s resortem nespolupracuje. Desítky miliard u pojišťoven, o kterých Kubek mluví, tvoří rezervy, které je podle ní nutné vytvářet. „Jednou jsme to v minulosti zažili, byla krize v roce 2009, tři roky se podařilo překlenout právě díky rezervám, které byly na účtech zdravotních pojišťoven. Nemůžeme vzít peníze z rezerv,“ uvedla.

Ministr zdravotnictví by podle ní byl nezodpovědný, kdyby peníze z rezerv teď použil. Systém musí být připraven, kdyby přišla recese. „Ekonomika pořád roste, ale tempo zmírňuje,“ upozorňuje tajemnice.

Kubek mluví o nezákonnosti, podle Rögnerové je mimo realitu

Šéf lékařské komory namítá, že podle zákona má rezervní fond dosahovat výše 1,5 procenta průměrných ročních výdajů. „V současnosti mají na účtech desetkrát tolik. To je nezákonný přístup k tomu. A zeptejte se lidí v těch místech, kde jim zrušili ordinaci praktického lékaře, nebo tam, kde se omezuje provoz nemocnic, co si přejí. Oni si zaplatili peníze na zdravotním pojištění a teď pojišťovny peníze syslí a nikdo neví proč,“ poznamenal s tím, že požadavek, aby se alespoň polovina z rezerv použila na úhradu zdravotní péče, je naprosto legitimní.

Kubek zároveň vyjádřil obavu, aby se v rámci nějakého účetního triku nevysály zmíněné peníze ze zdravotních pojišťoven a nevylepšoval se jimi státní rozpočet, jehož plánovaný deficit kritizují například komunisté.

Zástupkyně ministerstva zdravotnictví ovšem nejprve jednoznačně odmítla, že by navyšování rezerv bylo nezákonné. A dodala, že co říká Kubek, je úplně mimo realitu.

„Peníze, které se vyberou, se rozdělují další rok, ale když je výběr o něco vyšší, než se předpokládalo, tak se vytváří rezervy, ale ty jsou normálně na účtech zdravotních pojišťoven a systém je oddělen. Pokud by někdo chtěl takovou operaci, jakou pan Kubek naznačil, udělat, tak by to musel udělat speciálním zákonem, protože tato transakce není za současné legislativy možná,“ oponovala Rögnerová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 8 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 8 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 8 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 8 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 10 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 12 hhodinami
Načítání...