Podezření kolem Babiše snižuje českou pozici v EU, odhlasovali senátoři

Podezření ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) oslabují podle senátorů českou pozici na jednáních Evropské rady, zejména o příštím víceletém unijním rozpočtu. Senát nad tím ve středečním usnesení vyjádřil po debatě o programu červnového zasedání špiček členských zemí v Bruselu znepokojení. Babiš se z jednání horní komory omluvil, její výtky odmítl.

S návrhem usnesení přišel evropský výbor, který ale podle svého předsedy Václava Hampla (KDU-ČSL) nebyl v této věci jednotný. Od některých členů podle něho zaznívalo, že Senát by neměl vyjadřovat právní soud, jiní členové ale poukazovali na to, že jde o politický problém a Senát by se měl k situaci vyslovit. Na plénu pro návrh hlasovalo 53 ze 72 přítomných senátorů, sedm jich bylo proti.

„Problém střetu zájmů je problém pana premiéra, nikoli naší republiky. Česká republika má problém právě kvůli premiérovi,“ uvedl Tomáš Goláň (SEN21). Jeho kolega z klubu Lukáš Wagenknecht varoval před tím, že pokud by se premiérův střet zájmů, jak se o něm píše v předběžných auditech Evropské komise, potvrdil, hrozilo by to, že veškerá Babišova jednání o novém rozpočtovém rámci Unie by mohla být zneplatněna.

Senátor ODS Raduan Nwelati (ODS) soudí, že nikdo nemůže mít pocit, že je pozice Česka v souvislosti s Babišovou situací silnější, oslabuje ji i jen podezření. Podle Mikuláše Beka z klubu STAN měl být návrh usnesení ostřejší. „Formulace je korektní, nesnaží se dělat soudce, jen konstatuje fakt,“ podotkl.

Proti návrhu vystupoval Jiří Čunek (KDU-ČSL), podle kterého by se domácí problémy měly řešit doma. Návrh označil za sebemrskačství, diskutuje se podle něho ve skutečnosti o tuzemském politickém poli. „Každý se snaží vyhrát tu domácí politiku na tom, že způsobí, řekněme, mnohdy faul celé České republice,“ uvedl.

„Jsou to jenom politické projevy. Senát je samozřejmě tradičně proti vládě,“ reagoval na usnesení senátorů Babiš. „Je to jenom pokračování té atmosféry, která je tady vyvolávána některými politiky a některými aktivistickými novináři,“ prohlásil premiér s tím, že „Senát nemá pravděpodobně co na práci“.

2 minuty
Babišovy starosti nás poškozují, tvrdí senátor Hampl. Nesmysl, Senát nemá co na práci, reagoval premiér
Zdroj: ČT24

Ve čtvrtek bude horní komora hlasovat o zřízení komise k vyhodnocení evropských auditů, které upozorňují na možný střet zájmů premiéra a ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle návrhu prověrky má Babiš stále vliv na svou bývalou skupinu Agrofert a jako premiér také na použití peněz Unie. Předseda vlády už dříve opakovaně označil návrh auditní zprávy za pochybný a zdůraznil, že kvůli němu či Agrofertu se žádné evropské dotace vracet nebudou. Možný střet zájmů nebo ovlivňování dotací odmítá i ministr Toman.

Vláda nechodí na naše jednání, to nás zdržuje, stěžují si senátoři

Senátoři ve středu také vyjádřili nelibost nad opakovanou absencí členů vlády. Nejprve kvůli tomu odmítli znovu vyřadit z programu schůze materiály, které měl obhajovat ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), při opakovaném hlasování po půldruhé hodině ale žádosti vyhověli. Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se kvůli tomu obrátí na premiéra Babiše, který se z jednání horní komory omluvil stejně jako Brabec. Oba dali přednost návštěvě Zlínského kraje. 

„Je to neúcta k zákonodárcům, když sem ministři nechodí. Výmluva, že mají příliš mnoho práce, neobstojí. Když se nechají zastoupit jiným ministrem, tak on nezná agendu dokonale, je neustále na telefonu a ptá se úředníků, co nám má odpovědět. To je nedůstojné. Pokud k nám nebudou ministři chodit, budeme vracet jejich materiály sněmovně,“ pohrozil Kubera.

Vedle toho zařadili senátoři na program jednání návrh zahraničního výboru horní komory, aby podobně jako sněmovna vyjádřili nesouhlas s postupem ruských poslanců, kteří chtějí novelou o válečných veteránech legitimizovat invazi vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v srpnu 1968.

Horní komora vyjádřila souhlas s přistoupením Severní Makedonie k NATO, pro bylo 52 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo. Balkánská země se má stát 30. členskou zemí Severoatlantické aliance, musí to ale schválit parlamenty všech členských zemí NATO. Sněmovna by mohla protokol o přistoupení Severní Makedonie projednávat ještě ve zbytku své současné schůze. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 2 mminutami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 6 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 12 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 15 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 17 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 18 hhodinami
Načítání...