Méně peněz neziskovkám na boj proti korupci. Možná je to odveta za naši práci, říká Ondráčka

Ministerstvo vnitra snížilo o více než čtvrtinu objem financí pro neziskové organizace na prevenci korupce. Uvedl to v pátek Český rozhlas - Radiožurnál. Ze čtyř milionů korun na boj proti korupci vnitro převedlo 1,1 milionu na jiné programy, hlavně na prevenci jízdy pod vlivem alkoholu. Vláda přitom loni v protikorupční koncepci uvedla, že objem dotací na boj proti korupci je nedostatečný, a bude proto o pětinu navýšen. Podle neziskových organizací může snížení dotací omezit třeba provoz bezplatných právních poraden pro občany.

David Ondráčka
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Z 1,1 milionu korun, o které vnitro snížilo peníze na prevenci korupce, bylo 750 tisíc korun přesunuto na prevenci jízdy pod vlivem alkoholu a drog. Rozhlasu to řekla mluvčí ministerstva Hana Malá. Zbytek z přesunutých peněz dá vnitro na asistenční a krizové linky nebo prevenci domácího násilí.

„Ministerstvo má zájem na podpoře smysluplných a efektivních aktivit v oblasti boje proti korupci ze strany neziskových organizací. Nicméně má také zájem na zajištění i dalších priorit v oblasti prevence kriminality, které pokládá za stejně důležité,“ uvedla Malá.

Ministerstvo spravedlnosti, které je garantem vládní strategie boje proti korupci, nevidí ve snížení peněz na prevenci korupce problém. „Nikde není napsáno, že finanční prostředky nakonec nebudou navýšeny na cirka pět milionů korun,“ řekl Rozhlasu mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Odmítání složitějších kauz

Nevládní organizace tak budou možná muset podle ředitele organizace Transparency International Davida Ondráčky kvůli nejistotě, zda a v jakém objemu dostanou peníze na protikorupční boj, omezit služby. „Museli bychom odmítat některé složité kauzy, na které potřebujeme právníky, asistenty, analytiky, kteří se jim věnují,“ řekl Radiožurnálu. Podle právníka protikorupčního spolku Oživení Marka Zelenky stát neví, co chce.

Snížení příspěvku na boj proti korupci může být podle šéfa Transparency International odvetou za upozorňování na střety zájmů politiků a na kauzy vládních stran. Transparency International loni vznesla podezření, že premiér Andrej Babiš (ANO) porušuje nová evropská pravidla o střetu zájmů. Podezřením se zabývá radnice v Černošicích. Babiš, který je stíhán kvůli údajnému dotačnímu podvodu, je předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí.