Poslanci řešili Faltýnkovu kauzu. Předtím nezvolili zástupce ombudsmana

Sněmovna ve středu pokračovala v debatě o údajném ovlivňování tendru na mýtný systém. Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek vysvětloval své schůzky se šéfem společnosti Kapsch i s předsedou antimonopolního úřadu. Debata však nedospěla ke konci a byla přerušena. Poslanci také jednali o ochraně klimatu, déle než 1,5 hodiny pak neplánovaně zabrala diskuze o zvyšování platů učitelů. Sněmovna nakonec hlasovala znovu, tentokrát už výzva Babišově vládě neprošla.

Jaroslav Faltýnek
Zdroj: ČTK Autor: Vondrouš Roman

Faltýnek před poslanci vyloučil, že jeho schůzky s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem a ředitelem firmy Kapsch Karlem Feixem mohly znamenat ovlivnění soutěže na nového dodavatele mýtného systému. Poslancům vysvětloval své účinkování v případu, opozice ho přesto kritizovala a jeho informace jí přišly jako nedostatečné.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Radek Vondráček, Jiří Pospíšil a Jan Birke o kauzách mýtné a Čapí hnízdo

Události, komentáře: Radek Vondráček, Jiří Pospíšil a Jan Birke o kauzách mýtné a Čapí hnízdo

Dan Ťok hostem Událostí, komentářů

Poslanci o kauze, kterou se zabývá policie, začali jednat už před dvěma týdny. Jednání však nedokončili ani ve středu a vrátí se k němu zřejmě až na další schůzi v druhé polovině dubna.

Kauzu otevřela razie ze 7. března, kdy kriminalisté kvůli údajnému ovlivňování veřejných zakázek zasahovali v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, v sídle firmy Kapsch i v bytě šéfa poslanců vládního hnutí ANO Faltýnka. Nikoho ale policie neobvinila, třebaže podle Novinek podezřívá předsedu ÚOHS Petra Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. 

„Co se týká onoho inkriminovaného data, kdy došlo ke schůzkám s panem ředitelem firmy Kapsch a panem předsedou ÚOHS, naprosto vylučuji, že by se mohlo jednat o ovlivňování veřejné soutěže, nebo dokonce snad, jak jsem někde četl, o trestný čin pletichy,“ prohlásil na středečním jednání sněmovny Faltýnek.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura v reakci na jeho slova řekl, že večerníček Pohádky ovčí babičky je mnohem věrohodnější než to, co uvedl Faltýnek. Piráti si stěžovali na to, že stále od Faltýnka neslyšeli, co se odehrávalo na schůzkách s Rafajem. Podle nich Faltýnek nehorázně mlžil. Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek uvedl, že se od Faltýnka nedozvěděl, kolikrát se setkal s firmou Kapsch nebo zda se setkával i s jinými firmami.

Svá setkání v Brně s Rafajem a Feixem vysvětloval Faltýnek tím, že je poměrně aktivní člověk a je zvyklý celý život jednat s každým, kdo ho o to požádá. „A když jednám, tak jednám, kde se dá: ve sněmovně, na chodbách sněmovny, v restauracích, prostě tam, kde na to zrovna přijde,“ vysvětlil.

Faltýnek také řekl, že požádal sněmovního kancléře podle zákona o svobodném přístupu k informacím o informaci, kolikrát byl Feix za poslední dobu ve sněmovně. Tuto informaci však nedostal, údajně kvůli ochraně osobních údajů. Prohlásil však, že Feix za poslanci chodil často a jednal s mnoha poslanci. Ondřej Polanský (Piráti) řekl, že se Feix setkal i s nimi. Tuto schůzku podle něj Piráti zanesli do své veřejné evidence.

Ostré osobní výpady

Faltýnek už dříve řekl, že do jednání o mýtu v létě 2015 vstoupil kvůli hrozbě někdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že odvolá ministra dopravy za ANO Dana Ťoka, žádné pověření neměl. Mandát k jednání si podle svých slov vzal sám.

Ťok se ze středečního jednání omluvil z pracovních důvodů. Účastnil se schůzky ministrů dopravy v Bukurešti. Sněmovna čtyřikrát odmítla přerušit debatu do doby, než se Ťok dostaví.

Při jednání došlo i na osobní výpady. Například Jan Richter (ANO) vzkázal Pirátům, že z jednání dělají frašku. Jeho stranický kolega Jiří Mašek se po kritice opozičních poslanců omluvil za svá slova, že ve vystoupení Veroniky Vrecionové (ODS) cítí komunistického prokurátora z 50. let Josefa Urválka.

Krajům chybí peníze na sociální služby

Sněmovna na středečním jednání také požádala vládu, aby jednala o doplacení sociálních služeb v letošním roce. Chybí na ně podle sociální komise Asociace krajů a poskytovatelů 2,1 miliardy korun. Zatímco ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je připravena o výši dodatečné částky jednat, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) požadavky na zvýšení částky na sociální služby odmítla.

Schillerová uvedla, že postoj jejího ministerstva k dodatečným požadavkům je záporný nejen kvůli rozpočtovým, ale také procesním důvodům. Ministerstvo práce by podle ní mělo zpracovat návrh podílového financování, když rostly příjmy krajů, měst a obcí. Nelze podle ministryně financí očekávat, že dodatečné požadavky budou pokrývány ze státního rozpočtu. „Je třeba zásadní systémové řešení,“ uvedla.

Maláčová sice poukázala na to, že v letošním rozpočtu má na sociální služby dosud nejvyšší částku 15,7 miliardy korun, její navýšení je ale podle ní důležité. Chce ale znovu jednat, aby se částka upřesnila, podle údajů z různých zdrojů se podle ní liší až trojnásobně. „Jsem tedy připravena společně s kraji a ministerstvem financí jednat, jakým způsobem a v jaké výši mají být sociální služby pro tento rok dofinancovány,“ řekla.

Sněmovní debatu o financování sociálních služeb prosadili lidovci, podle jejich poslance Víta Kaňkovského hrozí omezování těchto služeb, neboť peníze stačí do září. Poukazoval podobně jako další opoziční poslanci z ODS, TOP 09 a STAN na to, že vláda zvýšila tarifní platy v sociálních službách i příplatky, aniž je pokryla.

Také předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO) si postěžovala na to, že kabinet v polovině prosince zvýšil zvláštní příplatky bez projednání s regiony trojnásobně. Dohromady na letošek to podle ní znamená 500 milionů korun navíc. Maláčová podotkla, že zvýšení příplatku bylo přímým požadavkem premiéra Andreje Babiše (ANO).

Volba zástupce ombudsmana: Selucká ani Křeček nezískali nutný počet hlasů 

Kromě toho měla sněmovna na programu volební blok: poslanci mimo jiné rozhodovali o zástupci ombudsmanky. Z prvního kola postoupil současný zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček, kterého vyzvala děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Markéta Selucká. Ani jeden však nezískal potřebný počet hlasů, sněmovna tak bude vybírat z jiných kandidátů.

Poslanci mají na programu také diskuzi o sociálních službách, kterou prosadili poslanci opoziční KDU-ČSL. Podle nich chybí krajům dvě miliardy korun, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) hovoří o zhruba polovině, o věci chce jednat s ministerstvem financí.