Rafaj asi bude muset vysvětlovat roli v mýtné kauze vládě. Odvolání mu ale nehrozí, zastal se ho prezident

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj se stal jednou z ústředních postav nedávného policejního zátahu, který souvisel s mýtným tendrem. Premiér Andrej Babiš (ANO) nyní chce, aby Rafaj svoji pozici vysvětlil vládě. České televizi Babiš řekl, že zvažuje jeho pozvání na jednání kabinetu. Zároveň chce o mýtném tendru hovořit s vicepremiérem a šéfem koaliční ČSSD Janem Hamáčkem i prezidentem Milošem Zemanem. Ten by mohl Rafaje i odvolat, ale nechystá se k tomu.

Petr Rafaj by měl setrvat v čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže do roku 2021. Podezření související s mýtným tendrem ale jeho pozicí otřásají. Předčasné odvolání by museli provést dva lidé – může to totiž učinit prezident republiky, ovšem jen na návrh předsedy vlády.

Premiér Babiš prozatím hovoří o tom, že by měl Rafaj přijít na jednání vlády. „Budeme o tom diskutovat. Uvidím, co na to řekne pan prezident, jestli má víc informací. Domluvíme se s koaličním partnerem, aby to přišel pan předseda ÚOHS vysvětlit,“ řekl premiér.

Dále než k předvolání před vládu ale Babiš jít stejně nemůže. Prezident Miloš Zeman dal najevo, že by případnému návrhu na Rafajovo odvolání nevyhověl. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes přirovnal zásah policie na antimonopolním úřadu ke kauze z roku 2013, kdy policisté mimo jiné přišli na úřad vlády a následně padla Nečasova vláda. Prezident Zeman se domnívá, že výsledky této akce byly  chabé. Oba zásahy mají společné to, že na ně dohlíží olomoucké vrchní státní zastupitelství, v jehož čele stojí Ivo Ištvan.

„Nevěřím na základě této zkušenosti panu Ištvanovi, nevěřím tomu, co tady teď rozpoutává, a pokud mám reagovat, tak jedině na základě pravomocného soudního rozhodnutí,“ řekla hlava státu deníku.

Petr Rafaj působí v čele ÚOHS od roku 2009. Jeho první funkční období vypršelo v roce 2015. O dalším jeho působení rozhodovala vláda, kterou tehdy tvořila koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Hlasování bylo velmi těsné, Rafaj uspěl o jeden hlas. ČTK napsala, že pro něj nehlasoval žádný ministr za ANO ani dva ze tří lidovců. Robert Pelikán (ANO), který byl ministrem spravedlnosti, Rafaje ostře kritizoval a činnost úřadu pod jeho vedením označil za katastrofální.

Aktuální kauza, která se Rafaje týká, však má významný vliv i na ANO. Souběžně s razií na ÚOHS provedla policie také domovní prohlídku u místopředsedy vládního hnutí Jaroslava Faltýnka. Ten sám potvrdil, že se v době, kdy se rozhodovalo o provozovateli mýta, scházel jednak s Rafajem, jednak i se zástupci společnosti Kapsch. Ta se o zakázku neúspěšně ucházela, a výsledek pak rozprorovala právě u antimonopolního úřadu.

Faltýnek svoji pozici vysvětloval ve sněmovně. Poslancům řekl, že se snažil zabránit tomu, aby nastala situace, kdy stát přestane vybírat mýto, a že přispěl k tomu, že stát na provozu mýtného systému ušetřil. Ujistil, že komunikace s antimonopolním úřadem „byla podle mého v souladu s ustanovením zákona“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 7 mminutami

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 59 mminutami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 1 hhodinou

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 3 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 4 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 5 hhodinami
Načítání...