Poslanci podpořili návrh na rychlejší opatření v boji proti kůrovci

Sněmovna podpořila v prvním čtení vládní novelu lesního zákona, která má usnadnit boj s kůrovcem. Nově by mohly opatření na boj s kůrovcem stanovovat ministerstvo zemědělství, krajské úřady i obce s rozšířenou působností. Tato opatření by měla okamžitou platnost a projednávala by se až následně. 

Před dalším schvalováním normu posoudí sněmovní výbory zemědělský a pro životní prostředí. Dostaly na to se souhlasem ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) tři měsíce místo obvyklých dvou.

Ministerstvo zemědělství má mít podle předlohy také možnost – podobně jako krajské a obecní úřady – opatřením obecné povahy zakázat lidem vstup do lesů kvůli jejich bezpečnosti. Opatření by přijímaly podle své územní působnosti. Zákaz by nadále mohl platit až tři měsíce, mohl by být ale prodloužen.

Ministerstvo navíc získá právo stanovit pro obnovu lesů vykácených kvůli kůrovci výjimky pro výsadbu nových stromů, pokud správné sazenice nejsou k dispozici. Pirátský poslanec Radek Holomčík doporučil, aby ministerstvo využilo zkušenosti se zalesňováním Krušných hor v osmdesátých letech.

Kůrovcové lapače na Šumavě
Zdroj: ČT24
Autor: Adéla Pobořilová

Jan Zahradník (ODS) vybídl bojovníky za ochranu klimatu, aby místo demonstrací pomohli s výsadbou nových lesů s ohledem na nedostatek pracovníků. Někdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zase mimo jiné doporučil najmout pracovníky z ciziny, konkrétně z Ukrajiny. 

Vládní novela navazuje na poslaneckou úpravu lesního zákona, kterou sněmovna schválila minulý týden. Nově zavádí soupis povinností odborného lesního hospodáře, které hradí stát. Jde o sledování lesa, upozorňování vlastníka na škody a na nutnost těžby, doporučení vlastníkovi lesa odborných zásahů nebo pomoc při lesnické evidenci.  

Kůrovcová kalamita už zasáhla třetinu lesů v Česku  

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Stav lesů je v současnosti označován za nejhorší za posledních 250 let. Dopady sucha a následná kůrovcová kalamita už zasáhly třetinu lesů v Česku. 

Na zásahy v lesích poškozených kůrovcem a jejich obnovu letos půjde 1,15 miliardy korun, což je dvojnásobek proti loňsku. Ministerstvo by chtělo nahradit vlastníkům lesů ztráty na tržbách kvůli nízké ceně dříví na přesyceném trhu.