Silný vítr v Česku zůstává, foukat bude i na východě republiky

Silný vítr v nadcházejících hodinách Česko ještě neopustí. Ve středu odpoledne a ve čtvrtek se bude vyskytovat v západní polovině Čech, kde může místy dosáhnout v nárazech rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Stejně silně bude foukat i v noci na pátek na severovýchodě Moravy. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ilustrační foto

Zdroj: Facebook - Počasí ČT/Jakub Dosedla

V Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém kraji by mělo silně foukat do středeční 18. hodiny, poté by měl vítr částečně zeslábnout a opět zesílit by měl v druhé polovině noci na čtvrtek. Silný vítr zůstane podle meteorologů na západě Čech po celý čtvrtek. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji pak vítr zesílí ve čtvrtek večer a měl by tam foukat do půlnoci.

Podle předpokladu meteorologů by ale měl být vítr slabší než vichřice Eberhard, která v neděli a pondělí způsobila nejen v Česku velké škody. Vítr při ní dosahoval rychlosti 110 až 125 kilometrů za hodinu, v Krkonoších i přes 200 km/hod. 

Lidé by měli proti větru zabezpečit domovy

Meteorologové přesto doporučují lidem, aby se na vítr připravili: zajistili okna a dveře, upevnili volně uložené předměty a zabezpečili skleníky. Lidé by měli být opatrní i při pohybu venku a při řízení vozidel a na horách by měli omezit zejména hřebenové túry.

Podle meteorologů by silný vítr totiž mohl lámat nebo vyvracet stromy a lesní porosty nebo by mohl způsobit menší škody na budovách.

Vichřice, která v neděli a v noci na pondělí zasáhla Česko, lámala stromy, trhala střechy a komplikovala železniční i automobilovou dopravu. Desítky tisíc domácností a firem se ocitly bez proudu, energetici vyhlásili kalamitní stav. Pojišťovny evidují škody v desítkách milionů korun. Lesům ČR vichřice poničila asi milion stromů.