Plaga: Státní část maturit je základní laťka, prestiž dodá pověst školy

58 minut
Ministr školství Plaga: Pojďme hledat základ, který má být pro všechny u maturity společný
Zdroj: ČT24

Stát má mít kontrolu nad tím, kdo dostane maturitní vzdělání; laťka ale má být přiměřeně nízko, myslí si ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle něj nemá vést maturitní zkouška k tomu, že zůstane větší množství lidí po konci střední školy bez závěrečného razítka a se základním vzděláním. O tom, jak náročná maturitní zkouška ve skutečnosti byla, má podle něj rozhodovat i pověst konkrétní školy. Plaga to řekl v debatě se studenty gymnázií a lycea v pořadu Otázky Václava Moravce.

Podle ministra školství Plagy by nebylo správné, kdyby rostl počet neúspěšných maturantů a ti by měli stejný „papír“ jako absolventi základních škol. „Stát má garantovat minimální kvalitu, a pojďme se bavit o tom, jak vysokou. Ale státní maturita nemá být selektivní nástroj, který někomu brání ve vzdělání,“ zdůraznil.

Společná část státní maturity by proto měla představovat základní, nutnou úroveň znalostí středoškoláka. „Pojďme se vrátit k základu. A ten je, že státní maturita je minimální základ, kterého lze dosáhnout na všech středních školách. Prestiž maturitnímu vzdělání má dodat konkrétní škola podle toho, jak dobrý má zvuk,“ tvrdí ministr školství.

Podle studenta Michaela Chochola z VOŠZ a Střední zdravotnické školy 5. května v Praze však mohou být rozdíly v úrovni maturantů i na jedné, větší škole.

Maturitní zkouška: neúspěšnost
Zdroj: Cermat

(Ne)povinná matematika

Student Chochola v pořadu OVM komentoval také záměr ministerstva zavést na středních školách povinnou maturitu z matematiky. „Já jsem z lycea, ale na škole jsou i lidé, kteří ví, že jim třeba matematika k ničemu nebude. Mají praktickou výuku mimo školu a maturita z matematiky jim v zaměstnání nepomůže,“ upozornil.

Přesto by podle Plagy měli záverečnou zkoušku z matematiky skládat všichni – a projekt by měl začít v jednom termínu bez ohledu na druh školy. „Je to varianta na stole. Možná dojdeme k tomu, že termín povinné maturity z matematiky pro gymnázia se posune na školní rok 2021/2022.“ Maturita z matematiky měla být původně povinná od roku 2020 pro gymnázia a lycea a o rok později pro všechny ostatní s výjimkou zdravotnických, sociálních a uměleckých oborů. 

Podle Plagy se ale při debatách o tomto tématu často mluví jen o termínech místo o obsahu zkoušky. „Pokud máme stejnou zkoušku pro všechny, tak musíme hledat to společné. A to je využitelnost matematiky pro budoucí život,“ upozornil ministr školství.

Musíme si říct, jakého člověka a jaké školství chceme v roce 2030.
Robert Plaga
ministr školství

Plaga: Přežiju, když u slohovek přimhouří učitel oko

Do konce února dokončí ministerstvo školství návrh,  podle kterého se maturitní slohové práce začnou opět opravovat na školách, odkud studenti pocházejí. „Učitelé by mohli hodnotit slohy svých studentů za dva roky. Je to přidaná hodnota slohové práce, že ji hodnotí na té škole, kde člověk působí, protože centrální hodnocení slohovek je hodně formální. Jsem schopen žít s tím, že pedagog studentovi přidá – třeba půl stupně. Na pověsti maturanta to vůbec nic nezmění.“

Zrušením centrálních oprav písemných prací z češtiny by mohl stát něco ušetřit, přesnou analýzu ale Plaga nemá.

Kompromis mezi množstvím informací a kreativitou

Podle studentů je ve školství potřeba – kromě zvyšování platů učitelů – ubrat z množství informací, které se probírají. A propojit to, co zbývá. „Musíme najít kompromis mezi kreativitou a kvantem informací v hodinách. Jako gymnazistovi mi říkají, že jsem budoucí elita a musím vědět všechno. Ale ono je to spíš tak, že všechno se vším souvisí a my bychom se měli učit myslet v souvislostech,“ zdůraznil student 3. ročníku Gymnázia Františka Palackého z Valašského Meziříčí Erik Zabrucký.

S tím souhlasí i ministr Plaga. „Nejde jen o to dostat informace ke studentovi, ale vyhodnotit, co je důležité. Stát by měl dát učitelům prostor – a metodicky podporovat ty, kteří si s tím neví rady. To je provázané i s platy, ředitelé mají mít možnost ocenit ty nejlepší,“ zdůraznil s tím, že průměrný hrubý měsíční plat učitelů dosáhl v loňském třetím čtvrtletí 33 900 korun.

Letos už by to mělo být zhruba 39 tisíc. „Je to projekce průměru za celý rok 2019, nikdo neřekl, že to učitelé najdou na výplatní pásce už v lednu,“ dodal Plaga.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 2 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 3 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 10 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 10 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 11 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 11 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 12 hhodinami
Načítání...