Podzimní volby vyjdou stát dráž, můžou za to i vyšší odměny pro komise

Na podzimní volby do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu vyčlenilo ministerstvo financí skoro 700 milionů korun. Přes 77 procent dostanou obce, zbytek si pak rozdělí kraje, ministerstvo vnitra a statistický úřad. 

Konkrétní částka, na kterou ministerstvo cenu za podzimní volby odhaduje, je 696 781 413 korun. Nejvíc peněz půjde obcím, dostanou celkem 539 865 462 korun. Přes devadesát milionů ministerstvo vyčlenilo Českému statistickému úřadu. Resort vnitra na organizaci voleb obdrží více než 65 milionů, necelé tři miliony pak kraje.

Pro srovnání – letošní prezidentské volby vyšly na asi 600 milionů korun, ty loňské do Poslanecké sněmovny pak na téměř 500 milionů. Výdaje na organizaci tentokrát narostly kvůli větším odměnám pro členy volebních komisí a vyšší ceně za doručování lístků.

„Je to kvůli přijetí novely vyhlášky ministerstva vnitra, kterou se podstatně navyšují odměny členům okrskových volebních komisí, a kvůli novele směrnice ministerstva financí, kterou se zvyšuje částka na roznos hlasovacích lístků voličům,“ vysvětluje Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Na všechny volby letošního roku ministerstvo financí původně plánovalo rozpočet přes miliardu korun, uvolnilo ale už asi o 150 milionů více. 

Obce z peněz zaplatí právě odměny pro členy komisí a doručování hlasovacích lístků voličům, ale také vybavení volebních místností nebo jejich pronájmy.

Ministerstvo vnitra peníze použije na tisk hlasovacích lístků a ostatních volebních materiálů a také na překlady informačních letáků do jazyků národnostních menšin nebo na cestovní a organizační náklady při kontrole volebních místností.

Část peněz z vnitra půjde i policii. „Tyto náklady souvisí zejména se mzdovými a souvisejícími výdaji jako zvýšené pohotovosti, přesčasy, pohonné hmoty nebo cestovní náhrady,“ popisuje Malá.

Volby do obecních a městských zastupitelstev letos budou 5. a 6. října. Ve stejné dny budou voliči ve třetině obvodů vybírat v prvním kole i senátory. Druhé kolo voleb do Senátu pak bude následovat o týden později.