Gerloch oponuje Zemanovi: Ústava nemluví o odbornosti ministra

Lány – Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech poobědval s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem. Po něm do Lán přijel i Bohuslav Sobotka, který Zemanovi přinesl seznam kandidátů na ministerské posty v nově vznikající vládě. Prezident se ale již dříve nechal slyšet, že nepřijme jakýkoli návrh, který mu předseda ČSSD předloží. Podle většiny právníků má prezident na takové zásahy právo ale jen ve velmi výjimečných případech: patří mezi ně střet zájmů, hrozící trestní stíhání, negramotnost, špionáž v zájmu cizího státu nebo závažné morální nedostatky.

Miloš Zeman by s některými členy vznikajícího kabinetu mohl mít problém. Hovoří se třeba o Martinu Stropnickém jako kandidátovi ANO na ministra dopravy nebo o Lubomíru Zaorálkovi, kterého chce ČSSD poslat do čela resortu zahraničí. Zeman už taky řekl, že po ministrech požaduje negativní lustrační osvědčení, které chybí Andreji Babišovi. Zeman již slevil a Babiše jmenuje: jako podmínku si dal, že sněmovna schválí v prvním čtení služební zákon, ten ale podle Sobotky projde nejdříve na přelomu ledna a února - více čtěte zde. Jako jedinou možnost, jak zasáhnout do současného složení vznikajícího kabinetu, právníci vidí střet zájmů právě u Andreje Babiše, a to kvůli jeho podnikatelským aktivitám.

  • „Předpoklady, jako je odbornost či kvalifikace, ústava pro kandidáty na ministry nestanoví,“ upozornil děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch.

Krajní možností je i žaloba na prezidenta

Podle právníka Aleše Gerlocha dokonce hrozí i možnost žaloby na prezidenta. Pokud by Zeman dlouhodobě blokoval sestavení vlády, mohl by být žalován za hrubé porušení ústavy, což by v krajním případě mohlo vést až ke ztrátě prezidentského úřadu. Takové soudní řízení by ale musely vyvolat obě komory parlamentu, a to třípětinovou většinou. Takovouto žalobu považují představitelé všech koaličních stran až za krajní řešení. „Tady by se opravdu muselo jednat o to, že by prezident po několik měsíců odmítal jmenovat vládu,“ myslí si Gerloch. „Muselo by se jednat o závažný zásah do demokratického charakteru státu, což je situace, která v tuto chvíli není aktuální,“ dodal.

8 minut
Rozhovor s Alešem Gerlochem
Zdroj: ČT24

Není to přitom poprvé, co politici žalobu na prezidenta zvažují. Podobným krokem hrozila hlavě státu Miroslava Němcová (ODS) v případě, že by úřednický kabinet Jiřího Rusnoka vládl víc než měsíc bez vyslovení důvěry od sněmovny a prezident by nepověřil sestavením nové vlády nikoho jiného - více čtěte zde.

Možností je také kompetenční spor u Ústavního soudu. Pokud by prezident některého z kandidátů, na nichž se budoucí koalice shodne, jmenovat nechtěl, Sobotka kompetenční žalobu nevylučuje. „ Kompetenční žalobu by mohli podat senátoři. Asi by to vzešlo ze Senátu, ve kterém má většinu sociální demokracie,“ uvedl politolog Daniel Kroupa.

Do doby, než bude Sobotka premiérem, Zemana žádné lhůty nesvazuijí

Něco jiného ale je podle Gerlocha současná situace, kdy nebyl jmenován premiér a kandidát na předsedu vlády Bohuslav Sobotka bere v úvahu doporučení prezidenta. Zákonem stanovené důvody se totiž týkají až situace, kdy jmenovaný premiér prezidentovi navrhne konkrétní jména kandidátů na ministry a ten tyto kandidáty odmítne jmenovat. „Neformálně může prezident v této fázi sdělit své námitky a záleží na politické dohodě, jak to dopadne,“ vysvětlil Gerloch s tím, že pro jmenování premiéra žádná lhůta neexistuje. Více čtěte zde.

  • „Pokud by prezident kandidáty na ministry pouze připomínkoval, tak to by mohlo být ještě akceptovatelné, ale pokud by je odmítl jmenovat, tak to už přesahuje rámec naší ústavy, protože ta hovoří jasně. V ten okamžik by budoucímu premiérovi a koaličním stranám nezbylo nic jiného než se obrátit na Ústavní soud, aby rozhodl,“ uvedl 1. místopředseda lidovců Marian Jurečka.

Novoroční menu Zemana s Rusnokem: vládní štafeta

Prezident Miloš Zeman přijal dnes v jednu hodinu po poledni premiéra v demisi Jiřího Rusnoka ke společnému novoročnímu obědu na zámku v Lánech. Pro Zemana jde o první novoroční oběd s předsedou vlády. „Povídali jsme si o aktuální politické situaci, o tom, co ještě činí naše vláda,“ shrnul program setkání Rusnok. „Byl to velmi pestrý a dlouhý oběd,“ dodal.

Řeč přišla i na předávání vládních povinností. „Pan prezident teď očekává pana Sobotku a představitele dalších stran, takže ještě nějaké dny či týdny bude sestavování vlády trvat,“ řekl Rusnok.

Kabinet podle Rusnoka projednává většinou jen časově naléhavé nebo nekonfliktní záležitosti, se kterými není třeba čekat na novou vládu. Zeman se údajně zajímal především o přípravu novely vysokoškolského zákona, podle které by profesory mohl nově jmenovat ministr školství. Nyní je jmenuje prezident. „To je věc, kterou určitě budeme chtít posunout dál, aby se ta věc nezdržovala a mohla být projednána ve Sněmovně a Senátu,“ řekl Rusnok.

Rusnok dorazil na zámek v Lánech bez manželky. Na oběd ho pozval Zeman spolu s první dámou Ivanou Zemanovou. Premiér Rusnok se na úvod setkání zapsal do pamětní knihy.

Oběd dvou vysokých státních představitelů trval přibližně dvě hodiny. Sestával se z šunky od kosti, domácího hovězího vývaru s játrovými knedlíčky, konfitované kachny se šťouchanými brambory a zelím. Jako dezert se podával créme brulée a zmrzlina.

Novoroční oběd premiéra s prezidentem
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Loňský novoroční oběd absolvoval ještě Zemanův předchůdce Václav Klaus, který 2. ledna přijal na Pražském hradě šéfy parlamentních komor Miroslavu Němcovou (ODS) a Milana Štěcha (ČSSD). Tehdejší premiér Petr Nečas se obědu z rodinných důvodů nezúčastnil.

Tradici společných novoročních obědůprezidenta a premiéra zavedl v roce 2004 Václav Klaus. Společné novoroční obědy s předsedy komor, které navazovaly na setkání s ministerským předsedou, pořádal Klaus i pro předchůdce představitelů dolní a horní komory, a to od ledna 2007, kdy se takto sešel s Miloslavem Vlčkem (ČSSD) a Přemyslem Sobotkou (ODS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 4 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 5 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 5 hhodinami

Letouny L-159 patří k protivzdušné obraně, jež je prioritou, řekl ministr Zůna

Bitevní letouny L-159 jsou součástí protivzdušné obrany státu, která je prioritou. Na úterním jednání sněmovního branného výboru to řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). O část strojů stojí Ukrajina. Podle Zůny mají letadla nalétánu zhruba pětinu životnosti a jejich prodej by nebyl z českého pohledu vzhledem k jejich bojové a užitné hodnotě vůči nižší zbytkové hodnotě výhodný. Prodej v pondělí odmítla i vláda.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 9 hhodinami

Přátelství Česka a Izraele bude sílit, řekl Macinka po jednání se Sa'arem

Pod současnou vládou bude pokračovat a sílit tradiční přátelství Česka s Izraelem, řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem v Praze. Obě země mají hodně společných postojů, dodal Macinka. Sa'ar uvedl, že vztahy obou zemí se mohou pod novou vládou dostat na novou úroveň.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...