Ministr Metnar se omluvil za chybné citování. Rezignovat nehodlá

Diplomová práce ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) není vědomým plagiátem. Po analýze to uvedla Ostravská univerzita, kde práce vznikla. Metnar v práci neuváděl přebírané citace. Ministr se na tiskové konferenci omluvil za chybu, uvedl, že nechtěl podvádět, a sdělil, že nehodlá rezignovat.

Ministr obrany Lubomír Metnar
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Ministr Metnar se na tiskové konferenci omluvil za chybné citace a uvedl, že nechtěl podvádět. Svou práci nepovažuje za plagiát, odkázal se na posudky Ostravské univerzity, Policejní akademie i specialisty IT z VŠE Jana Macha.

„Pevně věřím, že pro spoluobčany má velkou váhu má dlouholetá praxe v oblasti bezpečnosti i fakt, že jsem ke psaní diplomové práce přistupoval poctivě a svědomitě,“ řekl s tím, že premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO) svou rezignaci nabízet nebude.

Babiš je přesvědčen, že Metnar nemá v pozici ministra obrany končit. Stanoviska škol a odborníků považuje za postačující. „Ano, pan Metnar měl lépe pracovat s citacemi, ale odborníci se shodují, že diplomová práce plagiátem není. Mně to stačí. Jsem přesvědčen, že ze svého postu odcházet nemá,“ uvedl premiér.

„Neříkám, že to nebyl plagiát. Říkám, že podle našeho soudu nešlo o vědomé plagiátorství. My si myslíme, že chyby nebyly úmyslné.“

Jan Lata

rektor Ostravské univerzity

Univerzita: Nejde o vědomý plagiát

Ostravská univerzita uvedla, že Metnarova práce by měla být na vyšší úrovni, ale vědomým plagiátem není. Analýzu hodlá ještě více konkretizovat. O jejím výsledku informoval mluvčí univerzity Adam Soustružník. 

„Výsledkem posouzení textu je závěr, že se autor práce Lubomír Metnar nedopustil vědomého plagiátorství,“ oznámil Soustružník. Podle něj první výsledek kontroly Metnarovy práce ukázal, že text vykazuje nedostatečnou práci s citačními zdroji. Jednalo se zejména o absenci odkazů na knihu Petra Musílka z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Video Události
video

Události: Podle Ostravské univerzity Metnar neopisoval vědomě

Události: Podle Ostravské univerzity Metnar neopisoval vědomě

Mluvčí Ostravské univerzity: Nejde o vědomý plagiát

Brífink ministra obrany k pochybnostem o jeho diplomové práci

„Na některých stránkách z této knihy diplomant evidentně čerpá, aniž by odkázal na zdroj. Nicméně práce je řádně uvedena v seznamu použité literatury,“ uvedl Soustružník. Ke zhodnocení v informačním systému Theses odhalujícím možné plagiáty bylo nutné převést Metnarovu diplomovou práci do elektronické podoby, protože existovala pouze v písemné formě.

Na analýze pracovala škola i nezávislí experti 

„Kontrola v systému Theses.cz identifikovala 45 případů shody, ze kterých ve 39 případech byla nalezena shoda méně než pět procent. Analýzy se zaměřily na shody s hodnotou 11 procent, které se vyskytly dvakrát, osm procent a šest procent. V každém z uvedených případů se jedná o nekorektní citování zákonů, případně podzákonných norem. Část shod se týká podobnosti se studijními materiály – jedná se o vysokoškolské kvalifikační práce publikované ovšem později nežli práce Lubomíra Metnara,“ upozornil Soustružník.

Dodal, že kvůli zajištění objektivity hodnocení zapojila univerzita do procesu posouzení textu diplomové práce i samotného Musílka, prorektora Vysoké školy ekonomické v Praze a autora ne zcela korektně citovaného textu.

„S ohledem na citační standardy, počet uvedené odborné literatury a zdrojů a celkové zpracování diplomové práce je evidentní, že by práce měla být na vyšší úrovni. Primární odpovědnost za tyto nedostatky je pochopitelně na straně studenta, nicméně částečně i na straně vedoucí diplomové práce, která měla diplomanta odborně směrovat a upozornit jej na absenci citačních zdrojů, stejně jako na oponentovi, který však tento nedostatek v oponentním posudku explicitně uvedl,“ řekl Soustružník.

Později v České televizi připustil, že teď by práce zřejmě nebyla připuštěna k obhajobě a byla by studentovi vrácena k dopracování a úpravám citací. Připomněl ale, že Metnarova diplomová práce je 14 let stará a systémy na odhalování plagiátů se vyvíjejí. „Povinností vysoké školy obecně není prokazovat, zda se její konkrétní student dopustil plagiátorství, nýbrž prokazovat, že vytvořila, udržovala, rozvíjela a účinně uplatňovala vlastní systém opatření proti plagiátorství,“ míní.

Metnar vystudoval Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra ČR, později při zaměstnání Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kde získal titul magistr. Česká televize v úterý uvedla, že jeho diplomová práce obsahuje seznam použitých zdrojů, je v ní ale velmi málo průběžných odkazů. Některé strany jsou převzaty nebo jen mírně upraveny bez jasného vyznačení, že jde o převzatý text. Metnar sám po zjištění nevyloučil rezignaci.

Kauzy diplomových prací

V minulých dvou týdnech kvůli podezření z opisování v bakalářské a diplomové práci rezignovali dva další ministři koaliční vlády ANO a ČSSD, ministryně spravedlnosti Taťána Malá a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).