Vzpomínka na vyhlazení Ležáků. Nacisté v nich rozpoutali mstu za atentát na Heydricha

59 minut
Vzpomínka na vyhlazení obce Ležáky
Zdroj: ČT24

Česko si připomnělo zničení Ležáků nacisty. „Je to zrůdnost, která nesmí nikdy zůstat zapomenuta,“ řekl při pietním aktu designovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Vzpomínky se zúčastnili vybraní představitelé vrcholné politiky i zástupci odbojových spolků.

„Važme si toho, že spory a možné konflikty v Evropě dnes řešíme a budeme řešit jednáním, konsenzem a dialogem v rámci EU, která je především projektem míru a spolupráce. Posilujme NATO a buďme v něm spolehliví a aktivní, ať se žádná válka k nám ani do Evropy nikdy nevrátí,“ pronesl při vzpomínce Babiš.

První místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (nestr. za KDU-ČSL) varovala před návratem období nesvobody. „Ti, kdo chtějí pokořit demokracii a pošlapat lidská práva, jsou součástí naší společnosti. Vždy tu byli a budou. Každá doba vyžaduje, aby v ní lidé nebyli lhostejní vůči tomu, co se kolem nich děje. Nelze mlčet před současnými plíživými snahami o okleštění našich svobod. Před oligarchizací politiky, napadáním naší prozápadní orientace a tak dále,“ řekla.

2 minuty
Události: Před 70 lety vyhladili nacisté Ležáky
Zdroj: ČT24

Přežily jen sestry Šťulíkovy, poslali je na poněmčení

Od vypálení Ležáků nacisty uplynulo 76 let. Vesnička na Chrudimsku o devíti staveních byla 24. června 1942 cílem msty nacistů vůči českému národu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ves po jejich teroru zmizela z mapy. Dospělé nacisti popravili, děti zemřely v koncentračním táboře. Přežily jen sestry Šťulíkovy, které poslali na poněmčení. Nacisté vyhladili Ležáky přesně dva týdny po zničení Lidic.

Ležáky jsou dnes spolu s Lidicemi symbolem nacistického bezpráví a okupace českých zemí. Hromosvod nacistické zvůle svedl zlost na malou vísku po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha proto, že v ní byla ukrývána vysílačka Libuše parašutistické skupiny Silver A, která hrála roli při atentátu na Heydricha.

Nacisty k Ležákům přivedla zrada jednoho z parašutistů Karla Čurdy, jenž gestapu řekl o odboji na Pardubicku. O čtyři dny později byl zatčen správce lomu Hluboká nedaleko Ležáků a den poté i tamní mlynář. Oba dva čekal výslech a mučení.

Po dalších třech dnech – 24. června – nacisté brzy odpoledne Ležáky obklíčili. Lidi vyhnali z domů, stavení vyrabovali a podpálili. Následoval převoz 47 zatčených na Zámeček do Pardubic, kde bylo v době heydrichiády popraviště. Bez výslechu či soudu tam byli ihned zastřeleni všichni dospělí. Další dodatečně zatčení byli na stejném místě popraveni později.

Jedenáct ležáckých dětí nacisté poslali do vyhlazovacího tábora v Chelmnu, kde je čekala smrt v plynové komoře. Přežila pouze dvojice holčiček, sester Marie a Jarmily Šťulíkových, které byly poslány na poněmčení, což jim umožnilo válku přežít.

Marie, která se narodila rok před vyhlazením Ležáků a sama tak nacistický teror nepamatovala, zemřela letos v únoru. Poslední osobou, která může o nacistických zvěrstvech v Ležácích vyprávět, je její o rok a půl starší sestra Jarmila.

3 minuty
Zprávy: Před 76 lety nacisté vyhladili Ležáky
Zdroj: ČT24

Tragický byl nejen osud Ležáků, ale i radisty Jiřího Potůčka, který byl z nedalekého lomu přes vysílačku ve spojení s odbojem v Británii. Právě to nacisty do obce Ležáky přivedlo.

Odbojář, vystupující pod pseudonymem Tolar, ani vysílačka se ale v osudový den v Ležácích nenacházeli. Když jej gestapo po několika dnech vypátralo, podařilo se mu při přestřelce ještě uniknout. Na svědomí jej tak měl český četnický strážmistr Karel Půlpán, který spícího Potůčka v lesích na Pardubicku 2. července zastřelil.

Víska Ležáky již po válce nebyla obnovena a místo, kde se nacházela, se stalo pietním územím. Z žulových kostek jsou symbolicky vyznačeny základy všech devíti domů, žulové pomníky, takzvané hrobodomy, tu stojí na památku jejich obyvatel. Uprostřed obce byl vybudován Památník obětí fašismu s pamětní síní. Od roku 1978 je areál bývalé obce Ležáky národní kulturní památkou.

Ležáky - dnes
Zdroj: ČT24

Kubiš, který smrtelně zranil Heydricha, se narodil před 105 lety

Náhoda tomu chtěla, že ve stejný den, kdy byly zničeny Ležáky – tedy 24. června, byť v roce 1913 – se v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku narodil jeden z parašutistů, kteří se podíleli na atentátu na Heydricha, Jan Kubiš. Právě on vrhl na vůz protitankový granát, jehož exploze říšského protektora vážně poranila. Od Kubišova narození uplynulo v neděli přesně 105 let.

Když nacisté odhalili úkryt atentátníků v podzemních prostorách pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze, upadl po výbuchu granátu do bezvědomí a na následky vykrvácení zemřel až v lazaretu SS v Podolí.

Jeho tělo, stejně jako těla ostatních výsadkářů, bylo později dopraveno do německého ústavu soudního lékařství pro účely identifikace a pitvy. Jan Kubiš byl tehdy uložen v hromadném hrobě na hřbitově v Ďáblicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
10:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 1 hhodinou

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 2 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
19:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 2 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
19:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
13:48Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Seznam Zprávy: Válek létá na golf se šéfem firmy, která vyhrává tendry na jeho resortu

IT společnost Aricoma vyhrává na resortu zdravotnictví zakázky, například na kyberbezpečnost. Ministr Vlastimil Válek (TOP) přiznává, že jejího manažera Milana Sameše zná roky, a to jako pacienta i kamaráda. Zároveň však tvrdí, že o Samešově profesi nic neví, píší Seznam Zprávy. Válek dále uvedl, že se Samešem zakázky pro nemocnice či resorty nikdy neřešil.
před 8 hhodinami
Načítání...