Premiér v demisi Andrej Babiš projedná další postup při sestavování vlády nejprve s vedením hnutí. Prezident Miloš Zeman v úterý Babišovi doporučil, aby pokračoval ve vyjednávání s KSČM a SPD, řada členů hnutí včetně několika ministrů s tím ale nesouhlasí. Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (nestr. za ANO) se obává, že otázka spolupráce s SPD a komunisty může hnutí ANO rozdělit.
Babiš probere s vedením ANO další vyjednávací postup. Spolupráce s SPD hnutí rozděluje
Jasněji o dalším směřování vlády by mohlo být už ve čtvrtek, kdy se sejde předsednictvo i výbor hnutí ANO. „Musíme si v rámci hnutí vyjasnit, jakou cestou půjdeme,“ řekl Babiš. S komunisty a SPD by ANO mělo ve sněmovně pohodlnou většinu sto patnácti hlasů, obě hnutí ale rozděluje otázka referenda.
ANO odmítá hlasování mimo jiné o vystoupení z Evropské unie, což SPD naopak dlouhodobě vyžaduje. Podle předsedy hnutí Tomia Okamury je ale možné najít kompromis: „Doufáme, že bychom mohli být schopni vzájemně nalézt kompromis tak, aby bylo možno referendum demokraticky realizovat.“
Většina poslanců ANO navíc podle informací ČT nyní preferuje menšinovou vládu, která by vznikla právě díky podpoře komunistů a SPD. Problém s tím nemá ani ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (nestr. za ANO). Zdůraznila, že je pět měsíců po volbách a hnutí už všechny ostatní strany oslovilo. „Strany, které zvítězily ve volbách, jsou demokratické. Měli bychom umět hrát s kartami, které voliči rozdali,“ konstatovala.
Demokratickými volbami argumentuje i ministryně financí v demisi Alena Schillerová (nestr. za ANO): „Jsem proti jakémukoliv nálepkování… Pro mě je zásadní program a neustoupení z našich základních pozic – nezvyšovat daně a vést proevropskou politiku. Pokud dojde k dohodě o programu, nemám s tím problém.“
Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (ANO) ale naopak už dříve uvedl, že by se na takové vládě nepodílel a složil by možná i poslanecký mandát. „Řekl bych, že uvidím, ale neměním názory každý den. Nechci být u toho, že se legitimizují strany, které by neměly být legitimizovány. Je nějaký polistopadový vývoj, který by se neměl úplně obrátit naopak,“ řekl ve středu ČT.
Jourová doufá, že Babiš vládu o SPD neopře
Výhrady k SPD vznášel i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který už o víkendu oznámil, že z politiky odchází a na další vládě se podílet odmítá. Jako jeden z důvodů uvedl právě to, že se s velkou částí stranických kolegů rozchází v pohledu na spolupráci s Okamurou.
SPD kritizoval i bývalý ministr financí Ivan Pilný nebo eurokomisařka Věra Jourová (oba ANO). Doufá, že Babiš vládu s podporou SPD nepostaví. Novinářům v Bruselu ve středu řekla, že by to podle ní ovlivnilo pohled Evropy na Česko.
„Pořád doufám, že to nenastane, a opravdu velice přemýšlím nad tím, co to bude znamenat pro mne,“ upozornila Jourová. Česko je podle ní na nejlepší cestě být stabilní a plně demokratickou společností, a není proto důvod, aby vláda závisela na podpoře SPD. S Babišem a šéfem ANO o svých názorech před časem hovořila.
Vojtěch by znovu jednal s ČSSD
Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (nestr. za ANO) se navíc obává, že otázka spolupráce s SPD a komunisty může hnutí ANO rozdělit. „Potom je otázka na vedení hnutí, jak bude dál vyjednávat a jak bude hnutí stmelovat,“ poznamenala.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (nestr. za ANO) ale není spolupráce s KSČM a SPD jedinou variantou: „Bude se dál jednat, i pan premiér v úterý říkal, že to není jediná varianta, o které hovořili… Je otázka, jestli znovu nejednat se sociální demokracií.“ Možnost, že by ANO ještě jednalo s ČSSD, ale podle informací ČT připustilo na jednání klubu jen 24 ze 68 přítomných poslanců.
Prezident přijme SPD i komunisty
Jednání o sestavování vlády mezitím dál pokračují. Prezident ve středu přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Ten po schůzce řekl, že komunisté jsou ochotni jednat o vládní spolupráci kromě ANO i s hnutím SPD. S jeho předsedou Tomiem Okamurou se Zeman potká v pátek.
Zatím je jasné pouze to, že Babiš je dál jediným kandidátem na premiéra. „Moje situace byla úplně stejná před volbami jako dnes, v tomhle směru není žádná změna,“ řekl předseda ANO po schůzce s prezidentem.
Bělobrádek navrhl koalici šesti stran
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek nicméně v úterý představil ještě jednu alternativu k vládě Andreje Babiše. Chce navrhnout vytvoření koalice celkem šesti stran – ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, Starostů a TOP 09. Ty mají dohromady 85 poslanců. Argumentuje tím, že by takový menšinový kabinet měl ve sněmovně o sedm hlasů víc než nynější jednobarevný kabinet hnutí ANO. První možnost si promluvit o této variantě budou mít lídři šesti stran už ve středu večer.
Babiš označil návrh Bělobrádka za úsměvný. „Z návrhu nemáme obavy, bereme to jako špatný vtip nebo pokus o humor,“ uvedl. Bělobrádek podle něj návrh možná ani nemyslel vážně, jen chtěl nějak zaplnit mediální prostor.