Babiš teď bude jednat jen s ČSSD. Chce menšinovou vládu s podporou KSČM

6 minut
Události: ANO teď bude jednat o vládě jen s ČSSD
Zdroj: ČT24

Hnutí ANO bude až do 10. dubna vyjednávat o vládě exkluzivně jen s ČSSD. Cílem je sestavit menšinovou vládu ANO a ČSSD, kterou by podporovala KSČM. Po sérii čtvrtečních schůzek to řekl šéf hnutí a premiér v demisi Andrej Babiš. ČSSD s jednáním souhlasí, výsledek ale budou muset straníci schválit v dubnovém referendu. Ke vstupu do vlády nebo její podpoře je ochotné také hnutí SPD, pokud v ní však nebudou sociální demokraté. Podporu připouštějí také komunisté. Naopak ODS spolupráci s ANO znovu odmítla. Se všemi těmito stranami jednalo vítězné hnutí během čtvrtka.

„Domluvili jsme se, že teď budeme vyjednávat exkluzivně s ČSSD, a to do 10. dubna. Probrali jsme program, vyměnili jsme si názory na vládu a hned příští týden zasednou expertní týmy a budou intenzivně vyjednávat. Předpokládám, že se na úrovni vedení budeme setkávat každý týden,“ řekl Babiš.

„Jednáme o menšinové koaliční vládě ANO s ČSSD za podpory KSČM, na základě programu. Můžou nás podpořit i další strany, to je na nich. Teď jednáme exkluzivně s ČSSD a čekáme na rozhodnutí jejich sjezdu a referenda,“ dodal šéf ANO. Předpokládá, že už 7. dubna na sjezdu ČSSD budou moci vyjednávači sociálních demokratů předložit návrh dohody o účasti ve vládě a o programu.

Vicepremiér Richard Brabec ale poznamenal, že se s ČSSD na některých programových bodech neshodují. „Lišíme se v názoru na daně, kdy sociální demokraté navrhují progresivní daně, ať už dědickou, nebo z příjmu fyzických osob, vyšší daň z příjmu právnických osob, navrhují sektorové daně a další, kde jsme vyjádřili odlišný názor,“ uvedl.

22 minut
Brífink hnutí ANO po sérií jednání o vládě
Zdroj: ČT24

Naopak jednání ANO s komunisty a SPD už podle místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka skončilo. „U KSČM zůstávají otevřené otázky zahraniční politiky, obrany, daní a možná i otázka karenční doby. U SPD zůstává otevřená dále otázka referenda, zejména o zahraničněpolitických otázkách, kterou budeme řešit následně,“ uvedl.

„Rozsah zákona o obecném referendu a jeho použitelnost na mezinárodní smlouvy je pro ANO jednoznačně nepřijatelná. Na tom dohoda (s SPD) není. Ostatní věci se podařilo v zásadě dohodnout,“ dodal vicepremiér Richard Brabec (ANO). Případné další jednání s hnutím Tomia Okamury je podle něj možné až po vypršení exkluzivity pro ČSSD.

Okamura nabízí podporu nebo vládní účast

SPD se přitom k účasti ve vládě nebo podpoře kabinetu ANO nyní staví pozitivně. „Hnutí ANO akceptovalo drtivou většinu našich programových bodů a je ochotno je implementovat do případného vládního programového prohlášení,“ oznámil Okamura po jednání s Babišem, Faltýnkem a Brabcem. „Dosažená míra programové shody podle našeho názoru umožňuje velmi rychlou a efektivní dohodu o podpoře vlády sestavené na formátu odbornosti,“ dodal.

Z Okamurových slov vyplynulo, že se SPD nabízí hnutí ANO jak jako vládní partner, tak jako případný rezervoár hlasů pro získání důvěry Poslanecké sněmovny. „Programy obou politických subjektů jsou nadále v některých bodech odlišné, ale podle názoru SPD to v tuto chvíli nepředstavuje zásadní překážku pro schopnost obou hnutí zahájit efektivní spolupráci ve prospěch České republiky a jejích občanů,“ řekl Okamura.

7 minut
SPD: Míra shody s ANO umožňuje dohodu o podpoře vlády
Zdroj: ČT24

Případnou podporu potom Okamura podmiňuje také tím, že by v kabinetu neseděla sociální demokracie. „ČSSD je politická strana, která nemá podporu voličů hnutí SPD, dlouhodobě nedodržuje své sliby vůči voličům a nepředstavuje pro nás garanci stabilní politiky v zájmu České republiky,“ prohlásil.

Nepřímo tím podpořil pokračování hlasovací aliance ANO-SPD-KSČM, která se uplatnila už při sestavování sněmovny a která za stávající politické konstelace jako jediná může držet alternativní většinu (k vládě ČSSD a ANO s podorou komunistů).

SPD však nadále trvá na referendu, které by Česku umožnilo vystoupit z Evropské unie. „Pakliže by referendum neobsahovalo možnost hlasovat o mezinárodních smlouvách, tak jsem přesvědčen, že my pro takovou vládu hlasovat nemůžeme,“ upozornil Okamura. Taková podoba referenda je ale pro ANO nepřijatelná.

Zimola referendum o EU připouští, Hamáček odmítá

Referendum se stává tématem i v ČSSD. Variantu, která by umožnila i hlasování o členství v EU, začal připouštět druhý muž ČSSD Jiří Zimola. „Myslím, že je žádoucí umožnit lidem hlasovat i o setrvání ČR v EU,“ řekl serveru Novinky.cz.

S tím ale zásadně nesouhlasí jeho stranický šéf Jan Hamáček. „Já jsem podepsal náš návrh zákona o referendu, který jasně říká, že není možné o mezinárodních smlouvách hlasovat v referendu. Názor kolegy Zimoly pokládám za jeho osobní,“ reagoval Hamáček. 

KSČM: Rozpory zůstávají u zahraniční politiky

Do vlády nejdeme, nejednáme o účasti na vládě. Můžeme maximálně jednat o poloze tolerance, pokud se nám podaří prosadit některé naše programové priority. Po jednání expertních týmů to zatím vypadá, že v nějakých rozhodujících věcech nám bylo dopřáno sluchu.
Pavel Kováčik
předseda poslanců KSČM

Komunisté o přímý vstup do vlády ANO neusilují, jednání se vedou o podpoře menšinovému kabinetu ANO a sociální demokracie. Nad programem této vlády opakovaně zasedly expertní týmy KSČM a ANO, které podle aktuálního vyjádření předsedy komunistů Vojtěcha Filipa uzavřely diskuse o sociální politice, zdravotnictví, životním prostředí, zemědělství, průmyslu a obchodu či dopravě.

Filip po čtvrtečním jednání oznámil, že se jeho strana s Babišovým hnutím shoduje na 80 procent. Neshody mezi oběma formacemi přetrvávají v zahraniční a bezpečnostní politice. Podle šéfa KSČM jde hlavně o hierarchii mezinárodních organizací, do kterých je Česko zapojeno. Komunisté totiž preferují OSN, až za ni staví postupně Evropskou unii a Severoatlantickou alianci.

Už v minulosti uvedli, že jsou proti zapojení ČR do zahraničních vojenských misí s výjimkou těch, kterým dá mandát Rada bezpečnosti OSN.

13 minut
KSČM po setkání s ANO: Jednáme o poloze tolerance vlády
Zdroj: ČT24

Stejně jako SPD i komunisté považují za zásadní otázku obecného referenda. Podle Filipa mají politici na referendum výrazně odlišný názor než občané. „Předpokládám, že si to občanská veřejnost nenechá pro sebe a lze očekávat petiční archy, aby zákon o obecném referendu skutečně platil,“ uvedl Filip. Dílčí rozpory pak podle něj panují i v oblasti financí.

Fiala: ANO má hlasovací koalici s SPD a KSČM

Babiš se ve čtvrtek setkal také s předsedou občanských demokratů Petrem Fialou. Již v neděli Babiš avizoval, že by ANO mohlo otevřít koaliční jednání s občanskou demokracií. To ale odmítla sama ODS a Babišova slova považuje jen za nátlak na sociální demokraty – a nevyřčený vzkaz, aby nepřeháněli své požadavky.

„Situace zůstává stále stejná. Přijal jsem pozvání Andreje Babiše, vyslechl jsem jeho názory na sestavování vlády a seznámil jsem ho s naším postojem, který zůstává pořád stejný. ODS se chápe jako politická alternativa k hnutí ANO,“ uvedl Fiala. Otázka, zda ODS nechce jít do vlády, podle něj na setkání nepadla. ODS dál odmítá i podporu Babišovy vlády.

57 minut
90’ ČT24: Vyjednávání o vládě, spor o šéfa GIBS Murína
Zdroj: ČT24

„Platí, že ANO má fungující hlasovací koalici s SPD a KSČM. Jeho představitelé projevují vysokou míru souhlasu s politikou KSČM, mluví o shodě. Máme tady situaci, že ANO jedná s KSČM o vládě. To jsou všechno věci, které prakticky znemožňují, abychom nějakou vážnou debatu o podílu ODS na něčem takovém vůbec vedli,“ podotkl Fiala. Ani schůzka mu prý nevyjasnila, jaké má Babiš plány pro vyjednávání o vládě.

„Bylo to jenom vyjasnění názorů a potvrzení si toho, že ODS od parlamentních voleb nikdy nechtěla s námi vyjednávat. Tím pádem nám je jasné, že s ODS nemáme o čem vyjednávat a že se názor nezměnil,“ komentoval Babiš schůzku s šéfem ODS.

21 minut
Události, komentáře: Richard Brabec (ANO), Martin Kupka (ODS), Pavel Kováčik (KSČM)
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 7 hhodinami

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 7 hhodinami

Hasiči během výpadku vyprošťovali lidi z výtahů, řešili ale i „falešné“ požáry

Hasiči po celé zemi zasahovali v souvislosti s výpadkem elektřiny zhruba ve 220 případech. Nejvíc v hlavním městě. Pražské jednotky musely řešit více než stovku mimořádných událostí. Nejčastěji hasiči vyprošťovali osoby uvízlé ve výtazích. Někdy však vyjížděli i k mylně nahlášeným požárům – lidi totiž zmátl dým stoupající ze startujících dieselových agregátů.
před 7 hhodinami

Kvůli výpadku stály vlaky i tramvaje. Semafory nahradili policisté

Masivní výpadek elektřiny způsobil problémy také ve veřejné dopravě. Cestující z některých vlaků, které se zastavily na cestě, hasiči evakuovali. Další soupravy nabíraly zpoždění. Po poledni nejezdilo ani pražské metro, jež se ale asi po půl hodině znovu rozjelo. Provoz vlaků byl naopak na řadě míst ochromený několik hodin. Problémy byly třeba i v Liberci, kde se po poledni zastavilo všech jedenáct tramvajových souprav, které v tu chvíli byly na svých linkách. Na mnoha místech napříč zemí potemněly i semafory. Ty museli nahradit policisté.
před 8 hhodinami

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Poutní místo Velehrad hostí tradiční Dny lidí dobré vůle

V poutním místě Velehrad nedaleko Uherského Hradiště začala jedna z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do soboty, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 17 hhodinami
Načítání...