Bartošek věří, že prosadí Okamurovo odvolání. Je to otázka svědomí, říká

26 minut
Jan Bartošek v Interview ČT24: Může být na programu dne, zda nepřekračuje SPD zákon natolik, že je skutečně xenofobní
Zdroj: ČT24

Lidovecký místopředseda Jan Bartošek pokračuje v tažení za odvolání Tomia Okamury (SPD) z čela Poslanecké sněmovny kvůli výrokům o koncentračním táboře v Letech. V pořadu Interview ČT24 řekl Bartošek, že Okamurovo vyjádření, které například premiér Andrej Babiš (ANO) přijal jako omluvu, nestačí. Problematické jsou podle něj i výstupy dalších členů Okamurova hnutí.

Když místopředseda sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura řekl v rozhovoru pro DVTV, že se v knize o letském táboře dočetl, „že nebyl oplocen, že tam měli v podstatě volný pohyb ti lidé,“ nebyl prvním ani posledním představitelem svého uskupení, který pronesl kontroverzní výrok na podobné téma.

Tomio Okamura v DVTV
Zdroj: DVTV

Podle Jana Bartoška by tedy měl Okamura opustit vedení dolní parlamentní komory nejenom kvůli tomu, co řekl sám, ale i kvůli tomu, co zaznělo od jeho kolegů. „Bývalý tajemník SPD pan Stáník před svědky prohlásil, že ‚cikáni, židi a homosexuálové patří do plynu‘,“ připomněl Bartošek. Zmínil se také o slovech poslance Okamurova hnutí Miloslava Roznera o „neexistujícím pseudokoncentráku“ v Letech.

Miloslav Rozner na sjezdu SPD
Zdroj: ČT dle nahrávky ze sjezdu SPD

Tomio Okamura se ovšem v úterý ke svému výroku v rozhovoru pro DVTV vrátil. „Já jsem nic takového neřekl. Dokonce jsem adresoval dopis židovské obci, kde se jasně distancuji od zpochybňování utrpení lidí, které se v době druhé světové války odehrávalo v táboře v Letech,“ ujistil na tiskové konferenci. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně uvedl, že Okamurova slova považuje za omluvu a ta mu stačí.

Janu Bartoškovi však nestačí. „Vyjádření pana Okamury beru tak, že říká, co se mu zrovna hodí,“ podotkl. Pokračuje tak pokus o Okamurovo odvolání z vedení sněmovny. K tomu bude nejprve potřeba 80 poslaneckých podpisů, aby se sněmovna tématem vůbec zabývala.

Bartošek je přesvědčen, že navzdory Babišovu stanovisku není snaha o odvolání místopředsedy sněmovny odsouzena k nezdaru. „Vím o některých lidech z hnutí ANO, že jsou připraveni se k iniciativě připojit podpisem,“ naznačil. O tom, že Bartoškův návrh podpoří, uvažuje i ODS, TOP 09, STAN a ČSSD, budou o něm diskutovat Piráti. „Ohledně KSČM mi bylo slíbeno, že bude navrženo, že kdo se chce připojit, může,“ dodal místopředseda KDU-ČSL.

Domnívá se přitom, že jde v tomto případě o problém, který přesahuje běžný rozměr politických sporů. I proto doufá v podporu alespoň části poslanců ANO. „Podle mě je to jedna z věcí, které se týkají vyloženě svědomí. Poslanci by měli hlasovat v souladu se svým svědomím, nikoli na základě nějakých dohod, když se ustavuje vláda. Je zcela zásadní, když řekneme, že nám nevadí, že někdo popírá holocaust a popírá utrpení a smrt lidí. To není zákon, to je otázka svědomí,“ zdůraznil Jan Bartošek.

Babišův výrok také vadil, ujišťuje Bartošek

Tomio Okamura popř. Miloslav Rozner ovšem zdaleka nejsou první politici, kteří o táboře v Letech hovořili, a poté museli své výroky vysvětlovat či omlouvat. Je tomu necelého půldruhého roku, kdy tehdejší vicepremiér Andrej Babiš prohlásil:

To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam.
Andrej Babiš
1. 9. 2016

Krátce poté se přímo ve sněmovně za svá slova omluvil. Jeho nejhlasitějším kritikem se na politické scéně stal tehdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jan Bartošek však odmítl, že by byli lidovci vůči svému někdejšímu koaličnímu spojenci Babišovi příliš vlídní.

„My jsme se proti tomu samozřejmě ozvali,“ ujistil. Odmítl, že by se lidovci snažili tehdejšího ministra financí nerozzlobit, aby nezkomplikoval jednání o odkoupení letského vepřína.

Tábor Lety začal fungovat v roce 1940 formálně jako kárný pracovní a určený byl pro osoby, které se – dobovým slovníkem – štítily práce. Romové tvořili necelých deset procent vězňů, dále šlo o tuláky nebo bezdomovce.

Změna nastala v roce 1942, kdy Lety změnily své určení na sběrný tábor (židovským ekvivalentem sběrného tábora byl na českém území Terezín). Od srpna 1942 se hovoří o táboře určeném pro „potírání cikánského zlořádu“. Dozor zde po celou dobu nevykonávali nacisté, ale dozorci z řad českého četnictva.

Do května 1943 táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne šest set romských vězňů. Do druhé světové války žilo na území dnešního Česka odhadem do deseti tisíc českých Romů; nacisté podle odhadů zavraždili devadesát procent jejich populace. 

Romský koncentrační tábor v Letech
Zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 8 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 8 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 8 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 9 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 14 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 15 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 18 hhodinami
Načítání...