Babiš chce mít vládu jmenovanou Zemanem, i kdyby vyhrál Drahoš. Dal si termín do konce února

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby novou vládu jmenoval prezident Miloš Zeman, a to i v případě, že ve druhém kole prezidentských voleb v souboji s Jiřím Drahošem neuspěje. Vládu by měl Babiš rád sestavenou do konce února. Řekl to v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu Dnes. Babišova menšinová vláda ve středu podala demisi, Zeman už dřív avizoval, že Babiše znovu jmenuje premiérem, tentokrát ale s podmínkou, že šéf ANO získá podporu většiny sněmovny.

Babišova vláda schválila svou demisi pět týdnů po jmenování. Reagovala tak na úterní hlasování sněmovny, ve kterém nedostala důvěru, když ji podpořili pouze poslanci vládního hnutí. Zeman se chystá demisi přijmout na osobním setkání s Babišem. Kdy se tak stane, není jasné. Hrad původně termín stanovil do konce pracovního týdne, později své vyjádření změnil.

Babiš v rozhovoru zopakoval, že to, zda dostane druhý pokus, je na prezidentovi. „Ale když ho dostaneme, nemůžeme zase čekat, musíme to mít nějak vyjasněno předem,“ řekl deníku. Všeobecně se očekává, že prezident Babiše pověří. Jeho další jmenování však před týdnem podmínil tím, že Babiš bude mít ve sněmovně zaručených 101 hlasů, tedy dostatečnou většinu pro získání důvěry.

Proto ANO ve středu vyjednávalo se sociálními demokraty a na čtvrtek večer je plánována schůzka s představiteli SPD Tomia Okamury. Se sestavením vlády bude premiér podle svých slov spěchat. „Těžko říct dokdy, možná do konce února, kdyby se to povedlo,“ uvedl. V rozhovoru připouští, že pokud Zeman nevyhraje volby, Drahoš by ho těžko jmenoval. „Mohla by nastat destabilizace a krize,“ míní.

„Nevím, jak by se k tomu postavilo hnutí. Kdyby on (Drahoš) říkal, abych tam nebyl, a hnutí trvalo na tom, abych tam byl… To by skutečně mohlo způsobit nějakou politickou krizi,“ řekl. Na otázku, kdo by ho mohl nahradit, odpověděl, že schopných lidí je v hnutí spousty, ale nikdo se do funkce premiéra nehrne. „Ale těch alternativ je vícero,“ uvedl.

Policie požádala sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Právě podmínku, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba, ale ve středu na schůzce zopakovali představitelé ČSSD. Požadují také, aby ANO vzhledem ke kauze Čapího hnízda ve vládě nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Předvolební debata o životním prostředí a zemědělství

Česká televize před volbami nabízí tematické debaty zástupců osmi uskupení s největším volebním potenciálem. Ve čtvrtek 18. září přijali pozvání k debatě moderované Marcelou Augustovou na téma životního prostředí a zemědělství Lukáš Blažej Chorovský (Piráti), Tomáš Dubský (STAN), Milan Křupka (Přísaha), Petra Novotná (SPD), Marie Pěnčíková (Stačilo!), Berenika Peštová (ANO), Marek Výborný (SPOLU) a Jaromír Wasserbauer (Motoristé).
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rezignoval šéf KHNP, která má dostavět Dukovany

Prezident jihokorejské společnosti KHNP, která vyhrála tendr na stavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Dukovany, Ču Ho-wang rezignoval, informoval jihokorejský server The Chosun Daily. Pražská kancelář korejské společnosti uvedla, že projekt v Dukovanech bude pokračovat bez narušení a Čua do jmenování nového šéfa KHNP nahradí jeho zástupce. Rovněž podle mluvčího českého ministerstva průmyslu by změna ve vedení neměla stavbu ovlivnit.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Odborníci experimentovali s tím, jak hoří hala

V průmyslové zóně v Jeseníku hořela hala, ale cíleně a pod dohledem hasičů. Odborníci z ČVUT v unikátním experimentu zkoumali, jak se bude požár vyvíjet a jaké deformace konstrukci způsobí. V dalších měsících chtějí vyvinout software, díky kterému by si firmy mohly podle vlastních požadavků navrhnout haly bezpečnější.
před 5 hhodinami

Příběh malé Madlen připomene dokument

Je to příběh, který vyvolal vlnu solidarity. Prosba otce vážně nemocné Madlen o dárce kostní dřeně měla před půl rokem obrovskou odezvu nejen na sítích, ale i v realitě. A ta odezva trvá dodnes. Do registrů letos vstoupily desetitisíce nových dárců, kteří přinesou naději po celém světě. Nejvýraznější momenty příběhu Madlen přinese v pátek od 20:07 dokument ČT24 Madlen – dívka, která inspirovala Česko.
před 6 hhodinami

Úřady začaly doručovat voličské průkazy, do voleb zbývá patnáct dní

Do začátku sněmovních voleb zbývá patnáct dní, z tiskárny odjely poslední volební lístky. Úřady začaly také doručovat první voličské průkazy pro ty, kteří chtějí hlasovat mimo své trvalé bydliště. O průkaz je možné osobně požádat až do 1. října. Volební lístky přicházejí lidem poštou, k dispozici budou i v místě hlasování.
před 6 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal Zítka vězením za šíření poplašné zprávy

Chomutovský soud potrestal třemi roky vězení aktivistu Pavla Zítka za šíření poplašné zprávy. Obžalovaný popíral ve videích účinky očkování proti koronaviru, tvrdil, že vakcína způsobuje houstnutí krve, zpochybňoval existenci viru, některé příspěvky vysílal živě v době nouzového stavu. Trest uložil soud souhrnný, v únoru dostal Zítko roční podmínku za výtržnictví u soudu v Praze. Součástí trestu je zákaz pobytu v Praze na dva roky. Rozsudek není pravomocný, Zítko se na místě odvolal.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

EK vyhoví výzvě žádající zastropování cen nových povolenek, řekl Fiala

Evropská komise vyhoví návrhu Česka a dalších států a připraví návrh na zastropování cen nových emisních povolenek na individuální vytápění domácností a na pohonné hmoty, řekl premiér Petr Fiala (ODS) televizi CNN Prima News. Rozhodnutí zároveň označil za velký úspěch, byť českým cílem je tyto emisní povolenky vůbec nezavádět, dodal. K tomu se však dosud nepodařilo získat většinu.
před 12 hhodinami

Soud nepravomocně rozhodl o vydání jednoho pozemku v restituční kauze Walderode

Soud v Semilech rozhodl v restituční kauze Walderode částečným rozsudkem o vydání jednoho pozemku Johanně Kammerlanderové, vdově po Karlovi des Fours Walderode. Je v Turnově-Daliměřicích, jde o 1554 metrů čtverečních.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...