Policii chybí lidi. Od začátku ledna se mohou hlásit i uchazeči bez maturity

Od začátku roku se můžou k policii nově hlásit i lidé bez maturity – zatím na méně kvalifikované posty a v nejnižší hodnosti referenta. Vedení sboru tím chce přilákat nové síly. Ke konci loňského roku chybělo ve službě skoro 1800 lidí, více než polovina z toho v Praze, středních Čechách a Karlovarském kraji.

Video Události ČT: Policii chybí lidi. Od nového roku se mohou hlásit i bez maturity
video

Události ČT: Policii chybí lidi. Od nového roku se mohou hlásit i bez maturity

Zdroj: ČT24

Nejvíce trápí nedostatek policistů českou metropoli. Počet mužů a žen v uniformách tak má nově zvýšit taky náborový příspěvek. V Praze a ve středních Čechách může být až 150 tisíc korun.

Policejní personalisti už teď můžou kromě jednorázového náborového příspěvku nabízet novým uchazečům i lepší platové podmínky. Od roku 2015 průměrný plat u policie stoupl o pět tisíc korun.

„Stále platí, pokud chceme bezpečnost, musíme si ji zaplatit,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý. 

Dalších peněz navíc se mají dočkat i policisté ve službě, vedení sboru chce totiž prosadit do budoucna i speciální stabilizační příplatek.

„Rozhodně by to bylo v řádech tisíců, protože stovková motivace neřeší v tuto chvíli konkurenceschopnost v rámci České republiky,“ dodal Tuhý.

Zvýšit počet zájemců chce vedení policie do budoucna i dalšími kroky, plánuje třeba za určitých podmínek nabídnout práci ve sboru i cizincům.