Ve volebním systému jsou díry, umožňují i manipulaci, varuje předseda NSS Baxa

27 minut
Josef Baxa v Interview ČT24: Kolem voleb je řada slabých míst a ví se to léta
Zdroj: ČT24

Nejvyšší správní soud dostal „přes prsty“ od Ústavního soudu za to, že se vyjádřil ke zmatku ohledně nominace prezidentských kandidátů. Podle ÚS se pustil do úvah, které mu nepříslušejí. Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa je však přesvědčen, že bylo potřeba komentář přidat. Formální okolnosti voleb jsou podle něj nepřehledné a existuje i prostor pro manipulaci s výsledky. Josef Baxa byl hostem Interview ČT24.

„Věděli jsme, že to může být předmětem kritiky, ale předmětem daleko větší kritiky by bylo, kdybychom tu věc jenom procesně odbyli. Jednalo se o spornou právní otázku, všichni se k ní vyjadřovali, byla tam silná polemika. Abychom polemiku vyřešili, řekli jsme, co jsme řekli,“ reagoval Josef Baxa v Interview ČT24 na kritiku své instituce ze strany Ústavního soudu.

Podle ústavního soudce Tomáše Lichovníka totiž „NSS řekl na začátku paní Holovské (autorce stížnosti): ‚Vy vůbec nejste oprávněná se nás na cokoliv zeptat.‘ A následně jí kompletně odpověděl.“ Protože NSS stížnost odmítl z formálních důvodů, šlo o úvahu, do které se vůbec neměl pouštět.

„Bylo třeba se vyjádřit jasně“

Předseda NSS je však přesvědčen, že bylo potřeba se jasně vyjádřit, aby bylo v budoucnu jasno. Existuje totiž mnoho problémů spojených s volbami, které jsou dobře známé, ale nikdo se jimi nezabývá.

To se ostatně ukázalo po loňských sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud po nich přepočítával některé hlasy a v jednom případě rozhodl o změně výsledku, kdy se místo Petra Bendla (ODS) stal poslancem jeho stranický kolega Martin Kupka.

„Byla věc shody okolností, že jsme chyby našli. Z hlediska celé republiky je to jen malý výsek,“ upozornil přitom Josef Baxa. Je podle něj potřeba zalátat díry v systému, o kterých se přitom dobře ví. „Ne, že bychom je teď objevili. My jsme jenom na velmi reprezentativním vzorku hlasů prokázali jeho existenci. To se bavíme o chybách, ne o manipulaci. Ale prostor tam je,“ varoval. Konkrétněji však hovořit nechtěl. „Nechci dávat návody, upozorňovat na největší díry,“ uvedl.

K největším vadám však podle něj patří celkový formální přístup úřadů k volbám. „Myslel jsem, že když někdo navrhuje do funkce kandidáta na prezidenta republiky, že to bude – v malé nadsázce – nějaký pergamenový arch ověšený pečetěmi. Ale byl to usmolený arch jak z hasičské schůze na venkově, kde se vpisovalo, škrtalo,“ přiblížil. Aby bylo možné volby považovat za skutečný svátek demokracie, „mají se dělat s jistou noblesou“, míní Josef Baxa.

Stížnost kvůli podpisům bude po volbách passé

Předseda NSS očekává, že se po prezidentských volbách objeví stížnosti na jejich výsledky. Nepředpokládá však, že by se ještě vrátil problém s tím, že více kandidátů navržených zákonodárci získalo podpis týchž poslanců či senátorů. Rozhodnutí učiněná před volbami jsou totiž navzdory dodatku, který od NSS zazněl, jasná. „Registrace těch pěti kandidátů platí, není ohrožena a ta věc je uzavřena,“ konstatoval Josef Baxa.

Před prezidentskými volbami si stěžovali dva kandidáti, které ministerstvo vnitra do volby neregistrovalo. Terezie Holovská byla autorkou stížnosti, která se týkala podpisů týchž senátorů nebo poslanců na kandidaturách více uchazečů. U NSS a následně ani u Ústavního soudu neuspěla proto, že se nedomáhala vlastní registrace, ale zrušení jiných kandidatur, k čemu podle NSS nebyla oprávněná. Josef Baxa již po vyřčení verdiktu uvedl, že zpochybnit registraci mohou jen navrhující občané či zákonodárci.

Vedle Holovské si stěžoval i Josef Toman, který naopak usiluje o svoji vlastní registraci. Ministerstvo vnitra tvrdí, že dodal archy pouze s jedenácti podpisy občanů, podle Tomana jich bylo 75 tisíc a ty chybějící někdo ukradl. Podle NSS se to nepodařilo prokázat, Josef Toman však podal ještě ústavní stížnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Modernizace vedení, které způsobilo páteční výpadek, vyjde na 1,7 miliardy

Modernizace vedení V411, u nějž přetržení kabelu v Ústeckém kraji vedlo k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku, začne v příštím roce. Výstavba nového zdvojeného vedení vysokého napětí, která byla plánována ještě před touto událostí, by měla vyjít přibližně na 1,7 miliardy korun. Hotovo má být v květnu 2027, řekl mluvčí státního provozovatele přenosové soustavy ČEPSu Lukáš Hrabal.
před 9 mminutami

Soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku pro porušení pravidel legislativního procesu. Týkalo se to mimo jiné i daně z hazardu. Skupina devatenácti senátorů zastupovaná Michaelem Canovem (SLK) napadla pět částí balíčku, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o zjevné přílepky.
před 23 mminutami

Důchodová reforma obstála před ÚS

Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení důchodové reformy. Zákon kromě jiného postupně posouvá věkovou hranici pro odchod do důchodu. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy.
09:42Aktualizovánopřed 48 mminutami

Nelze stoprocentně vyloučit další velký výpadek proudu, řekl Bartuška

Za páteční výpadek elektřiny může prasklý vodič – tedy mechanická závada. Podrobnější příčiny přetržení vodiče ještě zkoumají experti na materiály. „Energetika je dimenzovaná na to, aby podobné výpadky jednoho místa zvládla bez větších problémů, ale zároveň tu síť v Evropě dlouhodobě využíváme takřka na sto procent, je velmi přetěžována,“ uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
před 1 hhodinou

Na Moravě pršelo méně, než se čekalo, výstrahu na povodně lze odvolat, řekl Hladík

Na severní Moravě a ve Slezsku spadla do středečního rána jen polovina očekávaných srážek. I když bude na severovýchodě republiky dál pršet, výstrahu na povodňové stavy na řekách je možné odvolat, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Původní prognózy očekávaly, že během úterý a středy spadne v oblasti Jeseníků až 130 milimetrů, v Beskydech kolem 180 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční.
01:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Parkovací dům v Liberci slouží něco přes rok, už ho čekají opravy

Parkovací dům v centru Liberce otevřelo hejtmanství vloni v lednu, nyní jeho části reklamuje. „Liberecký kraj průběžně vyhodnocuje stav parkovacího domu. A jelikož má podle smlouvy šedesát měsíců na záruční opravy, tak těchto oprav využívá,“ vysvětlil mluvčí kraje Filip Trdla. Práce potrvají dva týdny, rekonstruovat se mají povrchy, nájezdní rampy nebo odpařovací žlaby. Liberecká opozice stavbu, která vyšla na 246 milionů korun, od začátku kritizuje, považuje ji za předraženou. Hejtmanství však kritiku odmítá, investice podle něj byla nutná.
před 4 hhodinami

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 5 hhodinami

V Beskydech může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, říká meteorolog

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl v úterý Český hydrometeorologický ústav. Meteorolog ČT Michal Žák okolo 20:30 sdělil, že úhrny srážek a vzestupy řek by zejména v Jeseníkách nakonec nemusely být tak výrazné. V Beskydech ale může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, místy i víc, upozornil.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...