Babiš: Stropnický nemá zájem kandidovat na prezidenta

Předseda ANO Andrej Babiš chce, aby Martin Stropnický, jenž uvažoval o prezidentské kandidatuře, raději znovu usedl v Poslanecké sněmovně. Babiš to řekl v rozhovoru pro server Info.cz. Pokud by Stropnický přece jenom chtěl kandidovat na Hrad, musel by si podle Babiše sám zaplatit kampaň. Koho ANO v prezidentských volbách podpoří, by mělo rozhodnout vnitrostranické referendum.

Martin Stropnický
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Andrej Babiš nepředpokládá, že by se chtěl místopředseda ANO a ministr obrany ucházet o prezidentské křeslo. „Jak to já sleduju, nemá o to zájem. Pokud by měl zájem, už dávno by řekl: ,Chci kandidovat,‘“ řekl Babiš v rozhovoru pro Info.cz. Zdůraznil přitom, že kdyby se situace změnila, musel by si Stropnický sám zaplatit kampaň. Upozornil, že ANO má dluhy a bude potřebovat peníze spíše na podzimní sněmovní volby.

Sám předseda ANO navíc chce mít svého místopředsedu raději v Poslanecké sněmovně. „Bude lídr naší kandidátky v Praze,“ poukázal Andrej Babiš, který již dříve avizoval, že sám půjde do voleb na posledním místě kandidátní listiny.

Martin Stropnický přitom o prezidentské kandidatuře vážně přemýšlel, ještě v únoru řekl v Interview ČT24, že se bude rozhodovat do poloviny roku. Také na sněmu ANO, kde získal místopředsednický post, řekl, že takový výsledek volby považuje za „nějaký vzkaz“. 

Jak ANO přistoupí k prezidentským volbám, by mělo určit vnitřní referendum. O něm již dříve hovořil předseda hnutí o tom, že by každý člen mohl navrhnout kandidáta na prezidenta a pak mezi těmi, kteří by kandidaturu přijali, uspořádat primárky. Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek přišel dokonce s myšlenkou na vnitrostranické referendum, ve kterém by členové ANO rozhodli, zda chtějí stavět vlastního kandidáta. Referendum o tom, koho ANO podpoří, v hnutí skutečně proběhne, potvrdil Andrej Babiš, na výběr bude z potvrzených uchazečů o Hrad i kohokoli jiného. Zatím ale není jasný termín.

Andrej Babiš sám nikoho nenavrhne. „Žádného kandidáta na prezidenta za nás dávat nebudu. Ze stávajících kandidátů uvidíme, jak to dopadne a co řeknou členové našeho hnutí,“ uvedl předseda ANO. V poslední době přitom našel významné zastání u současného prezidenta Miloše Zemana. Poté, co Poslaneckou sněmovnou prošel zákon o střetu zájmů doplněný o pozměňovací návrhy, které omezují podnikání ministrů včetně Andreje Babiše – do té doby majitele Agrofertu – nejprve ho prezident vetoval, poté dokonce podal ústavní stížnost.

Ústavní soud dostal současně stížnost také od poslanců ANO, ke kterým se připojili také tři poslanci za Úsvit. Soud obě řízení spojil.

Miloš Zeman počátkem března oznámil, že se bude počátkem příštího roku ucházet o znovuzvolení. O Hrad ale mají zájem i další lidé. Již loni na podzim oficiálně vyhlásil svoji kandidaturu podnikatel a textař Michal Horáček, koncem letošního března zase oznámil, že chce kandidovat, končící předseda Akademie věd Jiří Drahoš. O kandidaturu budou usilovat také lékař a aktivista Marek Hilšer nebo podnikatel Igor Sládek.