Hrad před schůzkou s dalajlamou pohrozil zrušením vyznamenání pro strýce, tvrdí Herman

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady, který přežil holocaust, nedostane 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.  Bradyho, který je strýcem ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), přitom původně Hrad o vyznamenání informoval. Ministr Herman řekl, že mu Hrad před schůzkou s dalajlamou pohrozil právě zrušením vyznamenání pro strýce, pokud ji nezruší. Prezidentův mluvčí prohlásil takové obvinění za nevkusné a nevhodné.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Ministr prohlásil, že Hrad po něm požadoval zrušení schůzky

Jiří Brady přežil Terezín i Osvětim a o holocaustu přednáší po celém světě. Ještě minulý týden mu lidé z prezidentovy kanceláře telefonovali do Kanady, kde od roku 1949 žije, že je nominovaný na vyznamenání. Podle jeho dcery dostal dokonce harmonogram slavnostního večera.

Poslanci letos v červnu Bradyho navrhli na druhé nejvyšší vyznamenání – Řád T. G. Masaryka. „Byl na to pyšný, dostal už vyznamenání všude možně po světě – v Německu, v Kanadě… Doufal, že se mu podobné pocty dostane i doma v Česku,“ řekla Aktuálně.cz jeho dcera Lara Brady. Samotný Jiří Brady řekl, že ho o chystaném vyznamenání Řádem T. G. Masaryka informoval ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.

„Dne 14. října 2016 mi volal ředitel protokolu prezidenta republiky a oznámil mi, že 28. října obdržím cenu T. G. Masaryka. Vnímal jsem to jako velikou poctu a uznání mé celoživotní práce. Dnes jsem se dozvěděl, že ji prezident Zeman zrušil.“

Jiří Brady

v pátek 21. října

Že Hrad své rozhodnutí přehodnotil, Jiřího Bradyho zklamalo. „Ale vyrovnal jsem se s horšími věcmi,“ podotkl.

Jindřich Forejt však Bradyho tvrzení zpochybnil. Řekl, že u mnoha lidí v poslední době zjišťoval, zda by se mohli dostavit, pokud by byli vyznamenáni, či jaký mají zdravotní stav. Říkal jim prý, že jsou v návrhu na udělení vyznamenání. Dodal, že někteří lidé, když se dostanou do návrhu Senátu či sněmovny na vyznamenání, mají pocit, že poctu skutečně získají.

Dalajlama u Hermana jako středobod všeho

Ministr Herman se v úterý setkal s dalajlamou, za což čelil v posledních dnech kritice prezidenta i některých členů vlády. Jméno Jiřího Bradyho zmizelo ze seznamu v pátek a podle jeho dcery Lary to může se schůzkou souviset.

Sám Daniel Herman uvedl, že po něm Hrad chtěl, aby setkání s dalajlamou odvolal a hrozil mu právě tím, že prezident neudělí strýci vyznamenání. „Když se sejdu s dalajlamou, tak bude můj strýc ze seznamu vyšrtnut – tak mi to bylo řečeno,“ uvedl ministr. Podle lidoveckého místopředsedy Mariana Jurečky věděl Herman o údajném ultimatu dlouho předem, vedení své strany na ně upozornil již před dvěma týdny.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček prohlásil Hermanovo obvinění za „zkazky“ a ministra vyzval, aby se styděl. Hermanovo tvrzení je podle něj „mimořádně nevkusné a nevhodné“.

Mluvčí zdůraznil, že o vyznamenáních ještě nikdo oficiálně neví. „Seznam neznám. Vím pouze, že byl kontrasignován panem premiérem. Kdo bude vyznamenán, ví pouze prezident a premiér. Nepředpokládám, že by kdokoliv z nich do večera 28. října jakékoliv jméno prozradil,“ řekl České televizi hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Osiří Vladislavský sál?

Ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že kvůli kauze vyznamenání pro Jiřího Bradyho doporučí lidoveckým ministrům a zákonodárcům, aby zvážili svou účast na pátečním ceremoniálu na Pražském hradě.

Pokud špičky lidové strany nepřijdou, nebudou samy, neúčast již tradičně ohlásila i většina rektorů vysokých škol, a to přesto, že jim prezident pohrozil odvetou. Ačkoli je důvod neúčasti hlav akademických obcí jiný, případ Jiřího Bradyho, Daniela Hermana a dalajlamy jejich rozhodnutí jen podtrhl.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima v Interview ČT24 uvedl, že pokud se to potvrdí (informace Hermana o tlaku z Hradu), tak je to „velmi smutný příběh“. „Když na někoho kladete nátlak za nějakou protislužbu, je to velmi smutné, špatné, odsouzeníhodné,“ řekl rektor. Zvláště pokud došlo k neopodstatněné změně původního kladného stanoviska o udělení vyznamenání. 

Hrad nepovýší ani generály navržené Pelikánem

U prezidenta narazil se svými nominacemi i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který ve středu otevřeně kritizoval pročínské vyjádření prezidenta a dalších ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou dalajlamy.

Podle zdrojů ČTK se následně ve čtvrtek objevily informace, že Zeman nejmenuje šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala generálmajorem a nebude povýšen ani Dohnalův náměstek Simon Michailidis. Na pondělním zasedání přitom tento krok podpořila i vláda.