Preference ČSSD se v červenci propadly, ANO zůstává první

Červencový volební model potvrzuje na první pozici hnutí ANO s 28,5 procenta. I když se sociální demokracie drží na druhém místě, vykázala propad preferencí na šestnáct procent. Zisk KSČM a ODS na dalších pozicích je srovnatelný. Průzkum v rámci projektu Trendy Česka zpracovala TNS Aisa pro Českou televizi.

ČSSD se první prázdninový měsíc znovu propadla v preferencích na nejnižší hodnotu zaznamenanou za dobu měření – 16 procent. Naposledy měla stejný výsledek v říjnu 2015. Zvýšil se díky tomu náskok hnutí ANO, kterému se jinak meziměsíčně preference nepohnuly a které má 28,5 procenta.

Na třetím místě se umístili komunisté, kteří tak opět přeskočili ODS. V červnu totiž zaznamenala KSČM propad o čtyři procentní body. V červenci činily preference komunistů 10,5 procenta, v případě občanských demokratů je to 10 procent.

Pětiprocentní hranici, která odděluje strany od vstupu do Poslanecké sněmovny, by podle volebního modelu překročila ještě KDU-ČSL a TOP 09. Preference lidovců se nezměnily a zůstaly na 7 procentech, TOP 09 ale ztratila, a minulý měsíc tak dosáhla 6,5 procenta.

Nejsilnější stranou mimo sněmovnu je Strana zelených, která v červencovém modelu získala 4,5 procenta preferencí. Následuje ji Svoboda a přímá demokracie s 3,5 procenta a Starostové a nezávislí a Úsvit-NK, obě uskupení mají 2,5 procenta. Na dvouprocentní hranici se ještě dostali Piráti a Svobodní.

26. vlna průzkumu Trendy Česka 581.91 KB