Liška v zákoně o VŠ nechce školné

Praha - Školné nebude součástí připravovaného zákona o vysokých školách. Uvedlo to dnes ministerstvo školství (MŠMT) na svých webových stránkách. Ministr školství Ondřej Liška již dříve avizoval, že jeho vláda školné nezavede, platby za studium však zmiňovala předloha pro zákon o VŠ, takzvaná bílá kniha. Pokud bude chtít příští vláda zavést školné, bude tak muset učinit například novelizací zákona nebo třeba novým zákonem. Liška již dříve uvedl, že se školným by souhlasil jen v případě, že předtím bude fungovat systém finanční podpory studentů zahrnující studentské půjčky a stipendia.

To má umožnit zákon o finanční podpoře studentů, který Liškův úřad připravuje společně se věcným záměrem zákona o VŠ. „Zákon o finanční podpoře studentů bude hotov až někdy příští rok,“ řekl dnes ČTK Ondřej Gabriel z ministerstva školství. Jeho příprava je prý velmi složitá, protože počítá i se změnami v daňovém systému. MŠMT na něm spolupracuje s ministerstvem financí a práce.

Reforma vysokých škol počítá mimo jiné s větší spoluprací vysokých škol a soukromého sektoru, školy by měly mít také větší zodpovědnost za své vnitřní záležitosti. Zákon o VŠ by měl být připraven do července. Poté jej musí schválit vláda a až pak se teprve začne připravovat jeho paragrafované znění.