Ženy jsou štědřejší než muži, ukázala hra na diktátora

Obecně sdílená společenská představa je, že ženy jsou štědřejší než muži. Ale když se španělští psychologové a ekonomové pokoušeli najít pro toto tvrzení tvrdé důkazy založené na datech a studiích, nenašli je. A tak se rozhodli udělat vlastní výzkum, a to pomocí experimentu.

Když na začátku výzkumu vědci z univerzity Jaume I prověřili dosavadní poznatky, zjistili, že experimentálních důkazů je minimum, a navíc jsou všechny jen na velmi malém vzorku lidí. Podle nich to vypadalo, že co se týká štědrosti, tak jsou mezi muži a ženami jen minimální rozdíly. To sice odporuje obecně sdílenému společenskému názoru, ale to ještě nemusí moc znamenat: často se stává, že lidé vnímají realitu zkresleně.

Španělští experti se rozhodli prozkoumat tento potenciální rozdíl opravdu ve velkém: získali pro studii 1161 dobrovolníků.

Hra na diktátora

Hra na diktátora je speciálně vyvinutá k tomu, aby psychologové zjistili, jestli lidé jednají výhradně ve vlastním zájmu. Její princip je docela jednoduchý: „Jeden hráč, diktátor, získá určitou sumu peněz, od pár korun po někdy i měsíční plat, a je mu řečeno, že je náhodně spárován s anonymním hráčem, příjemcem, který nedostal nic,“ popisuje ji český behaviorální ekonom Petr Houdek v odborném časopise Vesmír.

„Diktátor se s příjemcem může rozdělit a část přidělené částky mu svěřit, ale nemusí mu také přenechat vůbec nic. Hra jeho volbou končí. Během třetiny století, co se hra po světě hraje, se diktátoři obvykle dělí, a ač jsou značné mezikulturní variace, příjemci vždy získají od desetiny po čtvrtinu částky. Shrnuto: jsme k sobě vždy milí a rádi si pomáháme,“ dodává Houdek.

V rámci nové studie španělští vědci provedli stejný experiment několikrát a v průběhu několika let. Diktátor se mohl podělit o sumu deset euro. Když se pak výsledky spočítaly a porovnaly se podle pohlaví, ukázalo se, že ženy mnohem častěji dávají část peněz druhému hráči. A nebylo to jen reciprocitou, stávalo se to totiž i v situacích, kdy hráči věděli, že jim jejich protihráč nemůže jejich chování oplatit.

Ženská štědrost a velkorysost byla v této hře výrazně větší než mužská. Ženy rozdaly průměrně o čtyřicet procent více peněz než muži. Protože účastníci pokusu museli před hrou vyplnit psychologický dotazník, mohli vědci na tomto dost velkém vzorku hodnotit i vliv osobnostních vlastností.

Zde hrály silnou roli otevřenost a tolerance. Ženy s vysokým hodnocením těchto vlastností častěji dávaly více peněz a byly tak benevolentnějšími diktátory. A roli, byť menší, hrála i inteligence: ženy se silnějšími rozumovými schopnostmi dávaly v průměru méně než ty se slabšími.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 2 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 3 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 22 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 23 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025
Načítání...