Zemi hrozí překročení pěti bodů zlomu. Tři další jsou v ohrožení, varuje zpráva

Mezinárodní tým dvou stovek vědců zveřejnil novou zprávu o klimatu, ve které varuje, že lidstvu hrozí překročení pěti důležitých přírodních limitů a u dalších tří limitů bude dosaženo hranice. To všechno se stane do roku 2030, pokud se Země oteplí o více než 1,5 stupně.

Zpráva Global Tipping Points, jejíž vznik financoval Bezos Earth Fund, vychází z různých variant klimatických scénářů a sleduje, jak by se chovaly důležité hranice, kterým se odborně říká „tipping points“. Autoři varují před zjednodušeným výkladem těchto výsledků: překročení hranic neznamená, že by se pak teploty vymkly z kloubů a začaly nekontrolovaně růst. Došlo by ale k vážnému poškození životního prostředí, což způsobí nejen utrpení lidí, ale i ekonomické škody.

„Bod zvratu v zemském systému představuje hrozbu takového rozsahu, jakému lidstvo nikdy nečelilo,“ uvedl pro deník The Guardian Tim Lenton z Institutu globálních systémů Exeterské univerzity. „Mohou vyvolat ničivé dominové efekty, včetně ztráty celých ekosystémů a schopnosti pěstovat základní plodiny, s důsledky na společnost, jako jsou masová migrace, politická nestabilita a finanční kolapsy.“

Body zvratu

Body zvratu spojuje to, že se jedná o události, které postihnou rozsáhlé oblasti na Zemi, ale jejich dopady pocítí lidé žijící daleko od těchto regionů. Vědci mezi ně řadí tuto pětici: zhroucení velkých ledovců v Grónsku a západní Antarktidě, masivní tání permafrostu na Sibiři, zánik tropických a subtropických korálových útesů a kolaps oceánského proudu v severním Atlantiku.

Mají jednu důležitou vlastnost: jejich změna je skoková, mohou se tedy změnit z jednoho stavu na úplně jiný. Ledovec tedy může úplně zmizet, korálový útes odumře. Návrat do původního stavu není možný v horizontu desítek až stovek tisíců let, pro lidskou civilizaci je to tedy stejné, jako by zanikl úplně. A šok z jejich zániku je tak silný, že může trvale změnit klimatické podmínky celé planety.

Lidstvo ještě nikdy takový bod zlomu nezažilo, pro vědce je tedy velmi složité tuto situaci nějak modelovat a předpovídat, jak by se svět po ní mohl vyvíjet.

To se týká tří oblastí, kde zatím experti o možném kolapsu spekulují: mangrovy, louky mořské trávy a lesy jehličnatých stromů v tajze. U všech tří může dojít ke kolapsu při zvýšení o jeden až pět stupňů, ale na přesné tepelné nebo časové hranici neexistuje bližší shoda.

Skokové změny

Podle současného vědeckého poznání se Země do konce století oteplí přibližně o 2,5 stupně Celsia; přitom podle Pařížské dohody se lidstvo má pokusit dodržet oteplování pod hranicí 1,5 stupně Celsia.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) ve svém nejnovějším přehledu vědeckých poznatků o změně klimatu konstatoval, že prahové hodnoty jsou nejasné, ale nebezpečí se s oteplováním planety zvyšuje.

V této zprávě ale vědci varují, že některé skokové změny mohou vytvářet zpětnovazební procesy, jež povedou k dalšímu oteplování planety, nebo k dalším změnám počasí a klimatu, jež způsobí překročení dalších zlomových bodů. Dá se to připodobnit ke kostkám domina, kdy pád jedné způsobí pád další a ta zase shodí další.

Přesně před tím autoři zprávy Global Tipping Points varují. Zdánlivě izolované systémy totiž ovlivňují své okolí, takže například kolaps grónských ledovců by způsobil větší množství sladké a chladné vody na povrchu oceánu, což by mohlo vést ke kolapsu takzvané Atlantické meridionální cirkulace, která přivádí teplo do Golfského proudu. Kdyby došlo k jejímu zhroucení, mělo by to zase dopady na fenomén El Niño.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
před 5 hhodinami

Projděte si zprávu o evropském klimatu v mapách

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 9 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
včera v 15:00

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
včera v 12:00

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
včera v 10:39

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025
Načítání...