Východní pobřeží USA se propadá. Ohrožuje to miliony lidí a kritickou infrastrukturu

Velká města na východním pobřeží USA se propadají. V některých případech klesla o víc než pět milimetrů ročně. Tento pokles na okraji oceánu značně převyšuje globální zvyšování hladiny moří, potvrzuje nový výzkum vědců z Geologické služby USA.

Podle studie, která vyšla v časopise PNAS Nexus, jsou tímto problémem nejvíc zasažená velkoměsta s největším počtem obyvatel – New York City a oblast Long Islandu, Baltimore a Virginia Beach a Norfolk. Tam všude se vedle pomaleji klesající nebo relativně stabilní půdy objevují také oblasti, kde půda klesá rychle, nebo se dokonce propadá. To zvyšuje riziko poškození silnic, ranvejí na letištích, ale také základů staveb, vlakových kolejí a důležitých potrubí.

„Neustálé nezvládnuté klesání půdy na východním pobřeží USA by mělo vyvolávat obavy,“ uvedl hlavní autor studie Leonard Ohenhen. „A to zejména v oblastech s vysokou hustotou obyvatelstva a nemovitostí a s historickou samolibostí vůči údržbě infrastruktury.“

Jeho tým shromáždil a analyzoval data naměřená satelity na oběžné dráze. Tyto velmi přesné údaje pak využili k vytvoření digitálních terénních map, které přesně ukazují, kde klesající krajina představuje riziko pro životně důležitou infrastrukturu a další kritická zařízení typu jaderných elektráren nebo skladišť vysoce hořlavých látek.

Problém mají miliony lidí

Data odhalila miliony případů poklesu půdy v průběhu několika let. Celkově se ukázalo, že velká část východního pobřeží se propadá nejméně o dva milimetry ročně, přičemž několik oblastí podél středoatlantického pobřeží o rozloze až 3700 kilometrů čtverečních se propadá o více než pět milimetrů ročně. Pro srovnání: to je víc než současná celosvětová rychlost zvyšování mořské hladiny, která činí čtyři milimetry ročně.

„Naměřili jsme rychlost klesání ve výši dvou milimetrů ročně v oblasti, kde žijí asi dva miliony lidí a je tam asi osm set tisíc nemovitostí,“ uvedli vědci. „Víme dlouhodobě, že se země propadá. Prostřednictvím této studie ale ukazujeme, jak moc a že klesání pevniny je reálnou hrozbou. Týká se vás i mě a každého z nás, může probíhat postupně, ale ty dopady jsou reálné.“

„Problém není jenom v tom, že se půda propadá. Problém je v tom, že místa, kde se půda propadá, se přímo prolínají s centry osídlení a infrastruktury,“ upozornili autoři práce. „Například významné oblasti kritické infrastruktury v New Yorku, včetně letišť JFK a LaGuardia a jejich vzletových a přistávacích drah, spolu s železničními systémy, jsou postiženy poklesy přesahujícími dva milimetry za rok. Jejich důsledkem je v současnosti i v budoucnosti potenciální poškození infrastruktury i zvýšené riziko povodní.“