Většina lidí by raději zachránila kočku než zločince, naznačila studie

Miliony lidí po celém světě odpovídaly na otázku v rozsáhlém Morálním experimentu. Výsledky byly překvapivé i pro samotné vědce.

Jednalo se o klasickou situaci, kterou vědci zkoumají desítky let v mnoha pokusech a variacích. Otázka je založená na morálním dilematu. Člověk se má vžít do situace řidiče, který se musí rozhodnout: strhne řízení auta tak, aby zachránil životy pěti lidí, ale přitom zabije jednu osobu?

V tomto konkrétním případu vědci zkomplikovali situaci tím, že se lidé měli rozhodovat také podle toho, kým je zachraňovaný: mohl to být například zločinec, malý chlapec, invalida, pes nebo kočka.

Výsledky ukázaly, že dotazovaní dávají přednost lidským životům před těmi zvířecími. Vůbec nejmenší hodnotu měl v tomto experimentu život psa, na dalších místech „dole“ skončili zločinci a teprve po nich kočky. Obecně také platilo, že lidé raději zachraňovali mladší lidi než ty starší.

Experiment trval čtyři roky a lidé z 233 zemí se do něj zapojili on-line. Celkem vědci posbírali 40 milionů odpovědí. Vymysleli ho na Massachusetském technologickém institutu a o výsledcích informovali v odborném časopise Nature.

Přes obrovský počet odpovědí má studie velký problém: není reprezentativní. Vycházela z dotazníku na internetu a zúčastnila se jí jen velmi omezená skupina osob. Většina respondentů byli bílí muži ve věku mezi 20 a 30 roky; například starší muži nebo mladé ženy mohou mít etický kompas nastavený zcela jinak.

Rozdíly kulturní a náboženské

Vědci našli řadu rozdílů mezi výsledky v různých zemích světa; přisuzují to především kulturním rozdílům. Jedním z těch nejnápadnějších bylo, že lidé z asijských zemí měli menší tendenci pomáhat mladým lidem na úkor těch starších. Hlavní příčinou je pravděpodobně větší „úcta ke starším“, která je v této části planety silnější. Země na jihu (a zejména v jižní Americe) zase méně nadřazovaly pomoc lidem nad pomocí zvířatům.

Obecně platilo, že respondenti raději zachraňovali skupiny osob než jednotlivce, ale také bohaté raději než chudé, ženy raději než muže a štíhlé častěji než ty silnější.

Jak naučit roboty uvažovat eticky?

Cílem této práce bylo popsat co nejpřesněji etické otázky, které se objevily s příchodem umělých inteligencí, které jsou mimo jiné schopné řídit auta. Není vyloučeno, že se tyto automatické vozy v podobných situacích ocitnou – a budou je muset řešit. Vědci proto zjišťují, podle jakých pravidel by se měly umělé inteligence za volantem řídit. Čím větší množství údajů, tím relevantnější takový výzkum je.

Hlavní autor studie Edmond Awad uvedl pro popularizační časopis New Scientist, že tento výzkum by měl pomoci expertům, kteří pracují na přípravě konkrétních zákonů, pravidel a norem. „Můžeme jen ukázat, co lidé upřednostňují, ale co se týká norem, tak ty by měli vytvářet jiní experti,“ poznamenal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dítě, zvířata a žádné artefakty ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 16 mminutami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 2 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 3 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 5 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 23 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
včera v 12:01

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17
Načítání...