Vědci objevili sedm osamělých planet. Putují vesmírem bez hvězd

Planety obyčejně obíhají po oběžné dráze kolem nějaké hvězdy. Jenže temnotou kosmu se pohybují i stejně temné planety bez hvězd, označují se za bludné. Astronomové nyní takových objevili sedm.

Tým vědců z projektu evropského dalekohledu Euclid na konci května zveřejnil výsledky nových pozorování. Jeho cílem je kromě pátrání po záhadné temné hmotě také hledání takzvaných „bludných planet“ – tedy planet, které nemají hvězdy a putují vesmírným prostorem zcela osamoceně. A astronomové v tom uspěli: oznámili objev rovnou sedmi takových objektů.

Evropská vesmírná agentura uvedla, že všem sedmi planetám chybí hvězda, jež by je zahřívala nebo zásobovala světlem. Tato tělesa byla až donedávna ryze hypotetická, vědci o jejich existenci sice uvažovali, ale chyběly jim nástroje, které by hmotné a temné objekty dokázaly najít. To se změnilo kolem roku 2000, kdy se podařilo první z planetárních bludiček odhalit pomocí infračervených dalekohledů.

  • Euclid je evropská mise, kterou vybudovala a provozuje Evropská vesmírná agentura (ESA) za přispění americké NASA. Za zajištění vědeckých přístrojů a analýzu vědeckých dat je zodpovědné konsorcium Euclid, které tvoří více než dva tisíce vědců z tří stovek institutů v patnácti evropských zemích, USA, Kanadě a Japonsku.
  • ESA vybrala jako hlavního dodavatele pro stavbu družice a jejího servisního modulu společnost Thales Alenia Space, pro vývoj modulu užitečného zatížení včetně teleskopu byla vybrána společnost Airbus Defence and Space. NASA zase poskytla detektory spektrometru a fotometru pro blízkou infračervenou oblast.

Obrovské množství planet bloudících temnotou

V současné době věda popsala několik stovek těchto těles, jedná se ale zřejmě jenom o pouhý zlomek jejich celkového počtu. Před rokem 2023 oznámila NASA, že by těchto planet mohlo být v kosmu obrovské množství – možná dokonce až dvacetkrát více než samotných hvězd.

Pátrání po nich je ale nesmírně složité, protože tito „Bludní Holanďani“ se pohybují v mezihvězdném prostoru, kde se od nich neodráží žádné světlo – takže jsou pro klasické dalekohledy neviditelné. V současné době se po nich pátrá úspěšně pomocí už zmíněných infračervených teleskopů, ale také takzvaným gravitačním mikročočkováním. Tato metoda využívá toho, že hmotné objekty ohýbají světlo kolem sebe, což vytváří jakési obří čočky, jež se dají využít k pozorování objektů za nimi.

Způsob vzniku bludných planet může být zřejmě značně rozmanitý: ty největší pravděpodobně vznikají podobně jako hvězdy, tedy zahuštěním hmoty v molekulárních mračnech. Ale některé také mohou uniknout gravitaci svých hvězd, anebo mohou vznikat z oblaků prachu kolem hvězd.

„Všichni jsme vyrostli se Sluncem na obloze. Představa planety, která jen tak pluje vesmírem a nemá na obzoru žádnou hvězdu, je fascinující,“ popsal londýnský astronom Gavin Coleman z Queen Mary University pro agenturu AFP. Dodal, že tato tělesa jsou z hlediska pátrání po životě zcela nezajímavá: pokud nedisponují nějakým neznámým fyzikálním mechanismem, temnota a chlad znemožňují, aby tak cokoliv založené na uhlíku existovalo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
před 13 mminutami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 15 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
před 18 hhodinami

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
před 20 hhodinami

Čeští vědci na Antarktidě bádají nad vlivem extrémů na lidský organismus

Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.
6. 4. 2025

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
6. 4. 2025

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
5. 4. 2025

Umělá inteligence s falešnou osobností snadno prošla Turingovým testem lidskosti

V pokusu měli lidé, kteří současně komunikovali s umělou inteligencí (AI) a člověkem, říci, koho pokládají za stroj, a koho za lidskou bytost. Speciálně zaúkolovaný chatbot si vytvořil umělou osobnost, která byla důvěryhodnější než člověk.
5. 4. 2025
Načítání...