Vědci objevili fosilii nejstaršího známého pulce

Vědci v Argentině objevili výborně zachovalou fosilii nejstaršího známého pulce. Zkamenělina patří larvě žáby, která žila spolu s dinosaury v období jury přibližně před 161 miliony let. Nález může podle vědců pomoci objasnit vývoj žab a ropuch. Jak totiž fosilie dokazuje, podoba pulců se od dob dinosaurů téměř nezměnila.

Výzkumníci našli zkamenělinu pulce dlouhého šestnáct centimetrů v roce 2020 při vykopávkách dinosauřích koster 2300 kilometrů jižně od Buenos Aires.

Exemplář patří k druhu Notobatrachus degiustoi a je tak dobře zachovalý, že obsahuje zbytky měkké tkáně, což je vzácné. Na fosilii tak vědci zřetelně rozeznali oči a některé nervy.

Žáby prochází dvěma fázemi od vodní larvy-pulce po dospělého jedince. Nalezený pulec byl právě v pokročilém stadiu přeměny. Vědci to poznali podle jeho délky.

Žáby změny ignorovaly

„Nejenže je to nejstarší pulec na světě a úžasně zachovalý, ale také jsme se díky němu dozvěděli o velikosti jednoho z mála druhů žab známých z té doby,“ uvedla bioložka Mariana Chuliverová, která vedla výzkum, jehož závěry byly zveřejněny v časopise Nature.

„Dochovala se nám rovněž kostra, která slouží jako opora pro žábry. Jde o významný objev, protože nám umožňuje poznat, čím se stravovali a jak žili,“ dodala Chuliverová.

Nejdůležitějším poznatkem však podle vědkyně je skutečnost, že tělesná stavba pulců se za 160 milionů let prakticky nezměnila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
před 18 hhodinami

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
před 19 hhodinami

Jak předpovídá počasí AI? Na deset dní dopředu a přesněji

Spolehlivou odpověď na otázku, jaké bude počasí, mají meteorologové na čtyři až sedm dní dopředu. Umělá inteligence ale vidí dál, až na hranici deseti dnů. Podle prvních zpráv jsou výsledky AI v mnoha ohledech lepší než předpovědi klasických modelů. Potvrzují to i nejnovější verze od Microsoftu nebo Googlu, jejichž umělé inteligence dokážou předpovídat přesněji i extrémy počasí.
před 22 hhodinami

Včelám hrozí 12 problémů. Jsou mezi nimi války, plasty i lampy

Válečné zóny, mikroplasty a pouliční osvětlení jsou nové hrozby, kterým čelí podle vědců včelí populace. Odborníci na včely z britské Readingské univerzity sestavili seznam dvanácti nejnaléhavějších hrozeb pro opylovače v příštím desetiletí, který zveřejnili ve zprávě nazvané Vznikající hrozby a příležitosti pro ochranu globálních opylovačů. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.
26. 5. 2025
Načítání...